Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » KAMILowe krok po kroku

Pokaż wątki Pokaż posty

KAMILowe krok po kroku

KAMILNOWICKI 11:05, 17 wrz 2015

Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 136
Witam
Czytam to forum od dłuższego czasu i być bardziej aktywnym. Mam do zagospodarowania prawie 2100 m2 działki. Sam niestety nie dam rady dlatego będę wdzięczny za wsparcie i ewentualną konstruktywną krytykę. Jestem samoukiem w wielu dziecinach i w sprawach ogrodowych również.
Mam dwójkę małych szkrabów więc robię wszystko drobnymi korkami do przoduJestem zbieraczem roślin od znajomych i za domem rozmnożyłem 4 odmiany hortensji ogrodowych (odmiany nie znane) kolor różowe, białe, fioletowe ok. 15 sztuk), dereń biały ok. 10 sadzonek, krzewuszki ok. 10 sztuk, pęcherznice ok. 20 sztuk, winobluszcz ok. 10 sadzonek, bluszcz ok. 10 sadzonek, lawenda ok. 40 sztuk, pięciornik ok. 30 sztuk tawuła japońska ok. 10 szt - zdaję sobie sprawę że takie ilości nie zostaną wykorzystane a nadmiar porozdaję po rodzinie Myślałem że mój pierwszy raz z sadzonkowaniem zakończy się klapą więc posadziłem więcej i prawie wszystko się przyjęło
Co mam i co chciałbym zrobić przedstawię wam po krótce.
Zdjęcie numer 1
Na działce znajduje się 700 m2 lasku sosnowego- część samosiejek jest również na głownym placu działań. Zrobiłem szybki szkic z lotu ptaka. Na rysunku są obszary od 1 do 8 które chciałbym w jakimś stopniu zmienić.
Obszar 1 (istniejący). Posadzone są na nim : od tarasu. Pierisy, rododendron, azalie wielkokwiatowe 2 odmiany. Pod 3 brzozami posadzone były sadzonki gasterii ale niestety z 9 sztuk ostała się 1, która także mocno podupadła na zdrowie. Między brzozami a ogniskiem są dwa hibiskusy- wszystkie rośliny posadzone w kwaśnym torfie. Jedyne co będę chciał tu zmienić to zrobić tutaj jak i przy każdej rabacie obrzeże z kamieni polnych w dwóch rzędach tak jak na zdjęciu skarpa pod czereśnią (obszar 8)

Obszar 2 – posadzone, hortensje bukietowe 3 szt, za nimi juki, okolica brzozy to tawuła van houttea i 3 pięciorniki, na linii wzdłuż tuj jest naprzemiennie wsadzone pęcherznice- łącznie 4 sztuki , przed nimi prezentuje się magnolia Spectrum dalej katalpa, dereń i krzewuszki (zasłaniają wypusty oczyszczalnii a w samym roku jest forscyja.
Plany: zerwać darń, wysypać korą bądź zrąbkami, dosadzić byliny, krzewy i tutaj liczę na waszą pomoc, oczywiście obrzeże z kamieni polnych

Obszar 3 – rośnie duża sosna w centralnym miejscu działki obok niej dwie brzozy, przed nimi prezentuje się domek moich dzieci. Za tą sosną jest sadzonka 4 letnia świerku kłującego, między sosną a ogniskiem – rododendron nova zembla. Po przeciwnej stronie jest póki co jedna hortensja bukietowa ( w zapasie czekają jeszcze 2 sztuki do posadzenia), dalej kolejna mała sosna (tej chciałbym się chyba pozbyć) następnie orzech laskowy (zielone liście) dalej znowu brzoza i sosna. W cieniu rośnie sobie rododendron ……………

Plany- obrzeże z kamienia, dosadzenie hortensji bukietowej obok istniejącej. Obok Novej Zembli posadzić hortensję ogrodową o białych kwiatach, funkie ( odmiany niesprecyzowane)Na sośnie bluszcz. Okolice piaskownicy – chciałem zagospodarować z życzeniem mojej żony, czyli bzy i jaśmin (kosztem jednej z sosen) dodatkowo między domkiem a piaskownicą Żurawki i funkie.

Obszar 4 Rośnie brzoza i sosna. Chciałbym zamiast sosny wsadzić Bądź magnolię pośrednią o rozłożystej koronie a pod nią ustawić ławeczkę a dookoła niej posadzić hortensje. Ławeczka wynurzająca się z hortensji. Na tej rabacie chciałbym postawić duży głaz a przy brzozie posadzić derenia i ewentualnie krzewuszki i uzupełnić jakimiś bylinami. Do ławki od tarasu i dalej do ogniska i domku mają być stopnie kamienne wpuszczone w trawnik.

Obszar 5 Rośnie duża sosna – pod nią wykorzystał bym rośliny które mam sadzonkowane. Plus bluszcz na sosnę.
Obszar 6 – Jabłoń – pod nią chciałbym posadzić kilka odmian funkii
Obszar 7 – skarpa –przy brzegach rośnie lawenda i dalej nie mam na nią pomysłu chyba zrobię stopnie kamienne aby woda podczas silnych deszczy nie spływała po niej a wsiąkała w głąb. Poniżej skarpę odcina pas kocimiętki a (obszar 8) dalej rozsadziłem pod czereśnią funkie jak na zdjęciu (nie pamiętam odmian) następnie hortensja bukietowa różowa, hortensja bukietowa biała, dalej funkia blue Angel(póki co mała)

To chyba póki co wszystkie moje plany. Mam część roślin, o których pisałem na początku ale brakuje mi pomysłu jak je wkomponować w moje plany. Na czym mi zależy – zależy mi na tym żeby cały rok było kolorowo. Nie znam się na bylinach, trawach i tu muszę się podszkolić i modyfikować swoje założenia. Ziemia na działce to niestety VI kategoria… ale za miesiąc być może będę miał możliwość dostania za free ziemii z pogłębiania stawu, nie wiem czy będzie się nadawała ale wydaje się lepsza od tego piachu jaki jest teraz. Mam również dostęp do dużej ilości kamienii a nawet głazów oraz Kurzaka przefermentowanego
Jak uwinę się z wyminą ziemi i wyznaczeniem rabat zabiorę się dopiero za zrobienie trawnika, który spędza mi sen z oczu…





____________________
Kamil-Kamilowe krok po kroku
iwka 11:07, 17 wrz 2015


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Witaj, fajny tytuł wątku
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Malgosik 11:09, 17 wrz 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Witaj

Nic nie oddawaj. Trzymaj rośliny, bo będziesz sadził grupowo. Zobaczysz. Będzie lepszy efekt.
No i tytuł mnie zaintrygował, dlatego zajrzałam.
____________________
Ogród na glinie
deszczowymaj 11:16, 17 wrz 2015


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 7729
Witamy
____________________
JoannaJeżówkowe-Love ***Jeżówkowe-Love wizytówka
Toszka 11:19, 17 wrz 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
W kamienie nie wchodź
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
KAMILNOWICKI 11:25, 17 wrz 2015

Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 136
Jak wrócę do domu i dzieciaki odleca wstawie pare fotek. Co do sadzenia grupowego to jak najbardziej ale chyba z taka iloscia pecherznic to bedzie za monotonnie. Mam nadzieje że sporo z tych sadzonek przetrwa zimę. Szczegolnie bardzo mi zalezy na hortensjach. Zadoluje w warzywniaku na zime
____________________
Kamil-Kamilowe krok po kroku
KAMILNOWICKI 11:25, 17 wrz 2015

Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 136
Czemu odpuscic kamienie?

Zainspirowało mnie cuś takiego.
____________________
Kamil-Kamilowe krok po kroku
KAMILNOWICKI 11:29, 17 wrz 2015

Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 136
To jest poglądowy szkic jak to wygląda teraz. Czerona linia oznacza granice między trawnikiem a rabatami
____________________
Kamil-Kamilowe krok po kroku
deszczowymaj 11:45, 17 wrz 2015


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 7729
KAMILNOWICKI napisał(a)
Czemu odpuscic kamienie?

Zainspirowało mnie cuś takiego.


No to wygląda bardzo ładnie...można jeszcze pomiędzy kamienie jakieś małe skalniaczki wcisnąć
____________________
JoannaJeżówkowe-Love ***Jeżówkowe-Love wizytówka
KAMILNOWICKI 11:46, 17 wrz 2015

Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 136
dlatego też plan jest aby ujednolicić wszystkie rabaty i ciągnąć już wszystko w takim kliemacie.
____________________
Kamil-Kamilowe krok po kroku
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies