Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21

nicol21 01:44, 15 paź 2013


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10211
Witam,
Przez ostatnie kilka tygodni z zachwytem przeglądałam wątki ogrodów, ich przemian, 4 pór roku w ogrodach... wiele ogrodów wciąż muszę odwiedzić. Ale to co widziałam zachwyciło mnie i chciałabym móc mieć tak piękny ogród.
Od zawsze bardzo lubiłam roślinki, nawet w akademiku miałam prawdziwe kwiatki. W domu zawsze było ich sporo... mam to ponoć po babci Swego czasu to była babci działka, a ja dzielnie obserwowałam i potem sama zaczełam kraść kawałki roślin aby móc mieć te same okazy w domu.

Mam na imię Ewelina i wraz z lubym jakiś czas temu kupiliśmy dom, warunkiem koniecznym był choć kawałek ogrodu. I toż to tylko kawałeczek mamy.... niestety kawałeczek jest bardzo mały - za domem ok 90m2 (szerokosc 6m, długość 15m). Sporo czasu zajął nam remont domu, plus praca moja w ciągłych rozjazdach nie sprzyjała przejściu do tematu ogrodu. Gdy w końcu w tym roku zebraliśmy się do ogrodu, długo musialam molestować lubego żeby coś w nim zrobił [bo stwierdził, że nie będziemy wynajmować firmy, teraz żałuje że nie postawiłam na swoim!]. Rezultat jest taki ze dopiero we wrześniu można było coś posadzić i posiać.

Sama działka - gliniasta, dość mokra, ziemia raczej kwaśna [mech był dość popularny], od pewnie jakiś 40 lat w ogóle nie ruszana.Dom kupiliśmy w Belgii, okolice Brukseli. Z działki usuneliśmy dzikie śliwy oraz drzewo które bardzo późno wypuszczało liście i marnie się prezentowało.
Działka za domem wyglądała tak:

patrząc na dom sprawa ma się tak:


a sprawa przed domem ma się tak


obecnie tak - kiedyś musimy wymienić kostkę, więc ogródeczek jest tymczasowy



Dom nie jest szczególnej urody, ale od czegoś trzeba było zacząć.

a teraz co mi się podoba:
trawa - ot trawa musi byc!
klon palmowy
Trawy
Hortensje
wrzosy
żurawki
bukszpany
wierzba hakuro-nishiki
Katalpa nana
tulipany, szafirki, etc typowo wiosenne cebulowe kwiaty
glicynia
klematis
lawenda
rh
i wiele innych roslinek.

podobają mi się też tarasy drewniane [do zrobienia jak tylko zrobimy zejście z salonu [1piętro] prosto do ogrodu, oraz donice ogrodowe. Zależy mi też na sporej powierzchni trawy.

Ispirując się głównie ogrodami zobaczonymi na ogrodowisku doszło do tego ze w połowie września zaczełam sadzić roślinki. trawa posiana była na początku września, ale że nie dokładnie była posiana to wzeszła połaciowo! Suma sumarum sprawa wygląda obecnie tak [ok 3tyg temu]:
oraz w ten weekend: (kora ciągle nie kupiona i oczywiście nie wysypana, ale plan jest głównie na korę, choć kamyki też mogą być )



oraz kącik z trawami [mało widać, bo sadzonki z internetu niby tańsze ale też sporo mniejsze....]
oraz truskawki muszą zostać.


Błąd który pozwoliłam zrobić to nie zrobić drenażu terenu! więc podejrzewam, że w przyszłym roku wiosną przekopiemy rowek, i zrobimy drenaż oraz zbiornik na wodę.

A tak, w działkę wrzuciliśmy 10-15 worków torfu [kwaśnego], głównie tam gdzie mają być nasadzenia, ale troche tam gdzie jest trawa.

Te kilka roślin które posadziłam zupełnie zniknęły...a myślałam, że kupiłam ich tak dużo! hahaha!

Główne błędy które popełniłam:
nie zleciłam projektu fachowcowi
nie odwodniliśmy działki
kupując rośliny bardziej sugeruję się tym co mi się podoba, niż to co u mnie przeżyje [staram się zwracać uwagę, ale kurcze ciągle mi to nie wychodzi!]

Prośba do Was kochani, doświadczeni forumowicze! Pomóżcie mi przekształcić ten ogród w coś fajnego, gdzie będę chętnie pracować i odpoczywać [ Grzebanie się w ziemi to akuratnie lubię ]

z góry dziękuję!!!
Ewelina
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
Selly 08:49, 15 paź 2013


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Witaj,

Po przejrzeniu zdjęć widać , że już coś się u was w ogrodzie zmieniło od momentu zakupu domu. Zatrudnienie firmy ogrodniczej daje szybkie rezultaty, ale zazwyczaj kosztuje fortunę, więc większość z nas tu na Ogrodowisku robi swoje ogrody własnymi siłami.
Listę roślin masz bardzo fajną i z ogromnym potencjałem, myślę jednak, że przy twoim rozmiarze działki powinnaś zrezygnować z falistych rabatek. One nadają się do naprawdę dużych działek. Przy małych ogrodach dają efekt chaosu. Wytycz rabaty jeszcze raz na zasadzie prostych linii i ewentualnie kwadratów w rogach działki. Poobsadzaj te rabaty roślinami w rzędach po 3 , 5 , 7 szt lub więcej jeśli są małe. Naczelną zasadą w projekcie małych ogrodów jest maksymalne zachowanie ładu w nasadzeniach.

Wydaje mi się , że dobrze byłoby jeszcze zakryć czymś ogrodzenie i tym samym też odgrodzić się od sąsiadów. Szkoda miejsca na szeroki żywopłot, więc proponowałabym obsadzić płot jakimiś pnączami, tak by stworzyć jednolitą zieloną ścianę, która będzie tłem dla reszty twoich roślin

____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
Selly 09:03, 15 paź 2013


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Obejrzyj sobie dokładnie wątki:
" Ogród Tosi"
" Madżenie ogrodnika..." One mają ogrody zaprojektowane na zasadzie prostych linii. Są piękne !

Nie wiem jak się załącza linki do wątków, ale możesz je znaleźć w wyszukiwarce wątków.
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
elzbieta_g 09:04, 15 paź 2013


Dołączył: 18 wrz 2013
Posty: 4785
Witam na forum! znajdziesz tutaj mnóstwo pomysłów i bezcennych rad , i stworzysz swój wymarzony ogród
____________________
Ela-Ogród Eli, / Wizytówka
wietrzyk 09:53, 15 paź 2013


Dołączył: 07 lip 2013
Posty: 1774
Cześć Ewelina
Ja też od niedawna jestem uczestnikiem forum, choć podglądałam tutejsze ogrody dużo wcześniej. Przez to, mój własny ogród na jakiś czas przystopował w rozwoju, bo wydawało mi się, że wszystko co wcześniej wymyśliłam było do bani Oczywiście tak nie jest, ale ogrody też nie lubią pośpiechu i działania pod wpływem chwili. Dobrze, że tu jesteś. Znajdziesz na pewno wiele inspirujących pomysłów oraz życzliwych osób. Na początek poleciłabym Ci artykuły Danusi:
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie
Wątek na forum w Projektowaniu Ogrodów znajdziesz Ogólne wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów
No i realizacje Garendarium pozwolą Ci się zorientować jaki styl podoba Ci się.
Nie uważam się za specjalistę od projektowania, ale zgadzam się z Selly, aby trzymać się raczej prostych linii i stworzyć może coś w stylu salonu ogrodowego. Drewniany taras bardzo dobry pomysł. Trochę można by nadać intymności. Może żywopłot na tylnej ścianie, aby od strony domu patrzeć na zieloną ścianę, a po bokach kratki drewniane z pnączami, żeby nie zabierać przestrzeni. Bardzo fajne zestawienie roślin ułożyłaś dla glicynii musiałby jednak powstać solidny trejaż lub pergola, bo to dość ekspansywne pnącze.

Pozwolę sobie wkleić zdjęcia z książki "140 projektów małych ogrodów" A. Wilsona, które nasunęły mi się na myśl patrząc na Twój ogród:



Źródło: Andrew Wilson " 140 projektów małych ogrodów"
____________________
Joanna ogród w Puszczykowie
Aga 12:00, 15 paź 2013


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Bardzo fajna ksiażka HMMM chciałabym taką mieć
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
popcorn 12:09, 15 paź 2013


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
hej, zagladam! piekny dom Szkoda ze dzialka taka mala ale nie ma co narzekac w przedogrodku proponuje Ci kilka np trzmielin szczepionych na pniu, lub kulek-cisow? Jak dla mnie brakuje pietra w tym nasadzeniu. Z tylu jakis sad? nie wyglada zle, wiec chyba tez nie zaslanialabym plotu (i tak na zywoplot nie ma miejsca raczej?)

Dziewczyny wkleily fajne projekty malych ogrodow. Te fale niezbyt mi pasuja do Ciebie, poszlabym w proste linie, albo jesli fale, to 2-3 na calej dlugosci, max.

powodzenia, bede zagladac!!
Karolina
____________________
Mój nowy ogródek
nicol21 14:43, 15 paź 2013


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10211
Dziękuję bardzo za przemiłe powitanie i już wskazówki co do mojego "tworu ogrodowego" . Wszystko przejrzę, część ogrodów już poznałam, m.in. wspomniane Madżenie ogrodnika [ale powierzchnia to jest tam świetna, nie to co ten skrawek u mnie!] i bardzo mi się podobało , rowniez Any ogród mały czyli wygrana walka z ugorem, oraz Miniaturowy ogródek, oraz oczywiscie ogrod Gardenarium. pozwoliłam sobie zapisać tysiące fotek jako inspiracji i po cichu zazdroszę takich super ogrodów.

Wymyśliłam że w weekend postaram się poprowadzić kilka różnych wytyczeń wg waszych wskazówek, a zimę spędzę projektująć ogród razem z Wami. Wiosną zabiorę się za realizacje!

z góry dziękuje wszystkim za pomoc
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
bacha2224 18:54, 15 paź 2013


Dołączył: 30 maj 2013
Posty: 359
Witam ,jestem od niedawna na tym forum mój kawałek ziemi jest malutki 350 m ,sadziłam wszystko co mi się podobało,po kilku latach wyszedł małpi gaj ,ale mi się podobało,a,z do momentu kiedy trafiłam na ogrodowisko.Trzymam za ciebie kciuki i trzymaj sié dekalogu szefowej,będzie bajka.
____________________
Lawendowy kredens
Gardenarium 21:56, 15 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Witam serdecznie na Ogrodowisku Pomoc nadeszła zanim poczytałam Cieszę się, bo z Belgii jako pierwsza jesteś
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies