Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System nawadniania Piotrek

Pokaż wątki Pokaż posty

System nawadniania Piotrek

popis11 12:07, 14 lut 2017

Dołączył: 09 lut 2017
Posty: 36
Witam serdecznie.
Chciałem się podzielić dotychczasową realizacją mojego systemu nawadniania, który zaprojektowałem osobiście przy pomocy fachowców, którzy zajmują się sprzedażą takich systemów.
Moja działka to 10 ar-ów, trawnik około 4 ar-y oraz nasadzenia około 2,5 ara. reszta to dom, kostka itp. Widać to na załączonym projekcie.

Decyzja o nawadnianiu została podjęta w momencie gdy po trzech próbach udało się wykręcić studnie na działce no i oczywiście kolejnym marzeniu tj. stworzenia fajnego (żyjącego ogrodu) oraz trawnika, który doprowadzał mnie do obłędu. Dlaczego? - będzie widać na załączonych zdjęciach (proso, proso i jeszcze raz proso - na obecną chwilę trawnik na jesień 2016r. został pryśnięty roundapem.

Do rzeczy.
Wydajność mojej studni to około 35 l/ min. tzn, że w ciągu minuty jestem w stanie wypompować ze studni około 30 - 35 l wody (lustro wody opada na pewną wysokość i stoi w miejscu - a woda leci). Wyliczając ilość wypływu wody na zraszaczach w założeniu przyjąłem właśnie około 30 l. zużycia wody na daną sekcję. Sekcji nawadniających zaplanowałem sześć (I, II, III, IV - xraszanie trawnika) + piąta (V - linia kroplująca) i szósta VI - zasilenie studzienki poboru wody.

Na załączonym projekcie rozpisane są sekcje z zastosowanymi zraszaczami (zraszacze firmy HUNTER - rotacyjne PGJ04, PROS04 z dyszami MP-Rotator oraz zraszacze statyczne PROS04 z dyszami statycznymi). Sterownik jaki zastosowałem to Rain Bird 6 sekcji. Opisałem również wydatek wody na zraszaczach wg zastosowanych dysz w zraszaczach i ogólny wydatek wody na sekcjach, a także godziny włączania systemu wg. sekcji. WSZYSTKO JEST NA PROJEKCIE.

Serce systemu czyli system hydroforowy, sterownik, elektrozawory zamontowałem w pomieszczeniu gospodarczym. W systemie hydroforowym poza hydroforem, zaworami kulowymi znajduje się wyłącznik ciśnieniowy i reduktor ciśnienia. System hydroforowy płynnie przechodzi w system nawadniania. Ciśnienie wody w systemie nawadniającym przewidziałem na 2,5 - 3 barów (wyjdzie w praniu). Poza tym przewidziałem również dwa wejścia do podłączenia sprężarki, aby po zakończeniu sezonu, przed zimą przedmuchać układy.

To chyba na obecną chwilę wszystko.

Na wiosnę ruszam na zewnątrz z rurami, złączkami, zraszaczami. Nie mogę się doczekać - ta zima jest dość długa. Po zamontowaniu systemu, przełożeniu kostki oddzielającej rabaty zakończenie prac to walka z trawnikiem. ALe to osobny temat.

Proszę o opinie Specjalistów odnośnie, czy nie popełniłem jakiś błędów w projekcie itp

CDN.


Rosa 12:17, 14 lut 2017


Dołączył: 30 gru 2016
Posty: 1341
Serdecznie witam również
Dzięki, że poruszasz ten temat. Z pewnością będzie spore zainteresowanie.
Proszę, podawaj koszty orientacyjne chociaż
popis11 12:33, 14 lut 2017

Dołączył: 09 lut 2017
Posty: 36
Koszt:
1. Kręcenie studni, rury z filtrem - studnia 15 metrów/ 200 zł za metr. - 3 000,00 zł (nie licząc pustych odwiertów, za które zapłaciłem dodatkowo 1 500,00 zł. - dlatego trzeba uważać na tych czarodziejów co zajmują się odwiertami - FRYCOWE ZAPŁACONE),
2. System hydroforowy z pompą głębinową około 1 500,00 zł
3. System nawadniania około 3 000,00 zł.

Razem bez frycowego: 7 500,00 zł - koszty nie zawierają robocizny (wszystko można zrobić samemu poza wierceniem studni - trzeba mieć sprzęt).
Rosa 13:26, 14 lut 2017


Dołączył: 30 gru 2016
Posty: 1341
Hmmm sporo.
Studnie mam i hydrofor. Wody nie brakuje.
Chyba pomyślę o linii kroplującej, będzie o wiele taniej i też można zrobić samemu. Włączę na noc i się podleje (chodzi mi tylko o rabaty).
Przeraża mnie rozkopany teren.
Dzięki za ten wątek
Gardenarium 16:52, 14 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Koszt studni bardzo drogo. Bardzo. Nam wyszło 220 zł, ale ze wszystkim, pompa, hydrofor, kręgi itd. U ciebie 400zł.

Co to za studniarze?że nie trafili wody od razu?

Ten teren można było dokładniej podlać mniejszymi zraszaczami i w większej ilości, ale biorąc pod uwagę wystawę słoneczną może być. Skwaru tu nie ma, bo na skwarze byłyby zapewne martwe pola.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:55, 14 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To tylko zastanawiam się nad celowością oddzielnego wątku, bo za chwilę zrobi się tu o wszystkim a o wszystkim to już mamy tutaj sporo wątków. Jak chcesz prowadzić ten wątek?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
popis11 17:16, 14 lut 2017

Dołączył: 09 lut 2017
Posty: 36

DROGO? Studnia wiercona metodą płuczkową. Za 200 zł za odwiert od metra to pod Wrocławiem/ Oleśnicą standard. Chyba, że jakiś Magik, który wierci ale nie ma o tym zielonego pojęcia to może za 100 zł za metr?

Właśnie chciałem obniżyć koszty wiercenia i na wstępie z pseudo studniarzami się umawiałem. Dlatego FRYCOWE zapłaciłem.

Prawda jest taka, że nikt nie chciał podjąć wiercenia nawet jak nie dowierciłby się do wody

Pokrótce - dzwonisz do studniarza i Pan Ci mówi. cyt.

"Przyjedziemy, ale nie gwarantujemy, że będzie woda. Jak będzie płaci Pan 200 zł za metr, jak nie będzie to wie Pan my swoją robotę wykonaliśmy wtedy Pan płaci połowę czyli 100 zł za metr"

- taka jest rozmowa - kupowanie KOTA W WORKU.

Danusiu.
Wątek nie będzie z mojej strony długi. Na wiosnę tak jak napisałem będę rozkładał rury w ziemi ze zraszaczami. Zrobię parę zdjęć, coś opiszę i tyle.

Pozdrawiam. Piotrek.
Gardenarium 17:30, 14 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czyli będzie pokaz jak to sam zrobiłeś. Ok. Chodzi o to żeby wszędzie nie było to samo.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
popis11 22:01, 29 cze 2017

Dołączył: 09 lut 2017
Posty: 36
Nawadnianie zrobione. Tak jak obiecałem chciałem wrzucić kilka kilkadziesiąt zdjęć. Jednak mam problemy co zaaplikuję parę zdjęć strona /serwer/ się wysypuje. próbowałem kilka razy i to samo. Jka mam to zrobić - pytanie do administratora?
Gardenarium 23:40, 29 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zdjęcia powinny być zmniejszone do 640x480 i nie ma problemu z wrzuceniem. Nie więcej niż 4 do jednego postu. Nie musisz kilkadziesiąt wklejać. Naraz się nie da. Chyba że burza była, u mnie internet wywalało.

Jak to zrobić?

Przetestuj w watku testowym, jest tam instrukcja wklejania zdjęć

http://www.ogrodowisko.pl/watek/11-testowe-dodawanie-zdjec
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies