Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Rośliny do ogrodu w stylu śródziemnomorskim

Pokaż wątki Pokaż posty

Rośliny do ogrodu w stylu śródziemnomorskim

elcukro 12:49, 28 kwi 2016


Dołączył: 26 kwi 2016
Posty: 26
Witam wszystkich forumowiczów,

śledzę forum jako czytelnik od pewnego czasu - od czasu gdy w pażdzierninku zeszłego roku zrobiłem porządek na działce W tym sezonie zacząłem dosadzać roślinki, ale mam poczucie że robię to punktowo i chaotycznie, a lubię działać wg planu

Mój dom został zaprojektowany tak, aby przypominał hiszpańskie czy włoskie domy jeśli chodzi o bryłę i kolorystykę. Włochy, szczególnie Toskania, to nasze ulubione miejsce na świecie - chcieliśmy mieć jej kawałek u siebie

W związku z tym chciałbym aby mój ogród również pasował do klimatu i dopełniał całość. Działka ma ok. 2000m, obecnie na większości jest trawnik + szmaragdy na obwodzie + pojedyncze nasadzenia typu berberysy, forsycje, rododendrony, pęcherznice + drzewka (brzoza, sosny, świerki, klon czerwony, wierzby), a niedługo dosadzę migdałowca i magnolię.

Znalazłem w internecie następujące rekomendacje co do ogrodu w klimacie śródziemnomorskim - powiedzcie proszę, czy te rosliny w naszym klimacie jest sens uprawiać, czy może macie lepsze pomysły?

Roślinki są wymienione na stronie RHS https://www.rhs.org.uk/advice/design/design-with-plants/mediterranean-garden-plants

Liczę na Wasze rady, chciałbym dobrze zacząć i konsekwentnie trzymać się obranego kierunku - dzięki!

____________________
Toskania pod Łodzią - Under construction!
Gardenarium 13:17, 28 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli to ma być twój watek ogrodowy to może przeniosę go do działu Nasze Ogrody? Tutaj jest dział drzewa i krzewy liściaste.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
elcukro 13:21, 28 kwi 2016


Dołączył: 26 kwi 2016
Posty: 26
Przepraszam zamieszanie - jestem tu jeszcze "zielony" ) poproszę o przeniesienie
____________________
Toskania pod Łodzią - Under construction!
elcukro 13:28, 28 kwi 2016


Dołączył: 26 kwi 2016
Posty: 26
Poniżej kilka rzeczy, które mi się strasznie podobają i oddają mniej więcej klimat jaki chciałbym u siebie osiągnąć:

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
____________________
Toskania pod Łodzią - Under construction!
Gardenarium 11:09, 29 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Już przeniosłam. Bardzo ambitne masz plany. Wiem, bo kiedyś dawno temu też miałam wiele roślin które u nas nie zimują, aukuby, tęgosze, kordyliny, kolekcję agaw i kaktusów. Teraz poszłam w inną "stronę" Życzę sukcesów w tym trudnym przedsięwzięciu, jakie sobie założyłeś.

Mam artykuł o ogr. śródziemnomorskich, chyba szybciej go dokończę i wkleję zdjęcia.

Wspomagaj się wątkami o roślinach nie zimujących.

http://www.ogrodowisko.pl/forum/27-nie-zimujace-w-gruncie

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:10, 29 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pokaż w takim razie, jak masz teraz u siebie, będzie łatwiej podpowiadać Oliwkę już widziałam
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
elcukro 11:27, 29 kwi 2016


Dołączył: 26 kwi 2016
Posty: 26
No więc tak wygląda moje zielone królestwo z lotu ptaka:

____________________
Toskania pod Łodzią - Under construction!
elcukro 11:34, 29 kwi 2016


Dołączył: 26 kwi 2016
Posty: 26
A tutaj kilka ujęć z placu boju

Widok od wejścia:


Widok zza bramy w kierunku Południowo-Zachodnim:


Widok od naraożnika północno-wschodniego w stronę południowo-zachodnią:


Widok na północną ścianę:


Wejście - tutaj planujemy rabatę z miskantami i lawendą pod oknem. obok będzie szła ścieżka na taras południowo-zachodni:


A tutaj widok z wejścia do domu na stronę południową:


Widok z narożnika wschodnio-południowego. Widać tutaj taras, do którego ma prowadzić ścieżka od podjazdu:


I ostatni widok od narożnika południowo-zachodniego na cały ogród:


____________________
Toskania pod Łodzią - Under construction!
elcukro 11:37, 29 kwi 2016


Dołączył: 26 kwi 2016
Posty: 26
Danusiu, nie chcę niezimujących roślin Chcę zimujące w naszej strefie, które będą przypominały klimaty załączone wcześniej, ale przeżyją naszą polską zimę (np. z dodatkowym okryciem) Na pewno nie myślę o sadzeniu oliwek, czy cytrusów
____________________
Toskania pod Łodzią - Under construction!
elcukro 11:42, 29 kwi 2016


Dołączył: 26 kwi 2016
Posty: 26
Gardenarium napisał(a)
Już przeniosłam. Bardzo ambitne masz plany. Wiem, bo kiedyś dawno temu też miałam wiele roślin które u nas nie zimują, aukuby, tęgosze, kordyliny, kolekcję agaw i kaktusów. Teraz poszłam w inną "stronę" Życzę sukcesów w tym trudnym przedsięwzięciu, jakie sobie założyłeś.

Mam artykuł o ogr. śródziemnomorskich, chyba szybciej go dokończę i wkleję zdjęcia.

Wspomagaj się wątkami o roślinach nie zimujących.

http://www.ogrodowisko.pl/forum/27-nie-zimujace-w-gruncie



Czekam z niecierpliwością na artykuł i na zdjęcia
W sieci można znaleźć bardzo dużo inspiracji, ale ja już widzę że tutaj sztuką będzie umiejętne dobranie roślin, które z jednej strony oddają ten klimat, a z drugiej poradzą sobie w naszym klimacie
____________________
Toskania pod Łodzią - Under construction!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies