Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród na działce 300m

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród na działce 300m

Youtro 14:50, 26 lip 2016

Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 12
Witam Wszystkich serdecznie,
opiszę teraz, a wieczorem wstawię zdjęcia.
Jestem totalnym amatorem mieszkającym przez 25 lat w blokowisku. W maju kupiłem dom z niewielkim ogrodem. Trochę jest zaniedbany. Z Waszą pomocą dam radę, napewno!

Póki co nie mam żadnych narzędzi poza grabiami blaszanymi, wężem ogrodowym i kosiarką. Wszystko co zrobiłem do tej pory zrobiłem "na czuja".

Co bym chciał - estetyczny ogród do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Potrzebuję sporo przestrzeni, bo będzie więcej dzieci


____________________
Pozdrawiam, Sławek Totalny amator i jego niewielki ogród vs. niewielkie marzenia :)
kerii 16:15, 26 lip 2016


Dołączył: 05 mar 2016
Posty: 2185
Nie rozpędzaj się tak z tymi fotkami na post można tylko 4
____________________
Jola Moja glebo terapia
Makao_J 14:33, 27 lip 2016


Dołączył: 06 cze 2015
Posty: 12810
A tu pomoc przy podpisie.
Obrazkowa ściąga do podpisu
____________________
Ania Anna i Ogród ... i ciągłe poszukiwania własnego idealnego raju:)
Toszka 17:08, 27 lip 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
i jeszcze prośba abyś zdjęcia wklejał przez forumową przeglądarkę

Witaj na forum
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Gardenarium 09:03, 28 lip 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj na Ogrodowisku i mam nadzieję, że przebrniesz przez pierwsze trudności techniczne. Pomogłam w czyszczeniu wątku, zapraszam do wklejania zdjęć przez nasz automat Życzę powodzenia w realizacji pięknego ogrodu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Youtro 21:47, 28 lip 2016

Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 12
Ok, więc zaczynamy:


1) Przed bramą mam pasek zieleni. Rośnie na nim klon. Czy już na tym etapie można zrobić z jego korony zrobić parasol i później regularnie przycinać, żeby utrzymać niewielki rozmiar drzewka? Kiedy i jak przycinać?


2) Rosną tam też dwie małe tuje (mimo młodego wieku igły już zaczynają brązowieć). Tuje nie są podsypane korą. Podsypać? Coś jeszcze? Jaki to gatunek?


3) Rosną jeszcze dwa małe krzewy (jasny i ciemny), które utrudniają koszenie trawy co to jest? Szczerze mówiąc średnio mi się podobają. Co z nim zrobić?

4) Gdy pierwszy raz kosiłem przesadziłem chyba ze zbyt niskim koszeniem i trawa częściowo wyschła. Jak to naprawić? Wystarczy regularnie podlewać i kosić? w jaki sposób podlewać?


5) W kostce przed bramą rośną jakieś dziwne chwasty. Co zrobić by nie rosły, jednocześnie nie zaszkodzić mocno glebie? Póki co wyrywam w chwili wolnego czasu, ale za chwile pojawiają się nowe. Za bramą podobnie, ale o tym później.
____________________
Pozdrawiam, Sławek Totalny amator i jego niewielki ogród vs. niewielkie marzenia :)
Youtro 21:51, 28 lip 2016

Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 12

6) Za bramą w kostce, szczególnie przy ogrodzeniu znów chwasty i dodatkowo mech. Trochę to męczy oko. Jak usunąć skutecznie, żeby nie odrastało?


Przed domem są utworzone dwie palisady.


7) Ta mniejsza zostaje, rośnie tam bukszpan i jakaś tuja (nie mam pojęcia co za gatunki). Wyglądają dobrze i rosną jak szalone. Trochę się tam nie mieszczą. Przyciąć, żeby miały swobodniej? Czym i jak?



8) W większej palisadzie (w ciągu dwóch lat do zlikwidowania) mam (oprócz chwastów z którym walczę wyrywając co jakiś czas) jakieś usychające drzewo, które staram się ratować regularnymi dostawami wody. Jest tam jakieś mini drzewko, a raczej jego nieuschnięty kawałek, który też jeszcze podlewam. Są tam też dwie tuje o kulistym kształcie. Nie wiem co to za gatunek i jak o nie dbać?
____________________
Pozdrawiam, Sławek Totalny amator i jego niewielki ogród vs. niewielkie marzenia :)
Youtro 21:58, 28 lip 2016

Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 12
Wszystko co rośnie przy płocie za altaną będę chciał w przyszłym lub jeszcze następnym roku gdzieś przesadzić lub zlikwidować, ze wzgledu na postawienie większej altany pełniącej funkcję garażu, no ale póki co...


9) przy płocie rośnie jakieś drzewko, wygląda na to, ze nie jest w zbyt dobrej kondycji? Co to za drzewko, można mu jakoś pomóc?


10) za nim rośną dwa świerki o srebrzystych igłach. podsychają od dołu. Ostatnio kupiłem wąż, żeby trochę podlewać wszystko. Pomoże to, czy potrzebny jakiś nawóz?


11) po lewej od świerków rośnie jakieś drzewko. Co to jest? Jak o nie dbać? Wygląda, że jest w dobrej kondycji.


12) Idziemy dalej: trawnik... po pierwsze nierówny, nieregularnie ścinany przez poprzednich właścicieli. W kilku miejscach są wystające kępy, a w kilku gołe placki ziemi. Ostatnio zabrałem się za robotę: Dowiozłem 150kg ziemi torfowej pod trawnik, żeby załatać gołe placki: wysypałem, rozgrabiłem, udeptałem, posiałem trawę z mławy na tereny zacienione, przysypałem znów ziemią, udeptałem i na koniec obficie polałem wodą (mgiełką, żeby nie wypłukać nasion). Dobrze?
____________________
Pozdrawiam, Sławek Totalny amator i jego niewielki ogród vs. niewielkie marzenia :)
Youtro 22:06, 28 lip 2016

Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 12

13) Nieszczęśliwa 13tka Jak już jesteśmy przy trawniku, to muszę wspomnieć o brzozach sąsiada. Lecą z nich jakieś brązowe nasionka, które wpadają do mojego salonu, na taras i oczywiście na trawnik. Czy to nie szkodzi? Czy nie powoduje rozsiewania się chwastów lub małych drzewek? Może to właśnie one powodują te odrastanie tego co wyrywam wieczorami z kostki?



14) Przy płocie posadzonych jest kilka wysokich tuj (jaki to gatunek?). Niestety wszystko mają ten sam problem - brązowe igły w środku, a niektóre również miejscami na zewnątrz. Te brązowe liście spadają w środku i zawieszają się na gałązkach. Znajomy powiedział, że należy to czyścić? Biorę więc wąż ogrodowy, ustawiam wysokie ciśnienie i raz na jakiś czas obijam suche igły tak, żeby spadły na dół. To co spadnie mam od razu posprzątać, czy zostawić jako ściółkę np. zamiast kory?


15) za domem również jest jedna tuja z którą mam taki sam problem. Może ją przesadzić do pozostałych, żeby ukryć wędzarnię sąsiada w rogu działki? Jakieś inne pomysły?
____________________
Pozdrawiam, Sławek Totalny amator i jego niewielki ogród vs. niewielkie marzenia :)
Youtro 22:11, 28 lip 2016

Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 12




16) po lewej od tarasu przy drugim płocie rośną jakieś rośliny (w tym jakieś dwa iglaki). Nie wiem co to za gatunki i nie wiem co warto zostawić, a co nie. Oprócz tego rośnie mech, który pokrywa coraz większą powierzchnie. Zostawić go w spokoju, czy zwalczać? Jak?
____________________
Pozdrawiam, Sławek Totalny amator i jego niewielki ogród vs. niewielkie marzenia :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies