Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Miejski azyl

Pokaż wątki Pokaż posty

Miejski azyl

Sima 14:27, 08 sty 2017


Dołączył: 06 sty 2017
Posty: 602
Zaczynamy swoją przygodę z ogrodem.
Do tej pory mieszkaliśmy w blokach, a teraz zaopatrzeni w książkę mentorki tego forum, w internet, w programy Monty Dona i mam nadzieje w Waszą wiedzę przystępujemy do tworzenia naszego azylu .

Mamy nasz ogród we Wrocławiu. Trudny teren, bo zlewnia rzek, wysoki poziom wód gruntowych (choć się poprawia), glinę mamy na 70 m w głąb oraz prawdziwy wygwizdów z mocnymi zachodnimi wiatrami oraz zimnymi z północnego wschodu. Jest u nas susza i w lecie i w zimie. Oglądamy teraz sceny ze śnieżnej zimy w kraju a u nas śniegu co kot napłakał - 2mm :/
Nasz ogród wychodzi na tereny, gdzie w pewnej odległości od nas budują się deweloperzy, więc mamy ciekawskie spojrzenia sąsiadów z drugiego, trzeciego czy szóstego piętra (ale może w przyszłości zasłonią nas przed wiatrem i będzie z nich jakiś pożytek ).

Podstawę już mamy. Bardzo pomogła nam moja chrzestna z mężem . Na naszych 850 m2 zielonego mamy:
1. założony trawnik z tyłu domu, który będzie trudny do utrzymania, bo pomimo przekopania ziemi z piaskiem, wałowania, zrobienia spadków i tak stoi nam tam woda a w lecie mamy niesamowitą patelnię i suszę
2. żywopłot z tuj, który powoli się zagęszcza (cieniasy kupiliśmy) i już podskoczył średnio do 1.70 wysokości,
Tuje są podsypane kamieniem "korą" (czytałam, że p. Danusia nie lubi tego kamienia, ale u nas się sprawdza i był stosunkowo tani) oraz poszerzone podsypania na dwie duże półkoliste rabaty
3. piękne dla mnie i praktyczne, bo chronią przed wiatrem, są usypane dwie górki okalające miejsce na ognisko obsadzone na szczytach macierzankami, a u podnóża pasami wrzosów kwitnących na biskupi kolor i gdzieniegdzie posadzona nisko rosnąca kosodrzewina. Z tylu górek jest zaplanowane miejsce na jagodnik i maliniak (już posadzone)
4. rabata z brzozami, cisam i trawami (kamienna) - śliczny pomysł rodziny. 20 szczepionych brzóz zwisających Youngii posadzonych w łuku, podsadzonych rozlenicami japońskimi, śmiałkiem darniowym i cebulami czosnku olbrzymiego. Całość ta okala jak wstęga trzy wysokie cisy rosnące na tle tuj. Biedaki są nieuporządkowane, łysawe i potargane, ale zamierzamy poprowadzić je na ładne kolumny.
5. rabata z trzema jodłami koreańskimi i dwoma sosnami prowadzonymi na kule oraz dużą jodłą (kamienna)
6. rabata przy tarasie i dwie rabaty trawnikowe z miskantami i bambusami.

Mamy posadzony drzewostan: miłorząb japoński wysoki 4 m (martwię się o niego, bo ostatni tydzień z zimnym wiatrem dał mu w kość ;(), 1x świerk serbski na 6 m, 1x jodła na 5 m, 3x jodły koreańskie na 4.5 m, 1x jodła koreańska na 2 m, 20x szczepionych brzóz youngii, 2x robinia na 1.5 m, 1x mamutowiec na 1m oraz 9x szczepionych klonów i 3x cis. Oczywiście dla mnie to za mało drzew i jest za mało liściastych.

Czyli stelaż mamy (oprócz przedogródka), a teraz najtrudniejsza część dla mnie by dodać smaczków i charakteru temu ogrodowi. Myślałam nawet czy na pomoc nie wezwać p. Danusi, ale po naszych wspólnych rozmowach i ustaleniach z mężem stwierdziliśmy, że w przyszłości skorzystamy z jej wiedzy i wyczucia stylu w nowym ogrodzie a teraz nie chcemy narazie przebudowywać gruntownie ogrodu a tylko go wzbogacać. Mamy oczywiście czyste karty w postaci rabat i przedogródka, ale to za mało by pokazać styl artysty od projektowania ogrodów. Wiec zgodnie z radą p. Danusi tworzę tu wątek i będe na Was wszystkich liczyć . Może w przyszłości uda nam się skorzystać z całościowego projektu ogrodu ręki mentorki tego forum, teraz poprostu za późno poznaliśmy jej projekty.

Styl jest nieokreślony. Lubię nowoczesne ogrody, ale nie przemawiały do mnie ostre kąty i wolałam zaokrąglenia rabat. Lubimy trawy, duże plamy kolorystyczne, wrzosy i intymność.
Dominatą kolorystyczną będzie biskupi kolor wrzosów i ulubione czosnki mego męża + czerń.

Czas zacząć przygodę
____________________
Hania Miejski azyl / Wizytówka - Miejski azyl
asiak 14:54, 08 sty 2017


Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 8518
Cześć Sima To teraz czekamy na fotki
____________________
AsiaDziałeczka Asi
malkul 15:06, 08 sty 2017


Dołączył: 07 wrz 2011
Posty: 21702
hej przygodo!
____________________
Gosia - Ogród tworzę nowoczesny***Wizytówka - Ogród nowoczesny kokoszki
Makao_J 15:13, 08 sty 2017


Dołączył: 06 cze 2015
Posty: 12810
Wklejam pomoc przy podpisie i witam się również.

Obrazkowa ściąga do podpisu
____________________
Ania Anna i Ogród ... i ciągłe poszukiwania własnego idealnego raju:)
Sima 15:44, 08 sty 2017


Dołączył: 06 sty 2017
Posty: 602
Za radą jakimi pracami mamy zająć się w styczniu zaczynam planować nasadzenia.
Myśle, że nie dam rady zrobić całego ogrodu za jednym zamachem, więc na początek skupię się na rabacie na która patrzę od stołu jadalnego. Ma wymiary 1.5 m głębokości na 5 m szerokości. Jest pomiędzy ścianą domu a tujami na osi południe północ (mocne słońce latem i wysoka temperatura). Już zaczęłam rozluźnianie ziemi, jakiś metr od brzegu rabaty jest dren odwadniający.

Na razie jest na niej przechowalnia roślin + gratisy jakie otrzymałam ze szkółki w postaci Stipy Pony Tails, która raczej nie ma szans na zimowanie.

Podstawą inspiracją byłby dla mnie efekt trawy Stipa Pony Tails wraz z jeżówkami. Piet Oudolf jest boski choć moj mąż stwierdza że dla niego to chaos i woli styl z topiarami jaki prezentuje p. Danusia.
Z jeżówek podoba mi się Echinacea Moodz Awake. Piękny nasycony róż i purpura. Co do Stipy wolałabym coś wieloletniego o podobnym efekcie. Cały czas szukam rozwiązania ale za słabo znam trawy. Do tego pionowy akcent w postaci miskanta Silberspinne. Obok myślałam by dodać szałwię omszoną Rose Queen.
Na przodzie rabaty myślałam by posadzić karmnik ościsty. W tyle we wrześniu w trójkąt zasadziłam 60 szt irysów (fioletowe profesor Blaauw, Imperator i biały Excelsior).

Więc jak widzicie mam dziury wiosenne w wyglądzie rabaty, bo powinna być całoroczna, a jest letnio-jesienna. Potrzebuje jeszcze sensownego wiosennego wypełniacza.
Dodatkowo zastanawiam się czy dodać jakaś roślinną obwódkę
____________________
Hania Miejski azyl / Wizytówka - Miejski azyl
Sima 15:46, 08 sty 2017


Dołączył: 06 sty 2017
Posty: 602
Miło Was widzieć u mnie

Zdjęcia wrzucę w tygodniu, teraz nosa z domu nie wyciągam

Dziękuje za ściągawkę podpisową!
____________________
Hania Miejski azyl / Wizytówka - Miejski azyl
ElzbietaFranka 20:21, 08 sty 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Witam na forum. Dopoki nie bedzie zdjec dzialki trudno tobie cos doradzic. Twoje marzenia zapisane w twoim watku pewnie sie spelnia gdyz mozna wysnuc, ze juz wiesz jak ma wygladac przynajmnie ta rabatka.
To co w glowie nie zawsze zdaje egzamin w realiach wiem to z doswiadczenia. Rosliny nie zawsze wszedzie dobrze rosna.
Czekamy na zdjecia.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Magda70 09:28, 09 sty 2017


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
Witaj
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
koliber 13:12, 10 sty 2017


Dołączył: 07 sty 2017
Posty: 3649
Witam się i ja
____________________
Zielona przestrzeń
Sima 14:10, 10 sty 2017


Dołączył: 06 sty 2017
Posty: 602
Cześć wszystkim

Mam zdjęcia tej rabaty - poglądowe i ukazujące burdel po jesienny (worki z korą nawet nie zabrałam z pod siatki).

Całość od strony przed ogródka z widokiem na tył ogrodu.

Tam gdzie teraz jest ziemia (na dole zdjęcia) planuję podręczny warzywnik na podniesionej rabacie bo teren jest na przeciwko wyjścia z kuchni. Bok warzywnej rabaty myślałam by dać w lustrze i wtedy bym mogła go zamaskować

Patrząc od prawej - część 1.


Część środkowa.


Cześć tylnia na granicy z przyszłym warzywniakiem.


Na tym przejściu z trawy ma być ścieżka z łupanego kamienia . I możliwe, że zamiast trawy będzie karmik ościsty.

Tak jak pisałam - są tam trudne warunki w lecie. Strona zachodnia domu bardzo się nagrzewa, a pełne słońce jest dokładnie w południe.
____________________
Hania Miejski azyl / Wizytówka - Miejski azyl
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies