Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » I co dalej w moim ogrodzie ?

Pokaż wątki Pokaż posty

I co dalej w moim ogrodzie ?

jula81 22:37, 24 maj 2014


Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 769
Witam serdecznie. Mam problem w dalszej części aranżacji mojego małego ogrodu. Zatrzymałam się na tym etapie i nie wiem co dalej. Po środku ogródka rosną róże (na zdjęciu kremowo-czerwone) w czterech krzaczkach oddalonych od siebie około 40cm.Podczas kwitnienia nie są większe jak na wysokość max 80 cm. Pomyślałam że pośrodku róż posadzę trzmielinę szczepioną na pniu (już zakupiłam) i pod trzmieliną posadzę może np. jasnozieloną żurawkę czy inną bylinę w tym kolorze a może coś z ozdobnych traw?
Jest to część od wschodniej strony domu .Zdjęcie zrobione dziś o gdz. 16 więc jak widać ta część ogrodu łapie dużo słońca od południa .
Pomiędzy różami a rabatą z iglaków i wrzosów posadziłam rododendrony : SCHNEEBUKETT-biały i NOVA ZEMBLA -rubinoczerwony.
W tym rzędzie gdzie patyczkami osłonieta jest kalla (właśnie wypuszcza pierwsze listki) pomiędzy posadzone są mini rododendrony w kolorze jasnofioletowym..W oddali tuje pod siatką .To jest część ogrodu od wejścia na posesję.

Brakuje mi pomysłu . Czy dobym pomysłem byłoby wypełnic różanecznikami i różami?
Bardzo proszę o podpowiedź jak i co dalej robić na środku tego ogródka pomiędzy tymi rododendronami i różami...chciałabym go ciekawie wypełnić.
Liczę na wsparcie z Waszej strony

zdjęcia wykonane w dn.24.05.2014r.

____________________
** I co dalej w moim ogrodzie ? ** Wizytówka - Mały ogród Julki * Julka
jula81 22:43, 24 maj 2014


Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 769
cd.





____________________
** I co dalej w moim ogrodzie ? ** Wizytówka - Mały ogród Julki * Julka
MamaMagda 23:30, 24 maj 2014


Dołączył: 18 kwi 2013
Posty: 788
a nie myslalas o jakichs trawach, hortensjach i zurawkach? same iglaki u Ciebie (bardzo ladne!!), ale ja bym pierwszy rzad w tej rabacie zrobila ciut inny
____________________
Marta Ogród po Bukami - czyli jak z ogrodu bylinowego zrobić ogród pełen traw i żurawek (prace w toku..)
jula81 23:51, 24 maj 2014


Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 769
W pierwszym rzędzie na tej rabacie co drugi krzaczek to wrzos (są koloru białego i lawendowego)... na obecną chwilę jest zielono a na jesień robi się kolor .Trawy bardzo mi się podobają , myslałam o nich by coś stworzyć na środku ogrodu właśnie między tymi różami.
____________________
** I co dalej w moim ogrodzie ? ** Wizytówka - Mały ogród Julki * Julka
jula81 18:30, 25 maj 2014


Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 769
Dodaję jeszcze zdjęcie zrobione na ścianie południowej . Tu widać praktyczne całość.

____________________
** I co dalej w moim ogrodzie ? ** Wizytówka - Mały ogród Julki * Julka
Toszka 00:24, 26 maj 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jula przede wszystkim opiel tuje. Trawa i chwasty spowalniają wzrost i są konkurencją. Tuje będą pięknie rosły. Podsyp przekompostowana korą, by trawa i chwasty nie wrastały.
Czy nie lepiej by było abyś dla róż utworzyła jedną rabatę? To musi być męczące kosić trawę slalomem pomiędzy roślinami...
Róże razem pięknie wyglądają, a i czują się lepiej. Wśród róż możesz posadzić np. lawendę
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
jula81 08:09, 26 maj 2014


Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 769
Dziękuję Toszka . Słuszna uwaga z Twojej strony . Właśnie zastanawiałam się czemu te małe tuje nie chcą mi rosnąć . Wczoraj zaczytywałam się w ogrodowisku i zauważyłam że nie ma żadnego zdjęcia na którym róże rosną w trawie Rabatę na róże utworzę .Po wykonanych zmianach zdjęcie dodam
Zastanawiam się czy prawy ró ogrodu byłby dobrym miejscem ..Musze pomysleć gdzie tą różaną rabatę zrobić.
dziękuję i pozdrawiam.
____________________
** I co dalej w moim ogrodzie ? ** Wizytówka - Mały ogród Julki * Julka
Toszka 11:43, 26 maj 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jula w prawym rogu zrób jakąś rabatę z większymi roślinami, a róże koło domu, by móc je z bliska podziwiać i wąchać.
Przepraszam, że zadam pytanie - czy nie myślałaś by osłonic się od drogi? By uzyskać w ogrodzie zacisze i intymność?
Danusia dała ci pomysł na róże i lilie koło domu. A może bliźniaczą różankę ( z tych róż w trawniku) zrobić w innym miejscu...?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 11:51, 26 maj 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
jula81 napisał(a)
Dodaję jeszcze zdjęcie zrobione na ścianie południowej . Tu widać praktyczne całość.


Masz tu dużo iglaków i wrzosów. A może pod płotem posadzić rząd tuj i rododendrony oraz hortensje? Wtedy ten front stanowił by naturalną całość. Bo tak róże i iglaki z wrzosami niezbyt są spójne, a i potrzebują zupełnie innej gleby. Jeśli zaczęłaś tworzyć od frontu iglakową część to może konsekwentnie trzeba tę myśl pociągnąć.
A w prawym górnym rogu utworzyć szerszą, większą rabatę, przesadzić tę malusią katalpę i niech tam sobie rośnie i cieszy oczy, a u jej stóp posadzić inne rośliny...
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
jula81 13:31, 26 maj 2014


Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 769
Toszka napisał(a)
Jula w prawym rogu zrób jakąś rabatę z większymi roślinami, a róże koło domu, by móc je z bliska podziwiać i wąchać.
Przepraszam, że zadam pytanie - czy nie myślałaś by osłonic się od drogi? By uzyskać w ogrodzie zacisze i intymność?
Danusia dała ci pomysł na róże i lilie koło domu. A może bliźniaczą różankę ( z tych róż w trawniku) zrobić w innym miejscu...?


Dziękuję Toszka za podpowiedź i odpowiedź
Chciałbym zrobić coś pod płotem od drogi ale nie mam pomysłu. Przy wjeździe na posesję przy chodniku mam rabatę iglaków i wrzosów. Pd płotem od sąsiada rosną tuje które wypielę i podsypie korą tak jak mi radziłaś. Po środku ogrodu rosną różaneczniki i róże . Róże które rosną po środku ogrodu w znacznej odległości od siebie myślę zostawić , bo tak jak Pani Danusia podpowiedziała by przestrzeń między tymi różami wypełnić tuławą japońską .
Cytuję słowa Pani Danusi : "Kulki żółtej tawuły posadź albo na brzegu, albo pomiędzy różami posadzonymi rzadko. Jednakowe róże, jednakowe kulki, urok tkwi w prostocie"
I teraz pytanie... mianowicie co pod płotem od drogi by była spójność w ogrodzie z całością ??
A może w rabacie z iglaków i wrzosów jest za gęsto i przenieść niektóre egzemplarze pod płot i zestawić z innymi ?

____________________
** I co dalej w moim ogrodzie ? ** Wizytówka - Mały ogród Julki * Julka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies