Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zmienny ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Zmienny ogród

Adison 19:02, 06 cze 2017


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 188
Witam bardzo serdecznie wszystkich obecnych na Ogrodowisku. Od kilku tygodni przyglądam się waszym ogrodom i sama postanowiłam założyć wątek. Zaznaczam od razu że jestem amatorem i chętnie przyjmę jakiekolwiek porady i sugestie.

Aktualnie jesteśmy w trakcie planowania ogrodu o wymiarach dł. 25m sz. 10m.

Na planie który przygotowałam, jest naniesiony zarys trawnika, ścieżki, kostki brukowej pod domek narzędziowy oraz pergole, które mają zasłaniać taras.

Na planie naniesione również nawodnienie, które miejmy nadzieje niedługo zostanie założone.

Przy drewutni od strony tarasu już posadziłam magnolię. Natomiast od strony tarasu zasadziłam dwie Catalpy Nana. Na wysokości drewutni są dwie wierzby hakuro nishiki, natomiast one zostaną przeniesione trochę bliżej tarasu ponieważ na ich miejscu staną 2 kompostownik, które zostaną zasłonięte żywopłotem z grabu. Mam nadzieje że ładnie będą się prezentować na ich zielonym tle.

Dodatkowo zdjęcie trochę nieaktualnie ale niestety nie miałam lepszego. Thuje wzdłuż płotu są już przesadzone.


Dodam tylko że jest to głównie gleba gliniasta która została przykryta warstwą ziemi. Przy okazji zakładania trawnika (planujemy obrzeża z ekobordu) wypełnić dobrej jakości ziemią ok. 5cm.

Zastanawiamy się czy ścieżkę zrobić z żwiru/grysu czy z betonowych desek imitujące stare dechy wkopane w trawnik (nie chciałabym podkładów kolejowych gdyż są bardzo śliskie podczas wilgotnej pogody). Mam dwa psy i nie wiem co będzie lepsze.

Tak jak w temacie chciałabym stworzyć bylinowy ogród z małymi drzewkami.
Dziękuje za każdą poradę i opinie

Pozdrawiam
Ada



____________________
Zmienny ogród Ady
malkul 19:02, 06 cze 2017


Dołączył: 07 wrz 2011
Posty: 21702
witam się
____________________
Gosia - Ogród tworzę nowoczesny***Wizytówka - Ogród nowoczesny kokoszki
Adison 19:07, 06 cze 2017


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 188




____________________
Zmienny ogród Ady
gosika67 20:37, 06 cze 2017


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 7757
Ada witaj w naszym gronie.
____________________
Gonia Kwiaty we włosach
Kondzio 21:20, 06 cze 2017


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
Witam wydaje mi sie ze nawadnianie nie ma sensu dopóki nie wyznaczysz rabat. Narysuj sobie kilka wariantów rabat i wybierz najlepszy z nich. Musisz sie zastanowić w jakim stylu chcesz ogród
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
Adison 21:45, 06 cze 2017


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 188
Kondzio napisał(a)
Witam wydaje mi sie ze nawadnianie nie ma sensu dopóki nie wyznaczysz rabat. Narysuj sobie kilka wariantów rabat i wybierz najlepszy z nich. Musisz sie zastanowić w jakim stylu chcesz ogród


Witaj Konradzie, odnośnie Twojej wypowiedzi sądziłam że rabatami będą niezaznaczone przez ścieżkę oraz trawnik pola? Za duże, za małe? czy może jakieś kształty nadać?
____________________
Zmienny ogród Ady
Adison 21:45, 06 cze 2017


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 188
Kondzio napisał(a)
Witam wydaje mi sie ze nawadnianie nie ma sensu dopóki nie wyznaczysz rabat. Narysuj sobie kilka wariantów rabat i wybierz najlepszy z nich. Musisz sie zastanowić w jakim stylu chcesz ogród


Witaj Konradzie, odnośnie Twojej wypowiedzi sądziłam że rabatami będą niezaznaczone przez ścieżkę oraz trawnik pola? Za duże, za małe? czy może jakieś kształty nadać?
____________________
Zmienny ogród Ady
Kondzio 22:13, 06 cze 2017


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
Zobacz w tym watku http://www.ogrodowisko.pl/watek/3898-maly-ogrodek-za-i-przed-zabudowa-szeregowa-nicol21 na pierwszej stronie sa propozycje rabat mi sie podobają te kwadraty. A jak nie to wijąca sie ścieżka która idziesz i znajdujesz coś nowego. Chodzi o to żebyś nie widziała całego ogrodu od razu
Zobacz jeszcze tutaj https://pl.pinterest.com/pin/494270127835460319/
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
sylwia_slomc... 22:13, 06 cze 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81586
Witaj Zdecydowanie nadać kształt najlepiej identyczny jak chodnik( linie poprowadzić równolegle do chodnika wtedy kształt trawnika będzie podobny i całość nabierze wyglądu Lub można poprowadzić rabatę wzdłuż chodnika po obu stronach potem trawnik i kolejna rabata pod tujami, będzie wtedy mniej trawnika , a więcej miejsca na inne rośliny
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Adison 23:00, 06 cze 2017


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 188
trochę źle się wyraziłam. nawodnienie nie jest zamontowane ale już kupione według tego projektu. i niestety nie mamy możliwości zwrócić bo oczywiście paragonu brak.

Męża też będzie ciężko przekonać, że znów mi się zmieniła wizja ogrodu.

ale może chociaż zmiana zarysu rabat? hmmm
____________________
Zmienny ogród Ady
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies