Gdzie jesteś » Forum » Ogrody na świecie » Bali - tropikalny ogród botaniczny

Pokaż wątki Pokaż posty

Bali - tropikalny ogród botaniczny

Magda_BO 16:44, 01 lut 2015


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
Tak się złożyło, że byłam na Bali. W jedynym wolnym od pracy dniu, postanowiłam pojechać do Ogrodu Botanicznego, spodziewając się, że znajdę tam wiele ciekawostek botanicznych.
Warto powiedzieć, że ogród botaniczny znajduje się w centrum wyspy, wysoko w górach, na wysokości ok 1500 m.n.p.m. Jak ładnie określa to przewodnik - pogoda jest nieprzewidywalna, co oznacza wilgoć... Wilgoć wszędzie i zawsze... No ale nie narzekamy, tylko zakładamy kurtkę, trampki, które i tak zaraz przemokną i idziemy do wilgotnego lasu deszczowego...
O tak bardzo wilgotnego...

Kto poznaje? palmy, szeflery, filodendrony, widliczki... U nas rosną w doniczce, a tu tworzą gąszcza, przez który przedzieramy się z dużym trudem.

na gigantycznych drzewach rosną epifity, tutaj widać sens różnych strategii roślin konkurujących o dostęp do światła. Na dole jest całkowicie ciemno i mokro...

Fantastycznie wielkie paprocie epifityczne - to Asplenium.
A na mnie największe wrażenie robi las z drzewiastych paproci.

cdn...
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Joku 13:48, 02 lut 2015


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12087
Bardzo ciekawa relacja. Czy ten las był na pagórkowatym terenie?
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Agania 14:01, 02 lut 2015


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Ale cudowny klimat....masz więcej zdjęć?.....chciałabym więcej i więcej
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Magda_BO 14:22, 02 lut 2015


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
Las był w górach i na wysokich wzniesieniach. Na tyle wysokich, że miejscami nie dało się utrzymać na nogach, trzeba było troszkę pełznąć
Ale za to, jakie widoki...
Na drzewach w części składającej się na kolekcje tematyczne posadzono storczyki epifityczne.

Pojedyncze, wielokwiatowe i drobnokwiatowe też.

O takie...


cdn...
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Joku 20:23, 04 lut 2015


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12087
Wspaniała rzecz widzieć takie coś na własne oczy. Podziwiam nieustannie twój zapał i odwagę. Czekam na c.d. wspominając relację z zielonych miejsc w Singapurze.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Magda_BO 21:11, 04 lut 2015


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
Tak, to wspaniałe doświadczenie, zostawiające wiele wrażeń na całe życie. Przeglądając setki zdjęć ciągle w myślach tam wracam...
O czym dziś opowiedzieć?
Może o drobnokwiatowych storczykach rosnących na rabatach? O tak...

jak widać to storczyki o wzniesionych pędach, dość duże z kwiatostanami w formie gron na delikatnych łodyżkach. Pojedyncze kwiaty są jednokolorowe, w ostrych kolorach. To storczyk Epidendrum, jak mówią specjaliści, dość łatwy do uprawy w mieszkaniu.

Może być amarantowy albo pomarańczowy.

A okolica ogrodu botanicznego, gdzie go zauważyłam wyglądała tak...

Schodki były tak obślizgłe, że prawie nie dało się wejść na górę, do odkrytej oranżerii gdzie najcenniejsze storczyki hodowane są w swego rodzaju zamykanych klatkach. Po bokach drzewiaste paprocie we mgle...
czyli cdn...
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Agania 16:40, 15 lut 2015


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Proszę, jak przeglądasz setki zdjęć, to może nam więcej pokażesz?......ja z tych niecierpliwych
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Magda_BO 17:39, 15 lut 2015


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
To teraz kilka zachwycających wielkokwiatowych storczyków. Najpierw z rodzaju Coelogyne.
Bardzo podobają mi się odmiany o brązowych kwiatach.
Ale jaśniejsze, bardziej żółte też są piękne.

Ten rodzaj storczyków jest dość trudny w uprawie domowej. Pochodzi z monsunowych rejonów Azji i wymaga dużej wilgotności powietrza.
Tworzy wyraźne kępy, a między liśćmi powstają pędy kwiatowe z kilkoma dużymi kwiatami.

A to wersja jeszcze bardziej strojna.

____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Agania 17:47, 15 lut 2015


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Ostatnia fotka, z tym mchem bajeczna.....wiesz, że czekam na jeszcze....uwielbiam tropikalne i egzotyczne klimaty
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Magda_BO 17:48, 15 lut 2015


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
A teraz wyjątkowo dekoracyjna piękność z rodzaju Coelogyne. Kilka egzemplarzy, a tyle cenne, że zamknięte w rabacie okratowanej, za siatką.

Fantastyczne, kontrastowe zestawienie kolorów.

Doskonały kształt płatków.

Cudny jest, prawda?

To gatunek Coelogyne pandurata, nazywany często "czarną orchideą". oczywiście, nazwa nawiązuje do czarnego, pofałdowanego języczka czyli warżki, kontrastowo ciemniejszej od jasnych, prawie białych płatków.
Ten gatunek rośnie w miejscach bardzo wilgotnych, nad rzekami albo nawet na bagnach, zazwyczaj jako epifit na drzewach. Można hodować go w oranżeriach, jeśli zapewnimy mu wysoka wilgotność i dość wysoką temperaturę w lecie i średnią w zimie. W mieszkaniu raczej się nie uda.
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies