Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mój ogródek - tasiemiec

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój ogródek - tasiemiec

domola 18:18, 09 kwi 2016

Dołączył: 09 kwi 2016
Posty: 7
Witam wszystkich, którzy tu zajrzą
Założyłam ten wątek, gdyż dopiero zaczynam przygodę z ogródkowaniem, a mój ogródek jest mały, długi i wąski, w kształcie litery L, a do tego w połowie zacieniony i wilgotny. Słowem - trudne warunki aranżacyjne i duże ograniczenie w doborze roślin. Liczę bardzo na wszelką pomoc i wskazówki.
Ale od początku...
Mój ogródek jest położony na parterze przy bloku, nad garażem (co dodatkowo ogranicza), mieszkanie narożne i ogródek w kształcie L, którego krótsze ramię wychodzi na pd-wsch, a dłuższe - na pn-zach.
Oto kilka zdjęć podglądowych, dorzucę też mapkę z wymiarami i moimi planami (jak już je zrobię)
Poniżej dłuższa część - ta zacieniona przez większość dnia, częściowo zasłonięta dodatkowo balkonem sąsiada (no i wysokim płotem), a przez to bardzo wilgotna, w szczególności pod balkonem. Słońce z tej strony jest przez jakieś 3 godz. dziennie, bo niestety jak już się wynurzy zza mojego bloku, to kilkanaście metrów od niego, jest równoległy blok i słońce chowa się za nim, więc nie dociera do mojego ogródka aż do zachodu, ale tylko przez te kilka godzin :/


Widok od zewnątrz:

A to widok na drugą część - za zakrętem

Narożnik:

Trawa jak wygląda, każdy widzi :/ Od strony pn-zach jest pełno chwastów, mchu i robactwa się wylęga masa, a od tej drugiej, gdzie słońce grzeje latem od ok.8 do 14-15 jest przesuszona, ale przyznaję - nie podlewałam trawnika.
Jak widać częściowo, na razie na tle przęseł z kratką są posadzone po 3 Szmaragdy i w rogu coś, co kwietnie na różowo i te kwiaty przypominają mi trochę malwy, ale nie wiem co to. Główne problemy aranżacyjne dla mnie, to szerokość tych pasów ziemi, a od strony pn-zach cień i wilgoć.
Wstępnie zaplanowałam drewniany taras (modrzew syberyjski) na dłuższej części na długość 4 przęseł płotu, tj. pod balkonem i kawałek dalej, i całą szerokość ogródka, bo inaczej nie ma sensu. Taras drewniany to moje marzenie, nie wyobrażam sobie innego materiału, tylko... czy drewno wytrzyma takie warunki - cień i wilgoć, nie wypaczy się szybko, czy coś? :?
W rogu, tym na zakręcie, marzy mi się jakieś drzewko na pniu, ale z uwagi na małą powierzchnię i garaż pod ziemią ciężko z tym może być. Myślałam więc o zbudowaniu ocieplanej donicy (takiej, jak w kilku wątkach były prezentowane), max 1m x 1m i 50-60 cm głębokość, ale czy to wystarczy? Z tego co przeszperałam z polecanych drzewek do donic i znoszących półcień/stanowiska pół słoneczne, to wyszło mi, że miłorząb mariken, albo trzmielina powinny się nadać. Mam rację? Do tego chciałabym podsadzić jakieś trawy/miskanty, albo bluszcz (co lepiej?), a pod donicą hosty i/lub żurawki, bo nie wiem, czy wszystko by się zmieściło.
W drugim rogu, całkiem zacienionym i najbardziej wilgotnym mam największy kłopot. Myślałam o tym, żeby zmienić krańcowe przęsło (to przy ścianie bloku) na kratkowe, co da więcej światła i wtedy obsadzić całą tą ścianę jakimś pnączem cieniolubnym, żeby się osłonić od wścibskich spojrzeń Co by się nadało w takie warunki? Poza tym, myślałam o tym, żeby w tej części w ogóle zlikwidować trawnik, bo jak wyżej pisałam ciężko utrzymać jego wygląd i lęgnie się tam mnóstwo żyjątek. Zamiast trawy myślałam żeby wysypać jakiś jasny żwir/grys. Co myślicie?
A na drugim boku ogródka, tym bardziej słonecznym, chciałam stworzyć wzdłuż płotu rabatę. Nie wiem jeszcze czy wzdłuż całego płotu, czy tak na środku na długość kilku metrów. Marzę o hortensjach - myślałam, żeby posadzić je w długiej donicy, ale węższej niż ta w rogu (np. 50 cm szerokości - czy to im wystarczy?) i czymś je podsadzić. Generalnie bardzo chciałabym mieć: hortensje Limelight, miskanty, żurawki pomarańczowe i citronella i tawułki RED SENTINEL GEOLIA. Podobają mi się też hostie zielone i zielono-białe, żurawki bordowe i berberys Thunberga. No i bukszpany.
Chyba dalsze rozpisywanie się nie ma sensu bez rysunku ogródka z wymiarami i moim szkicem Kończę więc tymczasem.
Pozdrawiam!
____________________
Ola - Mój ogródek - tasiemiec
bleebla 18:35, 09 kwi 2016


Dołączył: 13 sty 2013
Posty: 4757
Hej

Mamy bardzo podobne ogródki Ale swojego tasiemcem bym nie nazwała
____________________
Aga - Mała eLeczka
domola 19:49, 09 kwi 2016

Dołączył: 09 kwi 2016
Posty: 7
Miło powitać pierwszego gościa w moim wątku!
Już pochłaniam Twój serial, ale on jest dłuuuugi.
Co do tasiemca, to Twój ogródek wygląda na sporo szerszy, więc faktycznie żaden z niego tasiemiec
Mogę podpytać, co jest na gruncie pod tarasem - zwykła folia, czy jakaś agrowłóknina, czy co? A donica ma dno, czy nie? I czy stoi bezpośrednio na gruncie?
____________________
Ola - Mój ogródek - tasiemiec
bleebla 16:22, 10 kwi 2016


Dołączył: 13 sty 2013
Posty: 4757
domola napisał(a)
Miło powitać pierwszego gościa w moim wątku!
Już pochłaniam Twój serial, ale on jest dłuuuugi.
Co do tasiemca, to Twój ogródek wygląda na sporo szerszy, więc faktycznie żaden z niego tasiemiec
Mogę podpytać, co jest na gruncie pod tarasem - zwykła folia, czy jakaś agrowłóknina, czy co? A donica ma dno, czy nie? I czy stoi bezpośrednio na gruncie?


Czy ja wiem, chyba nie ma sensu czytać całego wątku
Jaką ma szerokość Twój ogródek?
Pod tarasem jest agrowłóknina. Donica nie ma dna.

Tu masz instrukcję jak zrobić podpis:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2991-link-w-podpisie?page=17
Łatwiej będzie do Ciebie trafić gdy będziesz go miała
____________________
Aga - Mała eLeczka
domola 17:27, 10 kwi 2016

Dołączył: 09 kwi 2016
Posty: 7
Aga, dzięki za podpowiedź! Zrobione!
Co do wymiarów - oba pasy mają po blisko 3 m szerokości, tzn. dłuższy ma 3,1 m i długość 16,5 m, a krótszy ma 2,9 m i 11 m długości.
____________________
Ola - Mój ogródek - tasiemiec
domola 22:17, 11 kwi 2016

Dołączył: 09 kwi 2016
Posty: 7
Zaczęłam rysować na kartce plan, ale ledwie co widać, więc jutro zrobię projekt w innej skali. A tymczasem tylko surowy rysunek z wymiarami.


____________________
Ola - Mój ogródek - tasiemiec
bleebla 16:17, 15 kwi 2016


Dołączył: 13 sty 2013
Posty: 4757
Ja mam zaledwie 1 metr więcej

Rozrysuj na planie gdzie chcesz umieścić taras i w którym miejscy planujesz donicę.

Jakie rabaty wolisz, proste czy faliste?
____________________
Aga - Mała eLeczka
Roberto 12:39, 17 kwi 2016


Dołączył: 19 lut 2013
Posty: 335
Witam na forum. Faktycznie szerokość trochę ogranicza. Nie wiem czy właściwe są szmaragdy, rosną stosunkowo szybko na wysokość i szerokość . U siebie mam żywopłot, który zacząłem już redukować. Powodzenia.
____________________
Ogród - wspaniałe miejsce na relaks
domola 21:00, 19 kwi 2016

Dołączył: 09 kwi 2016
Posty: 7
Długo mnie nie było, bo strasznie ciężko z czasem u mnie, a teraz pochłania mnie szykowanie 6 urodzin córy
Zrobiłam odręczne szkice pierwszych planów ogródka - mam nadzieję, że będzie coś widać. Wrzucam zdjęcie całości i podzielone na 2 części.




Aga, co do kształtu rabat - podobają mi się jedne i drugie. Chyba nawet wolałabym faliste obecnie, ale tak mało mam miejsca, a nie chciałabym żeby rabat wyglądała jak wąż.
____________________
Ola - Mój ogródek - tasiemiec
bleebla 18:16, 17 maj 2016


Dołączył: 13 sty 2013
Posty: 4757
Myślę, że kwadratowe rabaty to najlepsze rozwiązanie.

CHiałabym Ci pomóc, lecz ja się na projektowaniu tak sobie znam. Jedno co mi przyhcodzi do głowy to to, że brakuje mi nasadzeń koło tarasu. Pewnie tam będziesz spędzała najwiecej czasu, może watro posadzic coś blisko, żeby cieszyło oko.

Można by siępokusić o stelaż przy płocie. Tak ,żeby nie zajmował dużo miejsca, a była zieleń zamiast płotu... i jakąś donicę obok tarasu, albo małą rabatkę.


Z tym stelażem chodzi mi o takie coś:
https://pl.pinterest.com/pin/550142910707009819/
(puścić jakieś pnącze po drutach i gotowe)

Obsadzenie rabat bardzo mi się podoba. Przemyślane są.
Do limelight pasuje miskant morninglight(nie tylko z nazwy )
Trzmielinę i miłorzęba obsadziłabym jakimis trawami, hostami.

Tam gdzie dałam znak zapytania, nie chcesz nic posadzić?
____________________
Aga - Mała eLeczka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies