Gdzie jesteś » Forum » Pnącza » Powojnik - Clematis

Pokaż wątki Pokaż posty

Powojnik - Clematis

katel 21:35, 18 maj 2014


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Witaj ostrowianka26. Piękna ta Twoja Matka Urszula. Więdnięcie może być spowodowane:
- uszkodzeniem pędu
- przesuszeniem
lub uwiądem powojników.
Jeśli sprawdzisz dwa pierwsze i je wykluczysz to zostaje uwiąd, może być spowodowany zbytnim przelaniem rośliny (ma za mokro), są odmiany które są bardziej na uwiąd podatne (wielkokwiatowe wcześnie kwitnące), chorobie sprzyjają też wszelkie niesprzyjające powojnikom warunki m.in. nieokryte (przegrzane) "nogi", gliniasta i zbyt malo przepuszczalna gleba, przenaworzenie. Nie mam zbyt dużego doświadczenia w walce z uwiadem, znajdziesz na pewno porady na ten temat. U mnie wystąpił na 1 powojniku ( odpukac), po ulewnych deszczach. Obciełam zwiędłe pędy poniżej zwiędniętych listków obcinając dodatkowo 1-2 pary listków jeszcze nie zwiędłych I zasmarowałam taką maścią którą smaruje się rany po cięciu drzew. Nie mogłam w tym czasie zastosować niczego innego. Na szczęście podziałało.
MoniqueLaPetite wygląda jak Ernest Markcham, mam go u siebie jak za kwitnie wstawia zdjęcie.
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
katel 23:00, 20 maj 2014


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Wstawiam zdjęcie z poprzednich lat bo nie mogę się już doczekać kwitnięcia, to mój Ernest Markcham:

____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
MoniqueLaPetite 11:37, 22 maj 2014


Dołączył: 23 lis 2012
Posty: 19
katel faktycznie to chyba Ernest M. tylko teraz pojawia się pytanie dlaczego tak wczas zakwitł? Skoro opisywany jest jako odmiana późno kwitnąca.... teraz nie wiem czy mam go zostawić tak czy przyciąć? jeśli przyciąć to jak... oj wiele pytań!
Ale Twój powojnik cudny!!! No ja musze jeszcze troche poczekac zanim się tak rozrośnie
____________________
katel 22:39, 22 maj 2014


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Te jasne listki od dołu i mój ma, myślę że taka jego uroda że od dołu się ogołaca. Zapewniaj mu właściwe warunki a szybko się rozrośnie. Postaraj się przykryć czymś ziemię w donicy np. Korą żeby się mniej nagrzewało i ziemia nie przesychała, przesuń też donicę w głąb balkonu za jakąś inną lub użyj osłony balkonowej. U mnie jeszcze nic z powojników nie kwitnie poza nowo kupionymi z gr. atragene.
Twój jest kupiony w tym roku? Jeśli nie to czy cięłaś go na początku roku?
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
monteverde 22:53, 22 maj 2014


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
ostrowianka26 napisał(a)
Witam mam pytanie Od 4 lat mam powojniki JANA PAWŁA II oraz . Clematis 'Matka Urszula Ledochowska' kwitna pieknie kilkakrotnie Martwi mnie pewna rzecz Dostaje pelno paczków czesc z nich rozkwita reszta umiera pokaze to na zdjeciu moze mi panstwo pomozecie co robic w takiej sytuacji Zgory Dziekuje [img size=640x480]https://www.ogrodowisko.pl

mnie się wydaje, że to albo wiatr albo wlaścicielka, która chce aby jej powojnik rósł jak ona chcepowojnik można podsypać korą i czymś podsadzić "nogi" niewysokim, a na uwiąd wiosną 8litrów wody główka czosnku wyciśnięta i 8 tabletek nadmanganianu potasu( do kąpieli niemowląt) wszystko wymieszać trochę niech postoi i podlać powojniki
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
MoniqueLaPetite 10:41, 23 maj 2014


Dołączył: 23 lis 2012
Posty: 19
katel historia moich powojników zaczęła sie w 2012 r.w październiku, kiedy zakupiłam "zwłoki" dwóch osobników w markecie...

Roślinki elegancko przezimowały i w zeszłym sezonie 2013 ruszyły

Jak sie poźniej okazało większy powojnik (teraz juz wiem że to Ernest M.) ładnie szedł wgórę i nawet wypuścił dwa kwiaty jakoś po wakacjach. Natomiast drugi powojnik ten znacznie mniejszy cały czas był malutki

Przezimowały elegancko. Dobrze wiemy jaka ta zima była.... powojniki zaczęły puszczać nowe liście na starym pędzie na przełomie lutego i marca.
Nie obcinałam ich bo nie wiedziałam co mam z nimi zrobić.... i Ernest znowu zakwitł. No a resztę juz wiesz.
____________________
madzielena 10:49, 23 maj 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
W jakim czasie najlepiej rozmnażać clematisy przed odkłady? Koniec lata czy teraz już można?
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
katarzyna_pa... 15:18, 23 maj 2014

Dołączył: 23 sie 2013
Posty: 3
a czy ktoś wie co robić zeby nie było tych suchych badyli, przez 2 lata po wsadzeniu przycinałam na wyskokośc najpierw 30cm potem 50cm, w tym roku już nie przyciełam i do wysokości ponad metr mam wstrętne suche badyle, czy ktoś wie co z tym zrobić czy wprzyszłym roku znów przyciąć?
katel 17:31, 23 maj 2014


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Ja mam obawy przed stosowaniem nadmanganianu potasu bo on zwalcza to co złe ale i to co dobre. Czosnek stosuję zapobiegawczo.
MoniqueLaPetite ależ musisz mieć satysfakcję, że się udało takie maluchy uratować!
Wielkokwiatowe należy sadzić o 5 - 10 cm głębiej niż były przy zakupie. Jeśli chodzi o cięcie to przytnij je mocno (20-30cm od ziemi) w przyszłym roku, żeby się zagęściły, potem (w następnych latach) będziesz już stosowała cięcie odpowiednie do odmiany.
Tu jest zagłębie wiedzy powojnikowej:
http://www.clematis.com.pl/pl/informacje-o-roslinach/powojniki
Cieszę się że wątek ożył, wstawiajcie zdjęcia!
Katarzyna pa Jak ciąć powojniki w kolejnych latach zależy od tego jaką masz odmianę. Kiedy zakwitnie wstaw zdjęcia do rozpoznania i będziesz wiedziała jak ciąć. Duża część powojników ma jednak taki mankament że ogołaca się dołem i m.in. dlatego podsadza się je innymi roślinami.
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
ZbigniewG 21:31, 23 maj 2014


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8906
Lemon Bells

____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies