Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogródek (w zamierzeniu) ozdobny w mieście

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek (w zamierzeniu) ozdobny w mieście

Moskwa 00:04, 01 sie 2016

Dołączył: 31 lip 2016
Posty: 2
Kłaniam się Wszystkim Mieszkam w kamienicy w centrum miasta. Przed nią znajduje się kawałek ziemi. Od dwóch lat z marnym skutkiem próbuję tchnąć trochę życia w to miejsce, ponieważ mam przygnębiający widok z okna. Popełniłam już podstawowe błędy początkującego (ale pewnie dużo następnych przede mną. M.in. kupowanie wszystkiego co się podoba Obecnie chciałabym założyć rabatę i tak właśnie trafiłam tutaj Zachwycona i zmotywowana zwracam się z prośbą o pomoc i poradę.
Sprawa wygląda tak:



[

Teren jest odgrodzony od chodnika żywopłotem z ligustru, który od jakiegoś czasu reanimuję, z tym że nie jest oddzielony od terenu sąsiedniej kamienicy, gdzie panoszą się chwasty. Na naszej części "ogródka" rosną trzy klony, przez co jest sucho. Ziemia nie jest piaszczysta, ale ma dużo śmieci kamieni. Jak chcę coś sadzić to sypię nawóz i ziemię z worka. Regularnie walczę z gwiazdnicą i innym zielskiem, którego u sąsiadów jest mnóstwo. Do tej pory sadziłam różne cebulowe, rośnie mi mała trzmielina i kilka rozchodników. Po lewej stronie działki jest wschód, po prawej zachód. Klony są wysokie i wystrzyżone od dołu więc jest słonecznie. Trochę cienia jest tylko pod żywopłotem i za pniami drzew. Trawnika tu nie widzę, bo chyba musiałabym podlewać go z własnej kieszeni.


Co mam: juki ogrodowe, mikołajka nadmorskiego, 7 małych krzaczków lawendy wąskolistnej, małe jałowce płożące, żurawki, rozchodniki, biały rozwar, dwa krzaczki barwinka, starce i bylicę (podobno szlachetna). W ogródku rośnie też lilak (oczywiście niewielki (widać go w głębi). Wszystko niewielkie. Bardzo lubię bratki, które wiele przetrwały i kwitną mi ciągle od marca. Mimo "dzielnicowego" kota który swojego czasu się na nich wylegiwał. Panisko Działka jest wąska i długa z "cypelkiem" na prawym skraju. Myślałam o czymś takim:



Na cypelku myślałam zasiać łubin. Rabatę z lewej strony chciałam zrobić jako lustrzane odbicie.

Nie wiem czy tak będzie dobrze? Czy zrobić jedną rabatę na środku ( nie zależy mi na widoku z ulicy, chciałabym żeby żywopłot był wysoki) czy może jednak te dwie ukośne (żeby optycznie poszerzyć). Niedługo będzie czas na sadzenie cebul i to mnie mobilizuje dodatkowo
____________________
Ogródek w zamierzeniu ozdobny
Gardenarium 07:19, 01 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W tak przekorzenionym terenie pod wielkimi drzewami rośliny nie za bardzo chcą rosnąć, nawet po wykopaniu dołków i zaprawieniu obfitym kompostem, korzenie drzew będą wrastać w nową ziemię. Trudny orzech do zgryzienia. Także dobrze prześledź cień, jak on się ma do planowanych nasadzeń.

Murek okalający rabaty jest za niski, cała woda jeśli oczywiście dotrze na dół (korona drzewa działa jak parasol) - będzie spływać poza murek na dół. Pomyśl o podniesieniu tego murka, albo o wybraniu ziemi przy jego bliskim sąsiedztwie. To takie rady techniczne, o których być może nawet nie pomyślałaś. Samo planowanie roślin to nie wszystko.

O macierzance zapomnij, nawet nie będzie jej widać. Tutaj potrzebne są większe rośliny, zimozielone, okrywowe itd. To co planujesz nie ma żadnego znaczenia zdobniczego w tych akurat warunkach.

Bratki nadają się do donic, a nie do ogrodu, bo kwitną wiosną, potem z powodu długiego dnia (są roślinami krótkiego dnia) wybiegają i wyglądają śmieciowato, a więc na cały rok to nie bratki.

Potrzebujesz kilku konkretnych roślin dużych pod żywopłotem, a te co masz raczej do ogrodu preriowego się nadają w żwir, a nie pod drzewa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies