Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » U mnie, na wsi

Pokaż wątki Pokaż posty

U mnie, na wsi

aptu 14:31, 10 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
Pomarancza napisał(a)
Bardzo mi się podoba u ciebie, twój ogród ma potencjał . Z doborem roślin niestety nie pomogę, za cienka w te klocki jestem...


Witam u siebie, aż za duży potencjał - to co pokazałam to mały fragment, kawałeczek dalej(ale jest to jedna działka z tym co pokazałam) jest jeszcze około 70 arów zarośniętych i nie uprawianych od co najmniej 10 lat, nic tylko kopara i zrównać wszystko z ziemią
____________________
Magda - U mnie, na wsi...
aptu 12:11, 13 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
No i byłam na tym moim ugorze i okazało się, że od godziny 14:00 moja skarpa jest już w 95% zacieniona.

No i jak teraz mój projekt do tego przystaje?

Zdaje sobie sprawę z tego, że w lecie słońce będzie trochę wyżej, więc zacienienie może być troszkę później, ale myślę, że max 30 min, bo dojdą jeszcze liście na drzewach. Tylko dalej nie wiem jak to wygląda rano - za późno pojechałam
____________________
Magda - U mnie, na wsi...
aptu 12:41, 13 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
Agcia napisał(a)
... hortensje a już zwłaszcza ogrodowe to bardziej do cienia/półcienia. Podobnie jak runianka japońska i parzydło leśne...


Nie wiem co z tymi niebieskimi hortensjami w takiej sytuacji, bo w jednym miejscu (bliżej schodów) faktycznie będą miały słońce około 6-7h dziennie, natomiast po drugiej stronie (tam gdzie orzech) tego cienia będą miały dużo więcej, bo właśnie orzech będzie go rzucał.
Parzydło leśne jest faktycznie w miejscu, gdzie prawie cały czas jest słońce.
Runianka japońska miałaby być pod orzechem, więc on będzie rzucał cień.



... wybrałaś zbyt wiele gatunków i o różnych wymaganiach glebowych ...
Z tymi gatunkami to próbowałam się ograniczać jak tylko mogłam, więc muszę jeszcze bardziej się ograniczyć .
Co do wymagań glebowych, to faktycznie nie za bardzo na to zwracałam uwagę, muszę nadrobić zaległości .
A może mi powiesz co tak zupełnie odstaje, jeśli chodzi o wymagania glebowe?



... róże i iglaki to niezbyt zestawienie, hortensje z różami podobnie...
Kurcze, masz rację, nigdzie nie widziałam takich zestawień.



... Liczbę kolorów też bym zmniejszyła...
Są prawie tylko 3, bo niebieski i fiolet to prawie to samo czyli: biały, niebieski, fiolet z dodatkiem żółtego, za dużo?



... Trzmielina zbyt pstrokata jak dla mnie dla róż(chyba, że róże wyłącznie białe, a trzmielina też tylko ta biało- zielona)...
Właśnie dokładnie tak miało być - róże tylko białe, a trzmielina biało - zielona taka płożąca i zwisająca (nie wiem co to za odmiana).



...A jeśli chcesz więcej zimozielono, to idź w krzewy iglaste, jałowce, sosny karłowe...
No właśnie nie chce samych iglaków, to takie nudne już jest

Bardzo Ci dziękuję, że zaglądnęłaś do mnie i za wszystkie rady, muszę jeszcze raz usiąść i pomyśleć

____________________
Magda - U mnie, na wsi...
rumiankowa 20:32, 13 kwi 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
aptu obserwacje poczynione to można myśleć
gatunków faktycznie trochę jakby sporo... i o różnych wymaganiach.
A jaki masz odczyn gleby?
____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
aptu 13:02, 14 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
No właśnie nie wiem jakie ph muszę kupić to coś do mierzenia, choć na razie się muszę wstrzymać bo facet z koparkę będzie działał i nasypie mi tam jeszcze sporo ziemi i wtedy będę badać

Więc nic nie pozostaje tylko czekać
____________________
Magda - U mnie, na wsi...
aptu 09:02, 16 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
W między czasie wrzucam balkonowe doniczki mam 3 takie, a bratki ulubione kwiaty mojego syna - sam wybierał



I jeszcze mój jeden z pierwszych sukcesów ogrodniczych - własnoręcznie ukorzeniona hortensja, jest taka malutka a już kwitnie (nie mam pojęcia co to za odmiana, może podpowiecie )



Obok białej widać malutką niebieską hortensję - nie wiem czemu już od m-ca żerują na niej mszyce a na tą białą nie przechodzą, nie rozumiem o co chodzi? I nie rozumiem skąd mszyce u mnie na klatce schodowej w bloku
____________________
Magda - U mnie, na wsi...
aptu 10:10, 16 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
No to kolejny projekt mojej rabaty, zupełnie odmienny, bo całkiem formalny




1. tuje szmaragdowe - są już kupione, więc muszą zostać.
2. róża okrywowa ice meidiland - biała.
3. róża okrywowa celina - zółta w pąku, po rozwinięciu kremowa.
4. jałowiec płożący blue chip
5. bukszpany - w sumie 6 kulek i 3 stożki.
6. berberysy.
7. tawuła japońska, chyba goldflame.
8. obwódki niebieskie lub fioletowe - lawenda lub szałwia omszona lub kocimiętka.
9. róża pnąca na pergoli, coś w stylu rumba nie znam nazwy.

Na środku rabat różanych chciałabym wsadzić 1 dekoracyjne drzewko - hibiskus lub trzmielinę europejską, w sumie 3szt lub tylko 2 w tych białych, nie wiem?

No i co Wy na to? Proszę o opinię
____________________
Magda - U mnie, na wsi...
rumiankowa 11:00, 16 kwi 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
Syn ma dobry gust śliczne bratki.

Nowa rabata mi osobiście podoba się bardziej od starej propozycji jedynie różę pnącą dałabym gdzieś w środek, nie tak na skraju.

Kolorystyka mi się podoba, same gatunki także.
Fajny pomysł z lawendowymi/kocimiętkowymi obwódkami! Super pasują do róż.

Gratuluję ukorzenionej sadzonki a mszyce... i w mieszkaniu się zdarzają opryskaj je wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Ja tak z róż pozbyłam się całych kolonii mszyc. Przykleją się, pozlepiają, potem wystarczy zdjąć trupki ręcznikiem papierowym.

____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
aptu 11:10, 16 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
rumiankowa napisał(a)
Syn ma dobry gust śliczne bratki.

Nowa rabata mi osobiście podoba się bardziej od starej propozycji jedynie różę pnącą dałabym gdzieś w środek, nie tak na skraju.

Kolorystyka mi się podoba, same gatunki także.
Fajny pomysł z lawendowymi/kocimiętkowymi obwódkami! Super pasują do róż.

Gratuluję ukorzenionej sadzonki a mszyce... i w mieszkaniu się zdarzają opryskaj je wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Ja tak z róż pozbyłam się całych kolonii mszyc. Przykleją się, pozlepiają, potem wystarczy zdjąć trupki ręcznikiem papierowym.



Dziękuję za docenienie syna

Róża pnąca jest w tym miejscu, bo tam są schody do altany, pergola ma być na początku schodów

Na obwódki chcę wybrać tylko jeden gatunek, właśnie nie wiem jaki, może doradzicie?

Dzięki za radę co do mszyc, nie znałam tego patentu
____________________
Magda - U mnie, na wsi...
anna_p_k 11:40, 16 kwi 2015


Dołączył: 30 cze 2014
Posty: 493
i ja wpadłam się przywitać wow ile pomysłów na skarpę, ja tyle nie miałam bede zaglądać i kibicować z doradzaniem gorzej ale może z czasem sie nauczę
____________________
Ogródowe-początki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies