Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Z miłości do brzozy ...

Pokaż wątki Pokaż posty

Z miłości do brzozy ...

Aggaa 23:00, 05 paź 2016


Dołączył: 02 paź 2016
Posty: 497
Witam serdecznie

od dawna Was obserwuję, podglądam, szukam inspiracji, zapisuję ciekawe zdjęcia z nadzieją, że uda mi się skomponować własne rabaty. Niestety nie potrafię przełożyć tego na swój ogród. W końcu się odważyłam i jestem
Może na początek kilka słów o działce. Ogród (tzn coś co w przyszłości stanie się ogrodem ) mieści się pod samym lasem, ma ok 1800 mkw i co najważniejsze mamy w nim kilkanaście sztuk moich ukochanych brzóz.
Od początku takie było założenie, aby zachować spójność z otaczającym nas lasem i zachować wszystkie możliwe duże zdrowe drzewa.
Długa droga przed nami, mam tego świadomość , ale cóż od czegoś trzeba zacząć. Trzy lata temu zaczynaliśmy od buszu. Mąż samodzielnie wyciął jakieś 300 drzew... więc i może teraz uda się zrealizować marzenia.
Chcemy zacząć od rabaty przy tarasie. Rabata znajduje się w części południowo -zachodniej, wiec słońce operuje tu bardzo intensywnie.
Co do tej rabaty mam pewne pomysły, ale nie potrafię spiąć tego w całość.
Uwielbiam wszelkie trawy i turzyce. Zakochałam się w połączeniu rozplenicy z rozchodnikami i niskich trawek z szałwią. Chcieliśmy zachować dość swobodny nieformalny charakter ogrodu. Cudownie byłoby gdyby cały czas ogród się zmieniał, gdy jedne rośliny przekwitną chciałabym aby pojawiały się w to miejsce inne Szczypioreczek ze mnie w tej dziedzinie, ale pomarzyć można. Póki co nie przepadam za czerwonym i bordowym kolorem w ogrodzie.

Co do rabaty przy tarasie to tak myślę i myślę i w sumie to przychodzą mie do głowy dwie opcje, albo opcja z lawendą , czymś zimozielonym i stipą, żeby było lekko ... albo opcję z rozchodnikami czy szałwią, rozplenicą, czymś zimozielonym i może jakąś małą turzycą...sama już nie wiem jest tyle cudownych połączeń

A może ktoś ma zupełni inny lepszy pomysł?
Acha Wymiary rabaty
po lewo 2 x 3 m
po prawo 5,5 x 3 m
Patrząc z przodu rabaty rozmieszczone są symetrycznie po 3 m z każdej strony.
Szerokość rabaty aż 1m.

Będę wdzięczna za pomoc i wszelkie wskazówki.
Poniżej kilka fotek




i jeszcze mój przechowalnik na końcu działki
____________________
Aga Z miłości do brzozy
Mary 23:06, 05 paź 2016


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3505
Witaj!
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Aggaa 23:11, 05 paź 2016


Dołączył: 02 paź 2016
Posty: 497
MariBere napisał(a)
Witaj!

Witaj Marysiu,
jesteś pierwsza ... i mam nadzieję nie ostatnia
____________________
Aga Z miłości do brzozy
nawigatorka 23:17, 05 paź 2016


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Brzozy są boskie.dobrze że zostały i nie widać wogole że tyle tam już wycięte.
Piękne pole do popisu macie. Kibicuje
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Sebek 23:20, 05 paź 2016


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Rozchodniki, szałwia, mini rozplenice - wg mnie wystarczy na tej rabacie tyle Rozplenice możesz zastąpić carexem morrovi Variegata - szybciej rusza, jest zimozielony i co najważniejsze - mniejszy
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Aggaa 23:21, 05 paź 2016


Dołączył: 02 paź 2016
Posty: 497
No właśnie mamy kawał trawnikowego pola ... ech żeby tylko tego nie "spitolić" Dlatego o pomoc do was piszę...
____________________
Aga Z miłości do brzozy
mira 23:23, 05 paź 2016


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Witaj !
Mam bardzo podobny układ domu i stale się borykam z rabatą pod tarasem więc rozuimię Twoje zmagania.
Jesli mogę coś zaproponować do tej rabaty przy tarasie do tych rozplenic to róże okrywowe no i na wiosnę sporo narcyzy i krokusów. No ale tak jest że my możemy tylko wymyślać a Ty wiesz najlepiej co Ci w duszy gra.

pozdrawiam

nie dopisałam ten hamak....rewelacja tak pod brzozami moje marzenie
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Aggaa 23:25, 05 paź 2016


Dołączył: 02 paź 2016
Posty: 497
Sebek napisał(a)
Rozchodniki, szałwia, mini rozplenice - wg mnie wystarczy na tej rabacie tyle Rozplenice możesz zastąpić carexem morrovi Variegata - szybciej rusza, jest zimozielony i co najważniejsze - mniejszy


hmm... tu faktycznie więcej się dzieje...

myślałam o rozplenicy hameln, podobnej wysokości co rozchodniki, myślisz, że za wysoka?
Wtedy rozplenice z tyłu trochę bliżej rozchodnik, mam dwa kolory jasne i ciemny róż, i co z przodu jako obwódkę szałwię , czy carex? ... i nic zimozielonegp? Czy to jakoś porozrzucać?
____________________
Aga Z miłości do brzozy
Aggaa 23:29, 05 paź 2016


Dołączył: 02 paź 2016
Posty: 497
mira napisał(a)
Witaj !
Mam bardzo podobny układ domu i stale się borykam z rabatą pod tarasem więc rozuimię Twoje zmagania.
Jesli mogę coś zaproponować do tej rabaty przy tarasie do tych rozplenic to róże okrywowe no i na wiosnę sporo narcyzy i krokusów. No ale tak jest że my możemy tylko wymyślać a Ty wiesz najlepiej co Ci w duszy gra.

pozdrawiam


Witaj Mira
Róże to chyba jeszcze nie moja bajka. Ale o cebulach na wiosnę to myślałam. Tylko raczej tulipany.

hamaczek... hmmm w wolne dni walczymy o niego
____________________
Aga Z miłości do brzozy
Aggaa 23:34, 05 paź 2016


Dołączył: 02 paź 2016
Posty: 497
nawigatorka napisał(a)
Brzozy są boskie.dobrze że zostały i nie widać wogole że tyle tam już wycięte.
Piękne pole do popisu macie. Kibicuje


Oj było co wycinać był taki busz jak w tle na drugim zdjęciu od góry
____________________
Aga Z miłości do brzozy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies