Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród na stoku

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród na stoku

danstok 12:36, 07 kwi 2014

Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 8
Witam wszystkich

Nasza przygoda z ogrodem zaczęła się dwa lata temu. Małymi kroczkami próbujemy urządzić nasz ogród ,który tak jak w tytule jest położony na stoku. Poprzedni właściciele urządzili i zaaranżowali go raczej prowizorycznie. Z uwagi na ukształtowanie terenu pierwsze kroki należało skierować w kierunku prac konstrukcyjno - budowlanych, ale po kolei....

Tak to wyglądało na początku



Dość szybko okazało się iż potrzebny jest solidny murek oporowy



I tak po roku zaczęły się prace



Z takim rezultatem



W tym roku przyszła pora na kolejny etap czyli jeszcze dwa murki oporowe, jeden w niższej partii przy wejściu do ogrodu oraz aranżacja skarpy i odnowa trawnika.

To jest murek w dolnej części ogrodu, obecnie w trakcie realizacji razem ze schodami



W miedzy czasie pod wpływem chwili została zagospodarowana wstępnie mała skarpa, która straszyła przy wejściu do ogrodu, prawdopodobnie jest to wersja wstępna która pod wpływem Ogrodowiskowych inspiracji ulegnie z biegiem czasu jakimś przemianom



W tej chwili są wykonywane kolejne prace, aranżacją skarpy ma się zająć firma ogrodnicza, ja natomiast próbuje zagospodarować jakieś drobne przestrzenie w związku z czym będę miał kilka pytań na początek, które będę się starał poruszać w innych stosownych do konkretnego tematu wątkach.

W między czasie będę wdzięczny za wszelkie uwagi oraz sugestie w szczególności dotyczące samej skarpy. Jakie rośliny ewentualnie tam posadzić, mam już kilka typów, jednak na forum jest tyle inspirujących wątków, że naprawdę trudno się zdecydować

Najogólniej chciałbym aby ogród był w stylu naturalistycznym, różne odcienie i faktury zieleni, (tutaj się kłania lektura z wątku pierwszych kroków ) ewentualnie z jakimś kolorowym akcentem. Tutaj już wiem że ta dolna mała skarpa do tego obrazu nie bardzo pasuje dlatego z biegiem czasu ulegnie jakimś transformacją dostosowującym ją do reszty. Na dużej skarpie od połowy w dół myślę że byłyby to głównie rośliny okrywowe z jakimiś niewielkimi akcentami pionowymi. Na samym dole przy murku myślałem o roślinach które by delikatnie z niego opadały, coś w rodzaju tojeści rozesłanej ?
Jest to wizja zupełnego laika, dlatego jeszcze raz, za wszelkie uwagi i propozycje będę niezmiernie wdzięczny.

Pozdrawiam



____________________
Daniel - Ogród na stoku
Skula 16:26, 07 kwi 2014


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3482
witam się jako pierwszy
piękny ogród
wymaga wiele pracy i wysiłku , ale jakże piękne piętra można na nim budować
będę wpadał
____________________
Skula Pomysł na ogród
danstok 22:55, 07 kwi 2014

Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 8
Witam Cie Skula Bardzo mi miło że przywitałeś się jako pierwszy, tym bardziej że Twój ogród i wątek jest mi dobrze znany, stąd też rozumiem Twoją szczególną sympatię do nowych użytkowników

Pozdrawiam
____________________
Daniel - Ogród na stoku
Tess 22:59, 07 kwi 2014


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12097
Witaj Danielu.
Intrygujący ogród.
Widziałam bardzo ciekawe nasadzenia na takiej skarpie w Mikołajkach.
Na mnie zrobiły duże wrażenie.

Jak znajdę, pokażę.

____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
ModraSowa 01:35, 08 kwi 2014


Dołączył: 05 kwi 2014
Posty: 1275
A ja się witam jako trzecia
podobno prowizorka jest najtrwalsza
Ja jestem pod ogromnym wrażeniem murku z kamieni, u nas planowane jest takie ogrodzenie. Kamień jest piękny, wydaje mi się, że masz go więcej w planie. Jeśli pozwolisz będę śledziła Wasze postępy.
Pozdrawiam
____________________
Ania Ogród to życie
danstok 09:54, 08 kwi 2014

Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 8
Witam Tess, oczywiście będę wdzięczny wszelkie podpowiedzi.

Witam ModraSowa, co do murku wyrazy uznania przekaże wykonawcy , tak masz rację będą jeszcze dwa murki z kamienia oraz schody, także już niebawem zapraszam na efekt finalny.

Jeszcze kilka zdjęć tym razem w barwach jesieni



wejście do ogrodu



widok z góry skarpy

____________________
Daniel - Ogród na stoku
danstok 10:37, 08 kwi 2014

Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 8
Na wstępie mam prośbę o pomoc w doborze roślin do donic przedstawionych na zdjęciu. Mają one osłaniać wiatę na drzewo i jednocześnie być ozdobą przy wyjściu z domu na taras i ogród.
Co do tego miejsca nie mam pojęcia jakie rośliny byłyby najlepsze. Wstępnie myślałem o jakiś pnączach.
Donice oczywiście zostaną odnowione, tzn pomalowane impregnatem



tutaj kawałek donicy z innego ujęcia, daszek wiaty zasłania całkowicie słońce



Reszta ujęcia, to murek oporowy, który powstaje na nowo i będzie wyższy od poziomy trawnika o jakieś 20 - 30 cm. Dodatkowo chciałbym wzdłuż niego wąską rabatę (ok 50 cm aby nie zabierać za dużo trawnika) na której np z bukszpanu utworzy się mały żywopłot i ewentualnie coś pod bukszpanem....czyżby to miały być żurawki ?



Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi
____________________
Daniel - Ogród na stoku
ModraSowa 17:11, 08 kwi 2014


Dołączył: 05 kwi 2014
Posty: 1275
Wow, zazdroszczę Ci. Ja kocham kamień. W połączeniu z drewnem to dla mnie jak udane małżeństwo
Napewno będę obserwowała postępy.
____________________
Ania Ogród to życie
Tess 19:27, 08 kwi 2014


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12097
Danielu, zajrzyj w ten link, tu są zdjęcia tamtego ogrodu na skarpie.
na dole
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1890-w-gaszczu-u-tess?page=53#post_3
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
danstok 21:42, 08 kwi 2014

Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 8
Dziekuje Tereso, dokladnie w takim klimacie chcialbym zaaranzowac nasza skarpe.
____________________
Daniel - Ogród na stoku
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies