Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mini skrawek zieleni na betonie - wszelkie rady mile widziane :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Mini skrawek zieleni na betonie - wszelkie rady mile widziane :)

informatyczka 14:43, 19 kwi 2015

Dołączył: 19 kwi 2015
Posty: 5
Witam Serdecznie,

Podczytuję forum już od dawna. Teraz ośmieliłam się dołączyć gdyż okazało się że bycie ogrodnikiem-amatorem znacznie mnie przerasta i potrzebuję lekkiej pomocy.
Mam ogródek, "ogródek" raczej gdyż ogrodem nie wypada nazwać 30 cm ziemi wysypanej na podziemnym garażu. Ma bardzo niewdzięczny kształt litery "L".



Do tej pory (mieszkamy tu kilka miesięcy) udało nam się założyć płotki lamelowe, moim zdaniem paskudne, ale niestety to jedyny sposób by odgrodzić się od parkingu, śmietnika i ciekawskich spojrzeń sąsiadów. Wymieniliśmy trawę - ta posiana przez developera do niczego się nie nadawała i dosypaliśmy ziemi na całej powierzchni ogródka gdyż okazało się że w niektórych miejscach ma zawrotną wysokość 15 cm..

W tym roku planujemy położyć większy taras i posadzić trochę zieleni. Niestety ze względu na ograniczony, studencki budżet możemy zająć się tylko kawałkiem ogródka. Na dzień dzisiejszy ta część wygląda tak:



Planowałabym coś takiego:



Ze względu na beton sadzić mogę jedynie w donicach i skrzynkach. Słońce na tarasie jest na dzień dzisiejszy od około 11 do 17. Płotki zaczynają rzucać cień od godziny 12. Latem robi się tu Sahara, zwłaszcza część która aktualnie wyłożona jest płytami nagrzewa się straszliwie. Dodatkowym utrudnieniem jest silny wiatr który potrafi przesunąć ciężką huśtawkę.

Chciałabym posadzić w skrzyniach i donicach rośliny wieloletnie, zimozielone. Fajnie by było gdyby trochę odgrodziły mój skrawek ziemi od sąsiada. Po płocie oddzielającym nasze ogródki chciałabym puścić winobluszcz. Bardzo podobają mi się cyprysy, jałowce, karłowate odmiany sosen i świerków. Nie wiem czy takie rośliny są w stanie przetrwać ciężkie warunki jakie panują na moim tarasie. Dlatego szukam czegoś co lubi słońce, wiatr i co do czego są jakieś szanse że przetrwa zimę w skrzynce. W górny lewy róg chętnie posadziłabym większą roślinę (50 l donica wystarczy?), to miejsce jest bardziej zacienione, choć nie osłonięte od wiatru. Zdaję sobie sprawę że sadzenie czegokolwiek na moim tarasie jest wielkim eksperymentem i wiele roślin może po prostu się tu nie przyjąć. Jednak bardzo marzy mi się trochę zieleni więc jestem gotowa zaryzykować.

Prosiłabym o porady jakie rośliny mają, choć minimalną szansę się u mnie przyjąć i w jaki sposób najlepiej je pielęgnować.

Pozdrawiam,
Asia.
Puszek 19:40, 01 maj 2015


Dołączył: 26 kwi 2015
Posty: 28
Witaj Asiu! wiem, ze zagospodarować taka przestrzeń nie bedzie łatwo. Znawcą nie jestem ale to, co powinnaś wiedzieć to:
musisz zakupić dużą skrzynię, wyłożyć ja styropianem i folią, na dno wysypać keramzyt i w zależności co będziesz sadziła dobrać ziemię. Szybko rosną i nie sprawiają problemów a przede wszystkim sa zimozielone - to tak znienawidziane przez wszystkich tuje. Ja wybrałabym szmaragd; przed nimi coś kolorowego np. trzmielinę pnacą. Takie zestawienie zapewni ci osłonę od wiatru i spojrzeń. Fajne są trawy ale wiosną trzeba je ściąć i przez miesiąc nie ma nic. Ja mam dwie skrzynie z kratką i też eksperymentuję. Tuji nie posadziłam bo mam nakoło tarasu więc mijałoby się to z celem. W jednej mam wrzosy i sezonowe kwiatki a w drugiej rozchodniki, żarnowce...
A co do wiatru to znam ten ból. Pozdrawiam
____________________
Marzenia mogą się spełnić... potrzeba tylko czasu
lorka 07:53, 02 maj 2015


Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 644
Witaj, ja nic na razie nie doradze konkretnego, bo sama dopiero raczkuję, ale co moge polecić, to PINTEREST. Ta strona to miejsce fantastycznych inspiracji. Wystarczy wpisać odpowiednie hasło wyszukiwania.


np ten

albo ten

ten także inspirujący

pozdrawiam

____________________
Pozdrawiam Agata - ogród Lorki za zakrętem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies