Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Wiatr przechylił świerka

Pokaż wątki Pokaż posty

Wiatr przechylił świerka

aterus 09:22, 16 mar 2014

Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 51
Wczorajsza wichura przechyliła 5-metrowego świerka kłującego (wiek ok 15 lat). Wierzchołek drzewa jest przesunięty o ok. 1m (wychylenie od pionu ok. 30 stopni).
Będę próbował go ustawić w pozycji pierwotnej, ale co dalej???
Korzenie pewnie bardzo ucierpiały... Może należałoby przyciąć pędy? Może zastosować jakiś preparat/nawóz ukorzeniający? To drzewo pełni w ogrodzie bardzo ważną funkcję. Nawet nie chcę myśleć o jego stracie. Jakie są szanse, że roślina przeżyje? Bardzo, ale to bardzo proszę o rady!
____________________
Gardenarium 09:48, 16 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Musisz nieco koronę zredukować, ale na rozgałęzieniu pędów, żeby nie było widać że ciąłeś. Korona zmniejszy obwód. zrobić odciągi i wyprzeć drzewo. Jak to zrobić pokazuje Witek na przykładzie jarzębiny w aktualnej Mai w ogrodzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ele2001 11:56, 16 mar 2014


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Ja również miałem ten sam problem tylko ze ogromnym świerkiem serbskim też zrobiłem odciąg kilka metrów od drzewa do ziemi wkręciłem śrube sadowniczą odciąg zrobiłem za pomocą pasa transportowego pas zdjołem po 4latach dopiero wtedy na tyle mocno sie ukorzeniło.
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
aterus 13:21, 16 mar 2014

Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 51
Dzięki! Ustawiłem drzewo w pionie i unieruchomiłem linkami (obok jest ogrodzenie i sciana budynku, więc na szczęscie miejsc do mocowania nie brakuje). Jutro zredukuję koronę, jak radzi Danusia (teraz nie dałem rady, bo strasznie pada).
Co jeszcze można zrobić? Może dać jakiś specjalny nawóz, ukorzeniacz? Czytałem, że rozwojowi korzenie sprzyja zwłaszcza fosfor. Nie zdołałem podejrzeć, ale domyślam się, że sporo korzeni zostało uszkodzonych...

Ele2001, a Twój serb też był mocno przechylony? Nie chorował potem?


____________________
Gardenarium 13:27, 16 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Musi być unieruchomiony i nic mu się nie stanie, bryła nie może być ciągle naruszana, korzenie się ustabilizują. Nic nie stosuj a utrzymuj drzewo w stałej pielęgnacji i obserwacji. Przydepnij korzenie. posyp korą zmieloną, żeby nie wysychały.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aterus 13:30, 16 mar 2014

Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 51
Dobrze, tak zrobię.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies