Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » ogrodek bijou

Pokaż wątki Pokaż posty

ogrodek bijou

syswia 18:54, 20 mar 2014

Dołączył: 15 mar 2014
Posty: 37


Witam was serdecznie z Toronto, po drugiej stronie swiata. Coz za fantastyczne forum! Kudos dla pani Danusi!
Mojego ogrodka jeszcze nie ma - to znaczy jest, ale dopiero w planach. To bedzie prawdziwe malenstwo - 4 na 10 metrow. A jednak, kiedy kupowalismy dom, zachwycilismy sie widokim z duzego okna kuchennego - na tylach posesji rosnie lasek, ktory nigdy nie bedzie wyciety (jest pod ochrona). Ogrodek wiec sie nam optycznie powieksza o te lesna scenerie. Harcuja po nim tabuny wiewiorek, mamy kilka lisich rodzin i niezliczona liczbe ptakow. Widzieliscie kidys ptaka o nazwie blue jay? Cos pieknego.

Wracajac do ogrodka - nic w nim nie ma oprocz scian, czyli drewnianego ogrodzenia po bokach i zwyklej, czarnej siatki z tylu. Siatka piekna nie jest, ale po pierwsze primo nie zaslania przynajmniej lasku, a poza tym jest dzielem naszej gminy i wymienic jej nie moge - co najwyzej zaslonic. I taki tez byl poczatkowy plan.
____________________
Syswia-Ogrodek warzywny bijou
syswia 19:30, 20 mar 2014

Dołączył: 15 mar 2014
Posty: 37
Od samego poczatku zainspirowalam sie francuskimi ogrodami potager. Do domu dobudowany bedzie taras na wysokosci okolo 1,80 m. Schody do ogrodu zostaly zaprojetowane w ten sposob, ze dziela go prawie dokladnie na pol. Sciezka bedaca przedluzeniem schodow bedzie osia ogrodka i prowadzic ma do pergoli zamontowanej przy siatce. Poczatkowo siatka miala byc oslonieta jakims zielonym bluszczem a pergola pelnic rowniez funkcje furtki do lasu. W ten sposob siatka miala dzielic 'pokoje'. Niestety, gmina nie pozwala nam na furtke, wiec musialam nieco zmodyfikowac ten element ogrodka. Nadal chce miec tam pergole. Byc moze pod nia postawie jakas donice z ozdobna aranzacja albo posadze jakas duza ozdobna rosline? A moze Wy mi cos podpowiecie?
Reszta ogrodu nawiazuje do potager. W srodku beda 4 rabaty otoczone malym szpalerem z bukszpanu. Na rabatach - warzywa - juz sobie rozplanowalam 4-letni plodozmian. Po lewej stronie postanowilam zmierzyc sie z espalier - wzdluz plotu beda rosly dwie grusze. W nogach posadze im biale peonie. Cala rabata wzdloz ogrodzenia bedzie bialo zielona z rozowymi akcentami. W trzech rogach hortensje Incrediball. Pomiedzy hortensjami a pergola po dwie roze po obu stronach - Little White Pet. Z tylu cos zielonego pnacego sie po siatce. Miedzy rozami w grupkach - lilie wielkanocne. Na pergoli klematis, chyba Henryi, i cos do towarzystwa. Po drugiej stronie -vis-a-vis espalier ogrodzenie tworzy przez duza czesc dnia cien. Tutaj myslalam o szpalerze z paproci z powtykana astrantia i bergenia pod nogi.
A na koniec cos w rodzaju planu dla lepszej wizualizacji...
____________________
Syswia-Ogrodek warzywny bijou
ewakatowice 20:25, 20 mar 2014


Dołączył: 17 sty 2014
Posty: 8936
Ciekawa koncepcja na niewielki ogród
Witam ciepło i wiosennie...
Będę zaglądać, sama borykam się z małym "ogrodem"
____________________
Ewa - miejsko&sielsko
syswia 23:11, 20 mar 2014

Dołączył: 15 mar 2014
Posty: 37
Nie da sie ukryc - malenstwo.
A u mnie jeszcze tak zimno. Snieg ciagle na ziemi.
____________________
Syswia-Ogrodek warzywny bijou
Ania74 10:25, 21 mar 2014


Dołączył: 22 wrz 2013
Posty: 801
Maleństwo ale jakże będzie słodkie, jak się je dopieści
U mnie śnieg stopniał jakieś 2 tygodnie temu dopiero, a to i tak szybko w porównaniu do zeszłego roku... brrr... życzę słońca! i oczywiście witam
____________________
Ogród raczej wiejski czyli leśniczówka
Mirella 12:10, 21 mar 2014


Dołączył: 24 sty 2014
Posty: 4088
Mały ogródek, duże wyzwanie, ale można stworzyć coś pięknego, mam taki mały ogród , jeszcze pracuję nad nim, w tym roku mam nadzieję że go dopieszczę czego i Tobie życzę pomysł masz piękny.
____________________
Co się stało kwiatom...czemu zwiędły dziś... Storczyki
syswia 21:03, 10 maj 2014

Dołączył: 15 mar 2014
Posty: 37
Nareszce zima sie skonczyla. W Toronto sezon ogrodniczy oficjalnie zaczyna sie w drugi weekend maja, kiedy obchodzone jest swieto Matki. Szkolki otwieraja podwoje wabiac 'ofertami-nie-do-odrzucenia'. Nawet zwykle markety spozywcze i budowlane oddzielaja duza czesc parkingu i zapelniaja go kubelkowymi roslinami, rozsadami, torbami z ziemia, narzedziami, stojakami z nasionami i calym tym dobrodziejstem, ktore uszczesliwia kazdego ogrodnika. Wszystko okraszone w ten weekend pro-matczynymi serduszkami, wstazeczkami, kokardami - obowiazkowo w kolorze czerwonym lub rozowym
U mnie w ogrodku zmian niewiele. Poki co posadzilismy 4 porzeczki - 2 Consort, 1 Ben Sarek i 1 Red Lake. Mialam jeszcze ochote na jakas biala odmiane, bo lubie galaretki porzeczkowe i ciasta z porzeczkami, ale moja lokalna szkolka nie prowadzi ich sprzedazy. Trudno, bede musiala zamowic wysylkowo.
Przyjechalo tez 130 bukszpanow, ktore grzecznie czekaja na swoja kolej. Najpierw jednak panowie fachowcy od tarasu musza skonczyc swoja robote.
Pozdrawiam Was spod sloneczego dzis Toronto, a wszystkim Mamom skladam najlepsze zyczenia!
____________________
Syswia-Ogrodek warzywny bijou
hanka_andrus 21:26, 10 maj 2014


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Współczuję tak długiej zimy. Nasza odpuściła dość szybko, a w niektórych rejonach nawet bardzo szybko. Teraz u nas czas bzów. Taras będziesz miała "ogrodowiskowy" Pozdrawiam
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
syswia 22:51, 10 maj 2014

Dołączył: 15 mar 2014
Posty: 37
Tegoroczna zima byla wyjatkowo dluga i mrozna. Dokladnie nie pamietam, ale media donosily o rekordowo ujemnych temperaturach od kilkudziesieciu lat. Z wiatrem dochodzilo do prawie -40C.
Ale, i bez rekordow, normalnie nie ma sie tu co spieszyc z wysadzaniem rozsad albo jednorocznych, bo przymrozki w maju nie sa niczym dziwnym. Maz mi mowil, ze za czasow jego dziecinstwa w maju zwykle bywaly ostanie opady sniegu....
No, ale to juz za nami. Jak ja sie ciesze
Na bzy to ja zapraszam do krolewskich ogrododow botanicznych w Hamilton . Maja tam najwieksza na swiecie kolekcje - ponad 800 gatunkow. Bylam tam kiedys w czasie kwitnienia. Cos pieknego. Jesli czytasz po angielsku - www.rbg.ca
____________________
Syswia-Ogrodek warzywny bijou
syswia 18:12, 21 cze 2014

Dołączył: 15 mar 2014
Posty: 37
Nareszcie sie cos nowego dzieje. Od wczoraj mam w ogrodku pobojowisko i grupke kanadyjsko-chinskich ciesli. Mam tez 4 dziury pod pergole. Zdecydowalam sie nieco zmodyfikowac plan i poszerzyc pergole z 4 do 6 stop. Przed chwila podjelismy tez decyzje odnosnie szczebelkow na szczycie pergoli i ekranu na tarasie. Beda ciete po japonsku - tak podobno fachowo nazywa sie ten styl.
____________________
Syswia-Ogrodek warzywny bijou
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies