Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogródek Rumiankowej

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek Rumiankowej

rumiankowa 08:01, 07 kwi 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
Witam serdecznie, podczytuję forum już od bardzo dawna, podziwiam ogrody forumowiczów i sama marzę o równie pięknym otoczeniu domu

Mam na wiosnę tego roku ambitny plan zagospodarowania części wzdłuż domu. To miejsce półcieniste, rośnie już tam jeden różanecznik. Chciałabym stworzyć leśno-różanecznikową rabatę.

Jej wymiary to 8,5m na 2,5m kształt prostokątny, symetryczny.
Planowałam posadziś na niej:
- różaneczniki fioletowo-różowe x 2
- różaneczniki niebieskie np. Blue tit x 2
- Funkie
- Paprocie
- Żurawinę x kilka
- Borówkę amerykańską x 2
- Serduszkę Alba x 2
- Kilka orlików białych i czarnych

Czy to dobre założenia, czy coś powinnam jeszcze przemyśleć?
Czy warto tu jeszcze wprowadzić jakiegoś iglaka/coś zimozielonego bo część tych roślin zimą zostawi puste miejsce.

Załączam taki pierwszy bardzo prosty szkic. To moje początki w projektowaniu rabat. Bądźcie, proszę, wyrozumiali
1. Różanecznik fioletowy (jeden już rośnie)
2. Różanecznik niebieski Blue Tit lub inny
3. Funkia Halcyon
4. Funkia White Feather
S - serduszka Alba
O - orlik
K - klon palmowy, już rośnie, ale można go przesadzić

Dodam, że rabata jest z boku domu a na froncie przedogródek to 2 skarpy dwupoziomowe obsadzone lawendą i różami pomponella i larissa. Na środku trawnika jest także średniej wielkości magnolia, która kwitnie na różowo-biało. Wokół niej wiosną jest koło krokusów fioletowych i białych. Ziemia jest przeciętna, trochę gliny, trochę lepszej gleby, generalnie dokupuję w workach torf i glebę pod konkretne nasadzenia.

Za wszelkie uwagi dziękuję z góry
Pozdrawiam

____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
rumiankowa 08:02, 07 kwi 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
Jeszcze raz zdjęcie planu - przepraszam za jakość - z telefonu, niestety skanera u mnie brak :/

____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
Gardenarium 08:14, 07 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pokaż zdjęcie tego miejsca w ogrodzie, trzeba na to spojrzeć kompleksowo.
Zrób skan tej rabaty żeby wszystkie opisy roślin były widoczne albo zdjęcie z góry i cała plansza a nie ze skosa. To nie ułatwia mi zadania

U góry zdjęcia widać niepotrzebny stół, a na dole nie widać podpisów. Kobieto przyłóż się do zdjęcia
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aptu 08:26, 07 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
Hej, ja początkująca, ale jeśli jest to zacieniona rabata to wydaje mi się, że borówka amerykańska i żurawina to nie bardzo, bo one lubią stanowiska słoneczne

pozdrawiam i powodzenia

P.S. Opis roślinek możesz zaieścić w poście, nie muszą być na zdjęciu.
____________________
Magda - U mnie, na wsi...
rumiankowa 08:29, 07 kwi 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
Opis jest w poście, jeszcze raz wklejam
1. Różanecznik fioletowy (jeden już rośnie)
2. Różanecznik niebieski Blue Tit lub inny
3. Funkia Halcyon
4. Funkia White Feather
S - serduszka Alba
O - orlik
K - klon palmowy, już rośnie, ale można go przesadzić

Zdjęcie ogrodu podeślę niebawem

Dodam jeszcze, że na rabacie do południa pojawia się słonko. Dom rzuca cień, ale nie pełny, to wschód, słońce wędrując przesuwa ten cień po całej rabacie... dlatego napisałam półcień, może to nieprecyzyjnie. Lecę zrobić zdjęcia
____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
rumiankowa 09:13, 07 kwi 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
Wrzucam zdjęcia stanu obecnego. Nie ma się za bardzo czym chwalić, nie ma jeszcze nawet ogrodzenia wszystko dopiero w planach i na przyszłość

Rhododendron, który już rośnie, kwitnie na jasny fioletowy kolor wpadający w róż. Nie znam niestety nazwy odmiany, dostałam go w prezencie.



Frontowa skarpa lawendy + róże + karmnik ościsty, górą także maleńki bukszpan. Deski zabezpieczające tymczasowe, w planach na przyszłość umocnienie skarpy takim nieformalnym, wiejskim murkiem z różnego typu kamieni.



A utaj widok na miejsce, które chcę obsadzić w tym roku i którego dotyczy wątek.











____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
Izoldka 10:59, 07 kwi 2015


Dołączył: 03 kwi 2015
Posty: 217
Witam słonecznie również spod Krakowa!
Niestety nic Ci nie doradzę, bo w temacie ogrodowym jestem początkująca ale będę zaglądać do Ciebie i kibicować zmianom

Pozdrawiam!
____________________
Iza - Ciężkie pięknego początki
aptu 11:15, 07 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
Hej, a ta rabata ma być pod siatką czy przy domu?

Lawenda na przodzie wygląda super i jak pięknie pachnie
____________________
Magda - U mnie, na wsi...
rumiankowa 11:17, 07 kwi 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
Pod siatką, wzdłuż ogrodzenia szerokość 2,5m (tyle jest +/- wykorowane przy różaneczniku) a długa na 8,5 m.

Wzdłuż domu jest cały czas cień i tam póki co nie mam planów...dom jest jeszcze bez ostatniej warstwy tynku więc nie chcę zbyt blisko nic robić żeby potem rusztowaniami nie uszkodzić roślin

Odległość od domu do siatki ogrodzeniowej to jakieś 7m, o ile dobrze pamiętam
____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
aptu 11:31, 07 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
To sporo miejsca, jest pole do popisu To tam jest trochę słońca?
____________________
Magda - U mnie, na wsi...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies