Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » U mnie, na wsi

Pokaż wątki Pokaż posty

U mnie, na wsi

aptu 14:30, 01 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
Witam serdecznie wszystkich pozytywnie zakręconych ogrodników. W końcu i ja proszę o radę.

Poniżej moja skarpa - jest ogromna - stok południowy, ale zacieniony częściowo przez drzewa, na szczcie stoi orzech włoski (masakra - podobno nic pod nim nie chce rosnąć. Działka znajduje się na wsi, bardzo daleko od miasta. Dlatego myślałam o czymś bardziej naturalnym. Ziemia to glina, docelowo stok ma być trochę bardziej łagodny - muszę dosypać tam dużo ziemi

Mam milion pomysłów, dlatego proszę Was o pomoc w doborze roślin.

____________________
Magda - U mnie, na wsi...
Karol99 14:39, 01 kwi 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Witaj. Skarpę można ładnie zagospodarować. Jakie rośliny lubisz?
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
aptu 15:24, 01 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
Taki mam pomysł - proszę o wyrozumiałość co do wykonania i pomysłu.

Nie wiem czy to ma wogóle sens, proszę o opinie.

1 tawuła japońska
2 berberysy
3 lawenda
4 werbena patagońska
5 róża pnąca na pergoli kolor zółto-różowy
6 piwonia żółta kwitnie
7 margaretki białe
8 floks a w środku dziewanna
9 lilie zółte
10 kosaciec fioletowy
11 parzydło leśne
12 dereń
13 horteNsja biała

od samej góry chciałam wsadzić niskie roślinki zadarniające np. floks szydlasty, rogownice, runiankę, żeby też tam coś kwitło

powyżej ścieżki(bo to czarne to ma być ścieżka + mały placyk)chciałam wsadzić jakieś niskie rośliny np. hosty, lawendę, maciejkę, niezapominajkę, gdzie niegdzie może bukszpan

na murze rośliny zwieszające się - trzmielina, wilec, nasturcja itp.

Przed tą kolorową rabatą dobrane kolorystycznie rośliny aby rosły piętrowo - np. wilczomlecze, krwawniki, szałwia omszona

w puste miejsca np. jakiś dzban i niby wylewające się z niego kwiaty (to to białe z brązowym)
spruchniałe drzewo obsadzone np rozchodnikami.

zupełnie nie w stylu ogrodowiska, nie wiem POMÓŻCIE!!!
____________________
Magda - U mnie, na wsi...
aptu 15:29, 01 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
Karol99 napisał(a)
Witaj. Skarpę można ładnie zagospodarować. Jakie rośliny lubisz?


Witam, dziękuję że zaglądnełeś. Sama nie wiem jakie rośliny lubie - coś co by nie sprawiała dużo kłopotów, ale też nie chciałabym, żeby to były same iglaki. W końcu jest to wieś i chcę taki trochę naturalny ogród.

pozdrawiam
____________________
Magda - U mnie, na wsi...
Gardenarium 19:58, 01 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skoro chcesz naturalny ogród to nie sadź sznurkiem krzewów. Posadź nieregularnie. Zrobiłaś trochę tak, jakby ktoś korale na szyi powiesił, może grupami i po całej skarpie. Dlaczego tylko na obrzeżach?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:02, 01 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
EwaG 20:33, 01 kwi 2015


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Ja na skarpie (całej skarpie; bez ścieżek i placyków - po co Ci one) posadziłabym niskie rośliny (krzewy czy byliny) aby podkreslić urodę domku grilowego (jak się domyślam). A za domkiem wyższe byliny i krzewy. tak aby otuliły budynek i nadały imtymności temu miejscu.
Z lewej strony przy skarpie murku (ładny jest - nie zasłaniaj go) wyższe krzewy. Stworzą ramę dla widoku na drewutnię.

PS. to mit, że pod orzechem nic nie rośnie; ale rzeczywiście trochę nieszczęśliwie jest usytuowany.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
aptu 23:18, 01 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
Gardenarium napisał(a)


Bardzo dziekuje za wizytę i projekt, jestem bardzo wdzięczna bo już mi mózg sie gotuje od tego wymyślania, pozdrawiam serdecznie
____________________
Magda - U mnie, na wsi...
aptu 23:42, 01 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
EwaG napisał(a)
Ja na skarpie (całej skarpie; bez ścieżek i placyków - po co Ci one) posadziłabym niskie rośliny (krzewy czy byliny) aby podkreslić urodę domku grilowego (jak się domyślam). A za domkiem wyższe byliny i krzewy. tak aby otuliły budynek i nadały imtymności temu miejscu.
Z lewej strony przy skarpie murku (ładny jest - nie zasłaniaj go) wyższe krzewy. Stworzą ramę dla widoku na drewutnię.

PS. to mit, że pod orzechem nic nie rośnie; ale rzeczywiście trochę nieszczęśliwie jest usytuowany.


Dziękuje za wizytę i rady. Na szczycie skarpy chciałam posadzić tuje szmaragdowe (tak w sumie to już były wsadzone, ale nam ukradli w zeszłym roku) żeby zasłonić altankę i to co będzie się w niej działo. Zaraz przed murem jest droga do sąsiadów a nie chciałabym żeby mi wszyscy zaglądali.

Po lewj stronie chciałam wsadzić, parzydło leśne od muru do samej góry, ale w sumie jest dość wysokie i nie wiem za bardzo co przed nim, żeby zachować zasadę od najniższych do najwyższych. Pani Danusia zrobiła mi projekcik, muszę się w niego wgryść.

To co ja zrobiłam miało na celu zachowanie jakiegoś elementu zaskoczenia bo tej ścieżki i placyku nie byłoby widać z drogi dlatego tak sobie ubzdurałam, a roślinki miały być na całej skarpie tylko nie wiedziałam jeszcze jakie.
____________________
Magda - U mnie, na wsi...
EwaG 06:58, 02 kwi 2015


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Hej,
musisz dać rzut sytuacyjny od góry, bo tak to trudno zorientować się, gdzie Twoje gdzie droga sąsiada. Nie planuje się ogrodu po kawałku. Ja np. myślałam, że miejsce z którego zrobione jest zdjęcie należy do posesji. Po informacji, że to jest droga sąsiada zupełnie inaczej spoglądam na ten zakątek.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies