Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Jodła koreańska - Abies koreana

Pokaż wątki Pokaż posty

Jodła koreańska - Abies koreana

Gardenarium 19:19, 17 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zakładam wątek, ponieważ nie mamy o jodle koreańskiej, a są posty na ten temat.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:19, 17 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Karabela napisał(a)


Myślałam o odmianie do małych ogrodów, np. Silberlocke
do towarzystwa miałaby hortensje Limelight, kulki bukszpanowe i byłaby tłem dla Buka Rohan Obelisk
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:20, 17 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Jodła kalifornijska - Abies concolor

Niedobry pomysł, Silebrockie wolno rośnie, jest zbyt ozdobna na tło, raczej większe od niej będą hortensje hmm

Silberolocke nadaje się na soliter w skalniaku nie na żywopłot.

Podnieś teren do sadzenia świerków, albo posadź choiny kanadyjskie i tnij je nieco, żeby szerokie nie były, albo grab - żywopłot strzyżony.

Tylko, że to raczej pytanie w dziale projektowanie, chyba że ktoś wklei zdjęcia jodeł.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Karabela 19:20, 17 paź 2014


Dołączył: 14 lip 2013
Posty: 1867

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Jodła kalifornijska - Abies concolor

Jodły bardzo mi się podobają, popatrzyłam na forum że cicho i głucho, to może ja założę wątek i popatrzę na doświadczenia innych, bo ja całkiem zielona

tak więc zapraszam do dzielenia się jodłowo koreańskim doświadczeniem
____________________
Eksperymentarium
Gardenarium 19:21, 17 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Jodła kalifornijska - Abies concolor

Karabela napisał(a)
Jodły bardzo mi się podobają, popatrzyłam na forum że cicho i głucho, to może ja założę wątek i popatrzę na doświadczenia innych, bo ja całkiem zielona

tak więc zapraszam do dzielenia się jodłowo koreańskim doświadczeniem


To jest wątek o jodle kalifornijskiej, zapytaj w wątku o koreańskiej, ja mam jak najgorsze o niej zdanie i nie sadzę już od lat tej jodły. Ładnie wygląda tylko na obrazku w większości przypadków, to cud żeby była idealnym drzewkiem-choinką.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MagdaK 19:22, 17 paź 2014


Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 81

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Jodła kalifornijska - Abies concolor

Gardenarium napisał(a)


To jest wątek o jodle kalifornijskiej, zapytaj w wątku o koreańskiej, ja mam nak najgorsze o niej zdanie i nie sadzę już od lat tej jodły. Ładnie wygląda tylko na obrazku w większości przypadków, to cud żeby była idealnym drzewkiem-choinką.


Dlaczego cud? co się z nią dzieje przeważnie?
____________________
Gardenarium 19:26, 17 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Cytuję z niepolecanych iglaków:



Otóż nie polecam jodły koreańskiej bo często nie rośnie tak jakbyśmy sobie tego życzyli, jeśli chcemy mieć tradycyjny kształt choinki to na pewno nie z jodły, wybierzmy raczej świerk serbski.


Jodle często zamiera wierzchołek, szyszki stają się brązowe i sypią się bardzo brzydko, rzadko kiedy wygląda ładnie, najczęściej atakują ją szkodniki albo choroby i igły są żółte w środkku albo odbarwione od przędziorków.

Tu masz jak wyglądają jodły w praktyce nie na fotce

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1037-choroby-i-szkodniki-jodel

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mira 19:33, 17 paź 2014


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
zaznaczam bo mnie ciekawi
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
ZbigniewG 19:52, 17 paź 2014


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8906
Zgadza się, nawet Silberlocke w starszym wieku wygląda nieciekawie(będę ciął na kulkę ) a 2m jodła koreańska(gatunek) do wycięcia przed świętami na choinkę
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
iglaczek 14:08, 20 lis 2014

Dołączył: 18 lis 2014
Posty: 19
Ja mam ponad 20 odmian koreanek, w tym większość miniaturowych i karłowych. Nie zauważyłam, żeby były jakoś szczególnie podatne na choroby.

Śmiem twierdzić, że akurat moje świerki serbskie padają częściej niż inne iglaki. Może to kwestia gleby. W tym roku np. przędziorek zaatakował mi serba Aleksandra. Ledwo go odratowałam, natomiast jodły rosły bezproblemowo. Mam u siebie żyzną glebę, a takie jodły lubią, natomiast świerki serbskie wolą suchsze gleby. Może w tym tkwi przyczyna, bo w moim ogrodzie dużo gliny w glebie.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies