Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Początki amatora z M2

Pokaż wątki Pokaż posty

Początki amatora z M2

urquel 11:57, 14 kwi 2015

Dołączył: 10 kwi 2015
Posty: 5
Jeszcze raz na witam wasz wszystkich. Moja przygoda z ogrodem, domem oraz Ogrodowiskiem dopiero się rozpoczyna. Jak pisałem w powitalnym wątku mam na imię Krzysiek i mieszkam w Rzeszowie. Całe życie spędzone w M2 to i z ogrodnictwem człowiek nie miał doczynienia. Od Grudnia ubiegłego roku wraz z rodzicami wprowadziliśmy się do nowego domku. Na działce nie było nic poza trawą i chwastami, także zaczynam od podstaw tworzenie naszego ogródka.
Przez ostatnie kilka tygodni tylko przeglądałem forum i zachwycałem sie waszymi ogrodami, ba nawet sporo waszych rabat oraz aranżacji mmnie tak urzekło, że pozwoliłem sobie je zaznaczyć i czerpać z nich pełnymi garściami.
Jakiś tam wstępny plan na urządzenie ogrodu już sie w głowie tli, jednak musze brać pod uwagę zdanie rodziców oraz mojej przyszłej małżonki. Dlatego wszyskiego w ogrodzie będzie po troche, ale to już na podstawie fotek opiszę.

Przedogródek: Jak widzicie pierwsze nasadzenia już są.
Opaska z Bukszpanów zakończona zawijasem na około rózy, z czasem chce ją zagęścic i stworzyć z niej żywopłocik. Wzdłuż ogrodzenia świerczki miniaturki, przy siatce chyba 4 Cypryśniki dalej thuje szmaragdy. Na środku Świerk, który ma być "choinką". Badyl na pierwszym planie to najprawdopodobniej Platan. Na około "badyla" wsadziłem troszkę berberysów.
Idziemy dalej, lewa strona działeczki:

Następny badyl to hibiskus (prezent od mojej Lubej), na rabatce żwirkowej posadzona kosodrzewinka, którą chce prawodzić jako bonsai. U stóp tarasu posadzone 4 rododendrony, szczyt tarasu obsadony lawendą, mniej wiecej w połowie wysokości paseczek z trzemiliny.
A teraz pozostała część działki:
Zdjęcie z tarasu:

I prawa strona:


Jak widzicie "wieje" tu pustką. Tak w skrócie to co będzie zrobione na pewno. Lewa tylna część, tam gdzie stoją taczki to będzie warzywnik i sad. Wymyśliłem sobie oddzielenie tego od części frontowej ogrodu żywopłotem z berberysu oraz derenia białego, tam gdzie powbijane są paliki. Prawa strona tam gdzie sterta trawy będzie kompostownik, przed nim altana z grillem. A w miejscu gdzie niebieska plandeka bedzie stał garaż letni wraz z drewutnią.
Na koniec strona prawa domu:

Żywopłocik z thuj. Chciałbym poprowadzić go do końca jumb. Z tym, że nie wiem czy nie bedzie im za wąsko pomiedzy ogrodzeniem a płytami.
Co by tu więcej napisać? Jestem otwarty na waszą kytykę i pomysły co do zoorganizowania tego terenu.
Na koniec mam pytanie, bo strasznie wieje u mnie i zastaniawiam się czym obsadzić tył co by troszkę osłonić sie od wiatru i w przyszłości mieć troszkę cienia, bo dopiero połowa kwietnia a momentami straszna patelnia się już robi.
Pozdrawiam.
____________________
Krzysiek - początki amatora z m2
Efffa 16:07, 14 kwi 2015


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
Witam Cie Krzysiek, z O.pewnie stworzysz cudny ogród!
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
jona 09:44, 15 kwi 2015


Dołączył: 18 lut 2015
Posty: 3164
Witaj Krzysiu . Ogród masz młodziutki, a więc będzie pusty, chyba, że się odziedziczy stare drzewa lub wynajmnie firmę zakładajacą ogrody. W innym przypadku trzeba małymi kroczkami wszystko samemu robić . Zapewniam, że to będzie przyjemna praca .
Na początek skupiłabym się na przedogródku i na tym, co wiesz, że chcesz, czyli warzywnik i sad. W przedogródku juz trochę posadziłeś . Czy pomiedzy roślinkami będzie trawa czy wysypiesz to korą lub kamykami?
Warzywnik możesz mieć już w tym roku. Czy będzie to tradycyjny warzywnik czy warzywnik w pojemnikach? Co byś chciał hodować? Z sadem pewnie będziesz musiał poczekać do jesieni, bo wtedy największy wybór odmian . Teraz kupisz drzewka w doniczce, a to drożej.
I koniecznie zaplanuj kompostownik
____________________
Joanna-Tysiąc radości i utrapień
urquel 16:27, 16 kwi 2015

Dołączył: 10 kwi 2015
Posty: 5
Dziękuje za powitanie i śpiesze z odpowiedziami:
Efffa - mam taką nadzieję
jona - w firmę projektującą nie chce się bawić, tu się pochwalę: wcześniej zajmowałem się aranżacją akwariów, także wolę powolutku samemu sobie radzić. Oczywiśćie z Waszą pomocą.
Warzywnik w tym roku tradycyjny bezpośrednio w ziemi, jeśli ślimaki dadzą zabardzo do wiwatu to w przyszłym roku bedą skrzynie.
Co do sadu, to troszke drzewek mam u teściowej, kwestia wykopania i przewiezienia także coś nie długo posadzę. Kompostownik będzie przed tą stertą traw i ziemi.
____________________
Krzysiek - początki amatora z m2
urquel 16:27, 16 kwi 2015

Dołączył: 10 kwi 2015
Posty: 5
dubelek..
____________________
Krzysiek - początki amatora z m2
Agatek 07:57, 17 kwi 2015


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 3471
Witaj Krzysiu
Masz spory kawałek ogrodu do zagospodarowania
z ogrodowiskiem na pewno będzie łatwiej hmmm chociaż tu tyle pomysłów i inspiracji że ja sama oglądam myślę i ciągle mam inne plany
____________________
Agata - Mazury moja miłość - początki wymarzonego ogrodu
urquel 18:19, 08 maj 2016

Dołączył: 10 kwi 2015
Posty: 5
Sporo czasu upłynęło od mojej ostatniej aktywności tutaj. Wiele pozytywnego się nie działo u mnie w ogrodzie, szał zakupów roślinek i sadzenie ich od tak. Nadeszła pora na porządki i naukę. Co by was nie zanudzać słowem pisanym wstawię zdjęcia i sami zobaczycie jaki człowiek jest narwany.

1. Przed ogródek - widok ogólny

Front

Pasy bukszpanów i żurawek - chyba jedyne z czego jestem zadowolony

2. Prawa strona z przejazdem za dom

3 Lewa strona - widok zza domu

Rabata iglakowo Tulipanowa


Póki co to tyle, Tylną część działki pokarzę później. Panuje tam straszny nieład i sadzenie atchoc tego co wpadło w ręce.
____________________
Krzysiek - początki amatora z m2
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies