Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogródek z mieszkaniem, czyli jak się mieszka w bloku

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek z mieszkaniem, czyli jak się mieszka w bloku

DorothaM 21:58, 22 kwi 2015


Dołączył: 22 kwi 2015
Posty: 83
Postanowiłam założyć tutaj swój temat, aby pokazać swój ogródek, na którym chcę stworzyć coś fajnego jestem laikiem pod tym względem, dlatego zanim coś kupię i posadzę to się pytam, a że tutaj na tym forum jest dużo bardzo mądrych ludzi to na pewno mi pomożecie

Zacznę od tego, że mieszkam w bloku na parterze, do którego przynależy ogródek 350 m kw.

W 2011 się wprowadziliśmy, w 2012 założyliśmy trawę oraz z pomocą firmy dostaliśmy projekt ogrodu - głównie chodziło nam o rośliny. W 2013 kupiliśmy drzewka i krzewy z najwyższego rzędu najbliżej płotu i zaczęliśmy je sadzić. W 2014 resztę roślin, ale jeszcze kilka nam zostało.

Nasz ogród (strony: Południowa i Zachodnia) wygląda tak:





Wykaz roślin:

1. Żywotnik Smaragd
2. Świerk Maigold
3. Jarząb posp. Fastigiata
4. Sosna czarna Fastigiata
5. Buk Purpurea Pendula
6. Berberys Bogozam
7. Cyprysik Gloria Polonica
8. Sosna Negishi
9. Bez Plumosa Aurea
10. Sosna czarna Spielberg
11. Żywotnik Yellow Ribbon
12. Bez czarny Eva
13. Tawułki Arendsa- Fanal Brautschleier
14. Hortensja
15. Brunera wielkolistna Varegiata - NIE MAMY W OGRODZIE
16. Przywrotnik ostroklapowy - NIE MAMY W OGRODZIE
17. Cis Summergold
18. Wiśnia Kikku-Shidarre
19. Żywotnik Sunkist
20. Jałowiec Blue and Gold - NIE MAMY W OGRODZIE
21. Ognik Red Column
22. Grujecznik japoński Pendula
23. Jodła górska Compacta
24. Wiśnia Amanogawa
25. Rajska jabłoń Ola
26. Sosna karłowa Glauca
27. Tawuła Grefsheim
28. Cis Davastoni Aurea
29. Odętka wirginijska - NIE MAMY W OGRODZIE
30. Bodiszek kantabryjski - NIE MAMY W OGRODZIE
31. Tiarella Wheryii - NIE MAMY W OGRODZIE
32. Przetacznik kłosowy - NIE MAMY W OGRODZIE
33. Pysznogłówka - NIE MAMY W OGRODZIE
34. Kostrzewa popielata
35. Rudbekia
36. Liriope
37. Szałwia
38. Lawenda
39. Wrzosy
40. Hortensja pnąca
41. Forsycja Maluch


Wszystkie sosny, świerki są odmiany karłowatej. Ale są jeszcze maluśkie ten wykaz roślin nie jest tak sztywno zachowany - są również zamienniki. Wszystko kupujemy w szkółkach, także zawsze nam doradzają jeżeli czegoś nie ma, aby było w miarę podobnie rosnące.

W tym roku chcemy zrobić taras, ale inny niż ten który mamy w projekcie. To jest nasz pomysł. Taras będzie mniejszy, niż ten w projekcie (3m*4,5m).

Przy tarasie chcielibyśmy zrobić rabatę na podwyższeniu z kamienia.

Rabata na podwyższeniu mniej więcej wyglądałaby tak, z tym, że byłaby większa niż tu na zdjęciu:

[zdjęcie zmoderowane]


Czy mogłabym posadzić na niej - z roślin większych (ale nie rosnących wysoko!!! mieszkam w bloku) np.: kosodrzewina Mops, świerk biały, bukszpan, jałowiec i do nich przytulone: floks szydlasty, żagwint, bakopa, trzmielina, rozchodnik rozłożysty. Nie mówię, że wszystkie wymienione, bo to by było za dużo i za tłoczno, ale któreś z tych wymienionych wybrać. I w luki posadzić jakąś trawę albo jukę?? Czy to miałoby ręce i nogi, czy pasowałoby??
Proszę Was mądrych o rady
Rady mogą dotyczyć nie tylko roślin
____________________
Dorota-Ogródek z mieszkaniem, czyli jak się mieszka w bloku
DorothaM 22:14, 22 kwi 2015


Dołączył: 22 kwi 2015
Posty: 83
Mam jeszcze pytanie odnośnie sosny, która 2 lata temu wyglądała tak:



Rok później tak:



A teraz wygląda tak, że już nie ma żadnych igieł, ledwo ją widać bo jest łysa.
Co jej było? Podsypywana była odżywką na grzyby jakieś, a mimo to padła.

Ta sama sytuacja z sosną czarną - chyba Spielberg. 2 lata temu wyglądała tak:



Rok temu widać, że zaczynało już jej coś być, bo wyglądała tak:


No i teraz to już zupełna tragedia, do wykopania się nadają.
Pytam, bo boję się o trzecią bo zaczyna brązowieć, ale chyba jest teraz czas na gubienie starych igieł, bo pamiętam rok temu też brązowiały pozostałe.
____________________
Dorota-Ogródek z mieszkaniem, czyli jak się mieszka w bloku
DorothaM 23:22, 22 kwi 2015


Dołączył: 22 kwi 2015
Posty: 83
A tak już zaczęliśmy robić pod taras - wygląda teraz tak



będzie z kostki brukowej. Tam ma stać stół z krzesłami, parasol albo parawan - nie wiem jeszcze, bo na to czas.
____________________
Dorota-Ogródek z mieszkaniem, czyli jak się mieszka w bloku
Gardenarium 08:19, 23 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mądre rady:

- za duzo gatunków
- za duo kolorów
- a duo "naćkane"
- niepotrzebne plastikowe obrzeże wystające
- mata zabijąca rośliny plastikowa do wywalenia
- smutne kompozycje sosnowo-iglakowe, to niedobry wybór.

dopiero potem myśl o kompozycjach. To za mały ogród aż na tak bogatą listę gatunków i taką różnorodność
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:22, 23 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sosna zabita przez szmatę plastikową najpewniej albo uciachane korzenie zbytnio przez szkółkarza, zalana lub zasuszona

Myslę że tutaj dojrzejesz dopiero ogrodniczo i projektowo. Przemiana będzie ogromna albo stąd uciekniesz

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
malgorzata_s 08:49, 23 kwi 2015


Dołączył: 01 wrz 2014
Posty: 2082
Witam na forum, też jestem właścicielką małego ogródka z mieszkaniem więc będę kibicować.
____________________
Gosia-Ogródek, w którym klon osłupiał
ela_z 09:00, 23 kwi 2015


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 712
Witam koleżanke z Gdańska
Dobrze trafiłaś
Będę Twoje zmiany podglądać
Pozdrawiam
____________________
Ela - Mały ogródek Eli
AgnieszkaW 09:14, 23 kwi 2015

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Witaj, sosny mogły zbrązowieć przez "osutkę sosnową". Szczerze? Wywal je, bo tylko szpecą. Potwierdzam słowa Danusi: za dużo wszystkiego, zrobi się misz masz kompozycyjny i kolorystyczny. Zobacz sobie np. ogród Danusi, Syli, Madżenki, Ani Art i innych - masz tam przykłady, jak można niewielką ilością gatunkową roślin stworzyć bajkę Myślę, że "załapiesz', o co w tym wszystkim chodzi. Powodzenia
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
DorothaM 10:40, 23 kwi 2015


Dołączył: 22 kwi 2015
Posty: 83
Ojej, dziękuję za odzew i rady
Danusia, małgorzata_s, ela_z - Witajcie!
Cieszę się, że się odezwałyście.
Normalnie chyba będę drukować Wasze rady.

Danusia:
- radziłabyś mniej iglaków, a więcej liściastych? Czy lepiej wybrać jeden gatunek świerku czy sosen i sadzić po całym ogrodzie, niż tak ja my to robiliśmy - na każdej "ścianie" inny gatunek?
- co do kolorów zawsze mi się wydawało, że im kolorowiej tym lepiej, weselej a widać, że się pomyliłam.
- co do obrzeża też to mężowi mówiłam, ale się uparł twierdząc, że kory nie będzie wywiewać. W ogóle to mając dziecko, które w kółko chodzi po ogrodzie i tych obrzeżach, to teraz jest całe połamane i tak do wywalenia. Mąż sam zauważył, że to źle wygląda. Tylko czasami jak się uprze...to musi swoje zrobić.
- co do maty, to będę musiała mężowi ten link do przeczytania dać. Boi się chwastów, dlatego ta mata była założona. Ale jeżeli mata może być powodem, że te sosny padły, to trzeba się zastanowić.

Danusia - uciec stąd nie zamierzam tylko prosić Was o rady, bo z mężem laikami jesteśmy

Będę wrzucać na pewno zdjęcia, bo wtedy widać czarno na białym co i jak i co się z roślinami dzieje.

____________________
Dorota-Ogródek z mieszkaniem, czyli jak się mieszka w bloku
DorothaM 10:46, 23 kwi 2015


Dołączył: 22 kwi 2015
Posty: 83
AgnieszkaW - dziękuję za odzew. Nie wiem dlaczego Cię nie zauważyłam
Podsunę artykuł o macie mężowi, może zmieni zdanie. Jak pisałam wyżej - myślałam że im więcej tym weselej będzie.
Pokażę Wam zdjęcia każdej strony jak to wygląda.

Zauważyłam, że już któryś raz z rzędu czytam o sosnach, że to nie jest dobry wybór. Czytałam, że mocno gubią igły, że fajnie to nie wygląda. Gdzieś wyczytałam że podatne na choroby, teraz też że szpecą....hhhmmm....
____________________
Dorota-Ogródek z mieszkaniem, czyli jak się mieszka w bloku
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies