Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Funkie - Hosta

Pokaż wątki Pokaż posty

Funkie - Hosta

MiraR 21:49, 28 maj 2014

Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 624
jolusia napisał(a)
To też hosty w kompozycji ogrodowej w moim ogrodzie/;










Co za cudowny ogród
____________________
meconopsis 09:22, 29 maj 2014

Dołączył: 10 kwi 2014
Posty: 46
Celestyna napisał(a)
Witam, wczoraj na mojej, kupionej niedawno sadzonce hosty, zauważyłam jasno brązowe plamy.




To jest odmiana Morning Light, ma dwa listki i obydwa są w plamach. Czy to choroba grzybowa, jeżeli tak to czy Topsin da radę? Może to od slońca? Sadzonka jest w doniczce i stała na wschodniej stronie, slońce miała do godz. 10.30. Bardzo proszę o rady.
Pozdrawiam


IMHO, to nie jest rdza liści, a wspomniany nadmiar słońca. Wiele odmian host cierpi na wrodzoną przypadłość zwaną wiosennym wysuszaniem liści (spring desiccation) - Frances Williams, Samurai, Emerald Ruff Cut. Przypadek tej ostatniej hosty można sobie dokładnie obejrzeć tutaj http://forums.gardenweb.com/forums/load/hosta/msg051331501842.html?11 . I inny http://www.plantsgalore.com/care/hostas/Hosta-pests-desiccation.htm
Inne hosty może to spotykać w zależności od wiosny, a ta w tym roku nie dość że zaczęła się wcześnie to jeszcze w maju mamy bardzo wysokie temepratury. W czasie wzrostu hosty są tak samo niezwykle wrażliwe na przymrozki jak i nadmiar ciepła. Latem, kiedy już są dorosłe i ustabilizowane znoszą wysokie temperatury znacznie lepiej. I jeszcze, jeśli jest to wysuszenie tkanki liści to nie powinno sie ono powiększać. Choroby grzybowe rozwijają sie i zwiększają swój obszar.

Mam nadzieję, że Administracja nie pokaże mnie za te linki , wstawiłem je w dobrej intencji.

Pozdrawiam,
Piotr
____________________
Celestyna 10:31, 29 maj 2014


Dołączył: 10 kwi 2014
Posty: 18
Dziękuję za te linki, meconopsis Moja wygląda tak jak hosta z pierwszego linku, ta na drugim zdjeciu, tylko kolor plam jest bardziej czerwony niż brunatny. Podlałam sadzonkę Topsinem i lekko spryskałam chore liście. Stoi teraz w całkowitym cieniu po północnej stronie a wczoraj pojawiły się dwa nowe listeczki więc zobaczymy co z nią bedzie. Szkoda mi jej wyrzucać, kosztowała niewiele, chyba 6 zł ale liscie ma piękne. Na ostatnim zdjeciu jest na tle płotka, sztachetka ma ok 10cm więc widać jaki wielki jest ten liść.
Za płotkiwm widać tuję. Tuje chorują mi od zeszłego sezonu, czy to możliwe, że choroba grzybowa przeniosła się z tui na hostę? Na zdjeciach widać, że końcóweczki tui są brązowe.
Czy mam wyciąć te chore liście?
____________________
meconopsis 22:01, 29 maj 2014

Dołączył: 10 kwi 2014
Posty: 46
Wysuszanie liści host nie jest chorobą. Objawy początkowo są czerwone potem brązowieją. Cały problem jest natury czysto kosmetycznej. Jesli to młoda hosta jednopędowa to liście zmienione należy pozostawić, dzięki czemu cała roślina się wzmocni. Jak wytworzy nowe liście to dopiero wtedy można usunąć te ze zmianami.
Jeśli upierasz się , że jest to jednak choroba grzybowa to objawy takie ma rdza liści, a tej Topsin akurat nie niszczy. Nie bardzo wiem po co był zalecany. Na rdze liści należy używać np. preparat Amistar 250SC lub Biochicol 020PC, lub inne wg specyfikacji.

Hosty w tym roku nie są idealne ale generalnie nie jest źle. "Great Eascape" w nieskazitelnej bieli...


"Gemini Moon" prawie perfect...


I wspomnienie po wojennych barwach "War Paint...


Pozdrawiam,
Piotr
____________________
Celestyna 22:50, 30 maj 2014


Dołączył: 10 kwi 2014
Posty: 18
meconopsis napisał(a)
Jeśli upierasz się , że jest to jednak choroba grzybowa to objawy takie ma rdza liści

Nie upieram się nie znam się na chorobach host. W ogrodzie mam tylko dwie kępki jakiś starych odmian, które nigdy nie chorowały. W tym roku kupiłam kilka sadzonek i od razu mam problem - ML w plamach a na pozostałych malutkie mszyce
Czekam teraz spokojnie na rozwój sytuacji. Dzięki za wszystkie rady.
Twoje hosty są przepiekne a rąbek na War Paint wprost doskonały. Zaczynam chorować na nowe odmiany jak widzę takie piekne okazy
____________________
A_gawa 19:08, 07 cze 2014


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Zwracam się do Was z wielką prośbą o pomoc w określeniu nazw host. Bardzo zależy mi, żeby wiedzieć co sadzę.



Te wydają się być bardziej zielone.


____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 19:08, 07 cze 2014


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468

____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 19:09, 07 cze 2014


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468


____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 19:10, 07 cze 2014


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Jakie to hosty?



____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 19:11, 07 cze 2014


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Ta jest bardzo malutka.


____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies