Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

Gardenarium 19:02, 17 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Masz turkucia podjadka albo inne paskudztwo pewnikiem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Milena7770 09:34, 18 paź 2014

Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 152
Na peweno mam nornice, które teraz trochę dały na luz i nie ryją nowych korytarzy. A co może być jeszcze, co robi taką szkodę trawnikowi ? Co dalej robić, chciałabym na wiosnę mieć trawę a nie wyłysiałe placki.
____________________
Marzenie o ogrodzie - ogród Mileny
Gardenarium 23:22, 18 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Znaleźć przyczynę pod ziemią, pod trawnikiem. Rozkopać i zobaczyć z jakim wrogiem walczyć, wtedy ustalić co robić. Walka z niewidzialnym/ nieznanym wrogiem, to jak walka z wiatrakami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Milena7770 11:20, 20 paź 2014

Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 152
Tak Danusiu wiem, że trzeba zaglądnąć w głąb ziemi. Tylko jak już pisałam wcześniej ostatnio przekopujemy ogród, bo wytyczamy nowe rabaty, przesadzaliśmy maliny,zdzieraliśmy darń też i ja niemal z lupą zaglądałam, rozgarniałam tą ziemię. I nic oprócz tego, że ziemia zbita i ciężka nie zauważyłam.
____________________
Marzenie o ogrodzie - ogród Mileny
Gardenarium 19:49, 20 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
No to susza i trawnik usechł.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gemciu83 20:55, 20 paź 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Prędzej zgnił od złego podłoża i obfitego podlewania - korzenie zgniły, obumarły i 'futro' schodzi.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
Milena7770 07:16, 21 paź 2014

Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 152
Czytając Wasze rady przeanalizowałam wszystko i tak mi się wydaje, że to może być za mokro właśnie. Lato było u mnie wyjątkowo deszczowe, deszcz padał bardzo często i ja widziałam jak ta woda czasem stoi. Jak już pisałam ziemia jest ciężka, gliniasta. Więc co mogę zrobić żeby mieć ładną trawę? Teraz już idą mrozy to chyba nic. Ale jak działać na wiosnę żeby było dobrze?
____________________
Marzenie o ogrodzie - ogród Mileny
gemciu83 09:24, 21 paź 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
1. Nie wiem jakie gatunki traw dobrałaś przy zakładaniu trawnika. Skoro wiadomym było, że jest mokro i będzie mokro warto było zaopatrzyć się w rajgras.
2. Chyba tylko drenaż teraz jest rozwiązaniem ale to oznacza ingerencję w obecny wygląd trawnika i podłoża.
3.Wertykulacja, a raczej aeracja głębsza też powinna pomóc w okresie podtopień podłoża - zawsze większe parowanie będzie wody z podłoża.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
Milena7770 10:19, 21 paź 2014

Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 152
Trawa była siana Graminexu, gdy zakładaliśmy trawnik nie zadawałam sobie sprawy, że ziemia będzie tak zbita. Jestem w stanie to zrobić od nowa. Może gdyby nie te deszcze, które tego lata tak dały w kość to by było inaczej.

____________________
Marzenie o ogrodzie - ogród Mileny
koryncia 13:14, 21 paź 2014

Dołączył: 26 cze 2014
Posty: 19
gemciu83 napisał(a)
Na grzybki nie zaszkodzi. Co do pleśni to teraz pewnie za późno ale ja bym dokładnie nawet ręcznym sprzętem trawnik dokładnie zwertykulował.

Jakie dawki nawożenia stosujecie ?

Rozumiem, że teren nie jest przepuszczalny (podłoże gliniaste), więc skoro daliście nawadnianie i było ustawione solidnie to woda i tak nigdy cała nie przelatywała przez grunt. Stała cały czas, a korzenie i trawa pewnie podgniwała Wam być może stąd te puste place po zimie. Teren jest wilgotny trzyma wodę cały czas. Podlewanie powinno być według mnie krótkie i w jakiś logicznych odstępach czasu. To samo tyczy się nawożenia bo też nie jest wypłukiwane w pełni.
Bez wertykulacji i aeracji nie obejdzie się na bank bo tylko w taki sposób możecie rozluźnić lekko glebę, a co naj naj dostarczyć powietrze do korzeni zakotwiczonych w mokrej glinie.
Glina latem robi Wam skałę i latem powinno się lepiej podlewać trawnik by korzonki rosły, a nie były ściskane suchą gliną zbitą na skałę.

Takie są moje porady.


Witam,

Wracając do tematu,
czy areację i wertukulację zrobić teraz? Czy zostawić to do wiosny?
Po ostatnim koszeniu zauważyłam, że przy ziemi w wielu miejscach sa suche gnijace źdźbła. Stąd pewnie wzięły się grzybki.

Pzdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies