Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik z rolki

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik z rolki

Pawelinio85 23:37, 11 lut 2016

Dołączył: 11 lut 2016
Posty: 3
Dom kupilem rok tem trawa byla kladziona w polowie grudnia. Latem rosla bardzo ładnie koszona co drugi tydzien. Teren delikatnie jest pod ukosem. Jezeli bede sial trawe to sa jakies rodzaje na gliniaste podloze. Z tego ci rozumiem przekopac i dac troche czarnoziemu i wtedy posadzic. Kiefy za to sie zabrac przed wiosna?
Gardenarium 09:30, 12 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie, zimą nic się nie robi z tych rzeczy.

Jeśli ten trawnik ma już drugi rok od grudnia, to może jest inny problem skoro rosła latem ładnie.

Może ją zalało zimą i wygniła? Piszesz że teren gliniasty.

Ja bym zrobiła tak:

- jak obeschnie wygrabiła trawnik, zobaczyła co się będzie działo. Czy będzie się wszystko wyrywało, czy będzie odbijała trawa

- gdy zrobi się ciepło, czyli w kwietniu pokazała z bliska zdjęcie jak to wygląda po wygrabieniu.

Jeśli widać że kępki odbijają, jest szansa na dosiewkę, a nie wymianę całego trawnika. Trzeba walczyć jeśli da się.

Ale teraz za słabe zdjęcia i zbyt wcześnie wyrokować o losie tego trawnika
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pawelinio85 16:53, 12 lut 2016

Dołączył: 11 lut 2016
Posty: 3
Mueszkam w angli dom kupiłem nowy wraz z pilolizona juz trawa wiec nie wiem moze jakas gwarancja jest na to. Zrobie tak jak mowisz jezeli bym mual siac trawe to jakas specjalna na te podloze. Po deszczu jest bardzo grzaska.
Dziekuje za wczsniejsze odpowiedzi
Gardenarium 17:45, 12 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na pewno teren nie ma drenażu, powinien zostać zrobiony. Coś jak tu robimy

http://www.gardenarium.pl/oferta/instalacje-odwadniajace

Zakłada się rury drenacyjne ze spadkiem i w najniższym punkcie ogrodu kopie się studnię chłonną, do której spływa woda z całej działki. Inaczej wszystko będzie się topić.

Jeśli woda po deszczu nie zniknie w ciągu 2 dni (czereśnia), a pozostałe drzewa trochę dłużej, to nie jest dobrze.

Kupiłeś bubel ogród, bo skoro trawnik tak wygląda to nie jest dobrze, szczególnie w Anglii. Jeżdżę od 12 lat i zwiedziłam 170 ogrodów prywatnych, RHSu i innych. Nigdy takiego czegoś nie widziałam w Anglii.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:41, 29 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
aguptys napisał(a)
Witam serdecznie,

Jestem nowym użytkownikiem forum, ale słyszałam już wiele dobrego na temat uzyskiwanych tu porad, dlatego postanowiłam zwrócić się o poradę w kwestii marniejącego trawnika sportowego na moim ogrodzie. Trawnik został rozwinięty z rolki na przygotowanym wcześniej terenie (ok 90 m2) z założonym wcześniej automatycznym nawodnieniem. Wszystkie prace przeprowadzone zostały kompleksowo przez wyspecjalizowaną firmę i efekt początkowo był rewelacyjny. W końcu piękny trawiasty dywan (choć w pierwszym miesiącu jedynie oglądany przez nas z daleka, bo baliśmy się po nim chodzić, by mógł spokojnie się przyjąć). Trawa była początkowo podlewana raz dziennie 10 min. a po 10 dniach została pierwszy raz skoszona. Zabieg koszenia powtarzany był co 6-7 dni, a rosnąca ilość skoszonej trawy umacniała nas w przekonaniu, że trawa przyjęła się i rośnie jak należy.
Niestety po 5 tygodniach zaczęła nagle miejscami tracić zieleń i w bardzo szybkim tempie wysychać w tych miejscach, w których wcześniej traciła zielone ubarwienie. Po zauważeniu pierwszych objawów, że dzieje się z nią coś nie tak natychmiast wezwałam fachowców, którzy ją rozkładali z pytaniem co się dzieje. Usłyszałam, że najprawdopodobniej "przelałam ją". Wówczas nawodnienie zostało przez mnie przeprogramowane na podlewanie raz na dwa dni po 7 min. Niestety zmiana ustawień nie spowodowała poprawy stanu trawnika, a jego gwałtowne pogorszenie. W tej chwili sucha trawa zajmuje już obszar blisko 50% założonej trawy. Cały proces usychania do takiego etapu potrwał zaledwie 2 tygodnie. Pani Danusiu, czy faktycznie przyczyną tego stanu rzeczy może być przelanie trawy? Co robić w tej chwili? Czy istnieje szansa, że ten trawnik się zregeneruje? Będę wdzięczna za niezależną fachową opinię w tej kwestii. Dla zobrazowania sytuacji załączam zdjęcia mojego trawnika.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:43, 29 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trudno wyrokować w tej sprawie, mogło tak być, najpierw przelana (objawy, trawnik rzednie), a następnie byc może zasuszona.

Jak postępować?

Skosić trawnik, wydrapać suche miejsca, dosiać lub dołożyć łaty i podlewać prawidłowo. Obserwować trawnik.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monika1977 09:21, 12 cze 2016

Dołączył: 02 maj 2016
Posty: 18
Witam serdecznie,mam problem z trawnikiem z rolki a raczej z firmą transportową,gdyż jak się okazało trawę dostarczą dzień wcześniej niż to było planowane i teren nie jest do końca gotowy,czy mogłaby mi pani doradzić co robić,czy ta trawa w rolkach przetrzyma jeden dzień nie rozłożona czy próbować dogadać się żeby jednak przywieżli ją póżniej?
____________________
Monikaogródeczek
Gardenarium 17:43, 12 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trawnik najlepiej rozłożyć tego dnia co był ścięty, zdjęty z gruntu, a nie przywieziony, bo nigdy nie wiesz ile dni lezy zwinięty hmm. Dogaduj się, żeby poczekali nie tyle z transportem. co ze zdjęciem jej z gruntu. Musi być świeży. Po zdjęciu może max w dni pochmurne 34 godz. a dni słoneczne 24 godz leżeć. I to już nie będzie doskonały.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:44, 12 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli jednak przywiozą, rozwiń byle gdzie i byle jak, podlej, potem następnego dnia zwiń i połóż na miejsce.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monika1977 12:18, 13 cze 2016

Dołączył: 02 maj 2016
Posty: 18
Dziękuję za radę,udało mi sie z nimi dogadać,dostawa będzie póżniej niż pierwotnie było umówione,ale wolę tak niż za wcześnie
____________________
Monikaogródeczek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies