Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

anita_d 11:41, 27 mar 2015

Dołączył: 15 lut 2014
Posty: 17
Ja czytałam, że siać najlepiej, jak w nocy temp. będzie powyżej 7st C ale niech się wypowiedzą znawcy

Nieco z innej beczki... Niestety mimo udeptywania i wielokrotnego walcowania na mojej trawie po zimie widać pewne nierówności co owocuje zastawaniem wody w tych terenach. Chciałabym podsypać (i przegrabić aby było widać źdźbła trawy) je ziemią ok 1cm aby obecna trawa mogła się przebić. Zabieg ten powtórzyć przed kolejnymi koszeniami do uzyskania odpowiedniego poziomu (na moje oko brakuje ok 4cm).

Czy ma to sens i uda się wykorzystać gęstą trawę czy po podsypce trawa nie przeżyje i konieczne będzie sianie na nowo?


____________________
anita_d 11:54, 27 mar 2015

Dołączył: 15 lut 2014
Posty: 17
hetin napisał(a)
(...) kupiłem siewnik żeby nie siać ręcznie bo szczerze mówiąc zawsze za dużo wysypie nasion tak na zapas(z opakowania wychodzi ze powinienem obsiac np 200m a ja wysypie na 50m) a podobno to jeszcze gorzej niz za mało..ale dorzeczy ten siewnik ma regulacje od 1 do 10 i nie wiem jak go ustawić przy tym sianiu trawy (kombinuje ze chyba tak po środku) ale wole zapytać .(siewnik kupiłem używany od gościa co naprawia i sprzedaje )...


Generalnie to najlepiej zważyć. Z tego co pamiętam na opakowaniu było napisane ile wychodzi na m2 tak więc rozłóż sobie dwa metry foli czy papieru i przejedź siewnikiem (siewniki mają zazwyczaj 50cm szerokości). Zebierz rozsypane ziarna i zważ. Wybieraj ustawienia siewnika by otrzymać wymaganą wagę.

Ja z braku wagi dla jednego obszaru posiałam na oko, wydawało się ok - wyszło za mało. Dla drugiego dałam gęściej i wyszło między ok a za gęsto. Lepiej użytkuje się zdecydowanie drugą wersję. Teraz mam do posiania ostatni fragment (plus odosobnione dobitki) i tym razem kupię jakąś wagę spożywczą.

Może wyjadacze mają jakieś fajne metody bezwagowe

____________________
hetin 12:34, 28 mar 2015


Dołączył: 18 mar 2015
Posty: 21
anita_d napisał(a)


Generalnie to najlepiej zważyć. Z tego co pamiętam na opakowaniu było napisane ile wychodzi na m2 tak więc rozłóż sobie dwa metry foli czy papieru i przejedź siewnikiem (siewniki mają zazwyczaj 50cm szerokości). Zebierz rozsypane ziarna i zważ. Wybieraj ustawienia siewnika by otrzymać wymaganą wagę.

Ja z braku wagi dla jednego obszaru posiałam na oko, wydawało się ok - wyszło za mało. Dla drugiego dałam gęściej i wyszło między ok a za gęsto. Lepiej użytkuje się zdecydowanie drugą wersję. Teraz mam do posiania ostatni fragment (plus odosobnione dobitki) i tym razem kupię jakąś wagę spożywczą.

Może wyjadacze mają jakieś fajne metody bezwagowe



Tak zrobie jak piszesz przejade i zważe ...ale teraz nie wiem czy jak już będe wiedział jak ustawić to czy zmierzoną dawke dzielić jeszcze na pół i jeżdzić siewnikiem na krzyż czy wystarczy raz przejechać z daną dawką ? bo tak na chłopski rozum to chyba raz wystarczy i będzie tak jak producent proponuje- oczywiście przy nabrzeżach juz ręcznie troche wiecej nasypie.
____________________
Szeregowy 16:43, 28 mar 2015


Dołączył: 27 wrz 2014
Posty: 20
Proponuję jednak na krzyż.
Zawsze to bezpieczniej, niwelujesz w ten sposób ewentualne nierówności w rozsypaniu nasion. I wtedy powinno być już dobrze.
Właśnie deszcz spędził mnie z ogródka, bo równam pod swój trawniczek
____________________
hetin 17:18, 28 mar 2015


Dołączył: 18 mar 2015
Posty: 21
Szeregowy napisał(a)
Proponuję jednak na krzyż.
Zawsze to bezpieczniej, niwelujesz w ten sposób ewentualne nierówności w rozsypaniu nasion. I wtedy powinno być już dobrze.
Właśnie deszcz spędził mnie z ogródka, bo równam pod swój trawniczek


A kiedy masz zamiar siać?
____________________
Szeregowy 17:33, 28 mar 2015


Dołączył: 27 wrz 2014
Posty: 20
Chciałbym jeszcze przed świętami, potrzebuję go na majówkę
Muszę jeszcze przywieźć kilka worków ziemi, żeby wyrównać elegancko poziom. Jeśli nie zdążę przed świętami, to ostatecznie wtorek po świętach, bo w lany poniedziałek się boję )
Ale tak naprawdę to wszystko będzie zależało od pogody!
____________________
hetin 20:20, 28 mar 2015


Dołączył: 18 mar 2015
Posty: 21
Szeregowy napisał(a)
Chciałbym jeszcze przed świętami, potrzebuję go na majówkę
Muszę jeszcze przywieźć kilka worków ziemi, żeby wyrównać elegancko poziom. Jeśli nie zdążę przed świętami, to ostatecznie wtorek po świętach, bo w lany poniedziałek się boję )
Ale tak naprawdę to wszystko będzie zależało od pogody!


Też już bym chciał ale lepiej dmuchać na zimne hehe poczekam i jak temperatura nie będzie spadać w nocy poniżej +5 stopni to wtedy posieje a dajesz jakiś nawóż przed sianiem ?
____________________
Szeregowy 20:50, 28 mar 2015


Dołączył: 27 wrz 2014
Posty: 20
Na jesieni w ostatniej chwili przekopałem stary zrujnowany po remoncie elewacji trawnik i zostawiłem tak na zimę. Jak rozmarzło to rozrzuciłem granulowany obornik, przegrabiłem, teraz wyrównuję i czekam na temperaturę, żeby posiać
____________________
hetin 05:32, 29 mar 2015


Dołączył: 18 mar 2015
Posty: 21
Szeregowy napisał(a)
Na jesieni w ostatniej chwili przekopałem stary zrujnowany po remoncie elewacji trawnik i zostawiłem tak na zimę. Jak rozmarzło to rozrzuciłem granulowany obornik, przegrabiłem, teraz wyrównuję i czekam na temperaturę, żeby posiać


To będziesz miał elegancko jak w książce pisze
____________________
chojna 10:05, 31 mar 2015

Dołączył: 20 sie 2014
Posty: 862
Czy na trawniku zasianym pod koniec sierpnia zeszłego roku przeprowadzać aerację aeratorem elektrycznym (mam Alko)?
Kiedy taki zabieg można zrobić po raz pierwszy?
Czy już można nawozić czy jeszcze poczekac?
U mnie miejscami trawa ruszyła.
____________________
Olka- Mój ogród nad rzeką...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies