Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Przenawożenie drzewa podczas sadzenia

Pokaż wątki Pokaż posty

Przenawożenie drzewa podczas sadzenia

homecactus 23:06, 19 kwi 2014

Dołączył: 19 kwi 2014
Posty: 1
Witam,
Zarejestrowałem się na forum, które śledzę od dłuższego czasu, ale nigdy jeszcze nie pisałem.
Mam ogromny problem, proszę o pomoc!

W przeciągu ostatniego tygodnia (od 13 kwietnia) sadziłem w ogrodzie drzewa:
- 5 klonów "globosum" - drzewa szczepione na wysokości około 2-2,2m, średnica pnia jakieś 5-6cm (nie wiem jaki mogą mieć wiek).
- 2 dęby szypułkowe, odmiana fastigiata, grubość pnia około 4-5cm, wysokość jakieś 2,5-3m
- 2 brzozy pożyteczne, wysokość 4m, średnica pnia jakieś 3-4cm

razem 9 drzew. Drzewa sadzone z donic, klony i dęby około 20-25l, brzozy nieco mniejsze.

Pod drzewa wykopałem solidne doły, około 15cm głębsze niż donica i z 15cm większej średnicy niż donica.(około 50cm średnicy i "w kolano" głębokie)
Na dno wykopu sypałem przemieszaną glebę rodzimą (ciężka gliniasta), z substratem trawnikowym (akurat taki został) powiedzmy pół na pół oraz dodadkiem nawozu Azofoska. Boki wykopu zasypywałem głównie gruntem rodzimym, bez dodatku nawozu.

Nawozu na 9 drzew poszło 2 kg, czyli średnio 200g na drzewo. Wydawało mi się, że sypię "garść" a tymczasem jak po sadzeniu sprawdziłem ile mi zostało, to stwierdziłem, że to chyba znacznie więcej niż zalecane...

Na drzewach oczywiście jeszcze nic nie widać, bo to krótko, ale boję się, że je popalę, a kosztowały majątek!

Gleba jest ciężka gliniasta, ciężko wchłania nadmiar wody.
Rozumiem, że muszę mocno lać wodą, tylko czy to wystarczy?
Czy wykopywanie i ewentualnie wymiana tego gruntu co przenawoziłem wchodzi w rachubę?

POMOCY!
MiraR 10:43, 20 kwi 2014

Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 624
Witam
Nie nawozi się świeżo posadzonych drzew.
Pozdrawiam
____________________
Gardenarium 13:10, 20 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wymień ziemię w dołkach, bo jest niebezpieczeństwo, że nawóz się rozpuści, a glina nie da mu wsiąknąć w glebę głębiej i wysoko stężony substrat zabije drzewa z powodu nadmiaru składników pokarmowych. Więc nie lej wody ponad miarę, bo nie wiadomo, czy wsiąknie w glebę szybko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies