Gdzie jesteś » Forum

Pokaż wątki Pokaż posty

Znalezione posty dla frazy "bartek_s1992"

Żywopłot, który osłoni działkę od wiatru, ale też wyciszy..... 11:08, 04 maj 2022

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Do góry
Mam działkę z budową domu, chciałbym na jednej stronie od sąsiada gdzie nie ma płotu posadzić żywopłot. Sadzonki jak największe 150 cm aby szybko uzyskać efekt.
Ściana ma długość około 30 m.
Proszę o poradę:
- jakie drzewka najlepiej posadzić aby była ładna długa zielona i wysoka ściana ? Tuja szmaragd ?
- w jakich odległościach sadzić drzewka i w jakiej odległości od granicy - tam planuje kiedyś zrobić ogrodzenie.
- planuję też w przyszłości - jesień wyrównać, nawieźć ziemi na działkę i podnieść teren. Pytanie jak posadzę teraz te sadzonki to w póniejszym etapie przy równaniu i podnoszeniu terenu te drzewka zostaną podsypane (około 15-20 cm)
Proszę o radę jak najlepiej wykonać sadzenie takiego żywopłotu.
Rozpoznawanie chorób i szkodników 07:11, 04 maj 2021

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Do góry
Proszę o poradę. Mam tuje, przyciąlem ja na wiosnę około miesiąc temu w kulkę - tylko wyrównanie i po jakimś czasie zaczęła cała żółknąć. Dawałem nawóz specjalny. Czy da się to jakoś uratować ??

Rozpoznawanie chorób i szkodników 07:10, 04 maj 2021

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Do góry
Gardenarium napisał(a)


Ponawiam pytanie Proszę o pomoc !
Rozpoznawanie chorób i szkodników 21:13, 03 maj 2021

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Do góry
Proszę o poradę. Mam tuje, przyciąlem ja na wiosnę około miesiąc temu w kulkę - tylko wyrównanie i po jakimś czasie zaczęła cała żółknąć. Dawałem nawóz specjalny. Czy da się to jakoś uratować ??

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat 21:12, 03 maj 2021

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Do góry
Proszę o poradę. Mam tuje, przyciąlem ja na wiosnę około miesiąc temu w kulkę - tylko wyrównanie i po jakimś czasie zaczęła cała żółknąć. Dawałem nawóz specjalny. Czy da się to jakoś uratować ??

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat 10:22, 02 maj 2021

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Do góry
Proszę o poradę. Mam tuje, przyciąlem ja na wiosnę około miesiąc temu w kulkę - tylko wyrównanie i po jakimś czasie zaczęła cała żółknąć. Dawałem nawóz specjalny. Czy da się to jakoś uratować ??
Dlaczego moje tuje żółkną? 10:21, 02 maj 2021

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Do góry
Proszę o poradę. Mam tuje, przyciąlem ja na wiosnę około miesiąc temu w kulkę - tylko wyrównanie i po jakimś czasie zaczęła cała żółknąć. Dawałem nawóz specjalny. Czy da się to jakoś uratować ??

Dlaczego moje tuje żółkną? 10:06, 02 maj 2021

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Do góry
Tak wygląda tuja
Dlaczego moje tuje żółkną? 10:05, 02 maj 2021

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Do góry
Proszę o poradę. Mam tuje, przyciąlem ja na wiosnę około miesiąc temu w kulkę - tylko wyrównanie i po jakimś czasie zaczęła cała żółknąć. Dawałem nawóz specjalny. Czy da się to jakoś uratować ??
Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika 14:16, 19 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Do góry
bartek_s1992 napisał(a)
Dziękuję za informację.
Mech mam w zacienionym miejscu, trawnik zawsze koszę z koszem, nawożę i nawadniam w lecie. Cień najwidoczniej jest głównym powodem mchu.
Czyli reasumując czynności wykonać w kolejności :
1. wertykulacja - w okresie kwitnięcia forsycji ? Przełom marca-kwietnia ?
2. aeracja - nakłuwanie gleby rurkami
3. Piaskowanie - uzupełnienie piaskiem powstałych kanałów po nakłuwaniu
4. Posypanie całości nawozem do trawnika - pytanie - jaki najlepiej nawóz ?
5. Posypanie całości dobrej jakości ziemią ( o jakim pH) ? Torf odkwaszony odpada ?
6. Ubicie i podlanie sporą ilością wody ?
Będę wdzięczy za podpowiedź.


1. ok
2. ok
3. ok
4 - nie
4. Posypanie ziemią najpierw
Torf odpada, ziemia która jest ziemią a nie torfem
pH 5,5-6,5.

5 Na koniec nawóz (jakiś Antymech) i dopiero podlanie. Bez ubijania ziemi, lekko posypać ziemią i przegrabić wachlarzem plastikowym, żadne tam ubijanie, masz nie zadusić trawnika a nie go przysypać i ubijać
Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika 10:44, 19 mar 2021

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Do góry
Dziękuję za informację.
Mech mam w zacienionym miejscu, trawnik zawsze koszę z koszem, nawożę i nawadniam w lecie. Cień najwidoczniej jest głównym powodem mchu.
Czyli reasumując czynności wykonać w kolejności :
1. wertykulacja - w okresie kwitnięcia forsycji ? Przełom marca-kwietnia ?
2. aeracja - nakłuwanie gleby rurkami
3. Piaskowanie - uzupełnienie piaskiem powstałych kanałów po nakłuwaniu
4. Posypanie całości nawozem do trawnika - pytanie - jaki najlepiej nawóz ?
5. Posypanie całości dobrej jakości ziemią ( o jakim pH) ? Torf odkwaszony odpada ?
6. Ubicie i podlanie sporą ilością wody ?
Będę wdzięczy za podpowiedź.
Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika 08:48, 18 mar 2021

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Do góry
Dziękuję za informację.
Mech mam w zacienionym miejscu, trawnik zawsze koszę z koszem, nawożę i nawadniam w lecie. Cień najwidoczniej jest głównym powodem mchu.
Czyli reasumując:
1. wertykulacja - w okresie kwitnięcia forsycji ? Przełom marca-kwietnia ?
2. aeracja - nakłuwanie gleby rurkami
3. Piaskowanie - uzupełnienie piaskiem powstałych kanałów po nakłuwaniu
4. Posypanie całości nawozem do trawnika - pytanie - jaki najlepiej nawóz ?
5. Posypanie całości dobrej jakości ziemią ( o jakim pH) ? Torf odkwaszony odpada ?
6. Ubicie i podlanie sporą ilością wody ?
Będę wdzięczy za podpowiedź.



Gardenarium napisał(a)


Ziemia do trawników jest dobra, taka bez włókien, torfu nie da się dobrze wgrabić bo będzie się "ciągnął" po trawniku.

Mech, najpierw zastanów się dlaczego rośnie mech?
Mech w trawniku rośnie, gdy trawnik jest:

zacieniony

Na to za bardzo nie ma rady, po prostu trawnik w cieniu zawsze jest bardziej wilgotny niż w słońcu i mech będzie się pojawiał. Można dosiać specjalną mieszankę do cienia

zbyt wilgotny

Należy nakłuć trawnik i w otwory nasypać piasku, albo zdrenować teren, aby nie stała woda po deszczach
Poniżej na zdjęciu prezentuję przyrząd z bolcami - rurkami, które wbija się w trawnik i wyskakuje rurka gleby z trawnikiem. W tę dziurę przegrabiamy piasek rozsypany na trawniku.






albo taki aerator rurkowy



zbyt ubity wskutek częstego deptania

Należy trawnik rozluźnić poprzez wertykulację lub aerację (napowietrzanie). Potem wykonać piaskowanie. Posypać piaskiem i przegrabić plastykowymi grabiami

kwaśna gleba (pH niższe niż 6,0)

Należy zwapnować trawnik, aby przywrócić obojętne pH czyli 6,5

niedostateczny drenaż

Postępowanie jak wyżej, przy zbyt wilgotnym

za mało nawozu

Należy zastosować najpierw nawóz. Nawożona trawa jest silna i mech jej nie opanuje.
Zagłodzona jest podatna na choroby, opanowują ją chwasty i mech.

powierzchnia trawnika jest zafilcowana na skutek koszenia bez użycia kosza

Obumarłe i niezagrabione źdźbła trawy spadają i tworzą filc. Należy kosić z koszem lub grabić skoszoną trawę. Wykonywać co najmniej raz w roku wertykulację (czesanie i nacinanie trawnika)

zbyt częste i zbyt niskie koszenie

Należy kosić wyżej niż 4 cm. Koszenie "na zapas" czyli zbyt rzadko, a bardzo krótko jest błędne. To pierwszy stopień do mchu w trawniku

Są to najczęstsze przyczyny, trzeba je rozpoznać i dopiero rozpocząć jakieś działania.
Można zastosować Antymech lub preparat Mogeton w czasie ciepłych miesięcy. Jeśli nie usuniemy przyczyn podanych wyżej, mech powróci po jakimś czasie.


Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika 07:10, 18 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Do góry
bartek_s1992 napisał(a)
Proszę o podpowiedź, zbliża się wertykulacja trawnika.
Będę ją wykonywał wertykulatorem elektrycznym, po tym zabiegu dosianie trawy + nawóz + delikatna warstwa świeżej dobrej ziemi. Czy można po wertykulacji przysypać nawóz ziemią - Torf odkwaszony pH 5,5 - 6,5 80 l? Jaki rodzaj ziemii najlepiej się nadaje po takim zabiegu ?
Druga sprawa: w zacienionych miejscach mam dużo mchu - czy wertykulacja + nawóz na mech załatwi sprawę ?


Ziemia do trawników jest dobra, taka bez włókien, torfu nie da się dobrze wgrabić bo będzie się "ciągnął" po trawniku.

Mech, najpierw zastanów się dlaczego rośnie mech?
Mech w trawniku rośnie, gdy trawnik jest:

zacieniony

Na to za bardzo nie ma rady, po prostu trawnik w cieniu zawsze jest bardziej wilgotny niż w słońcu i mech będzie się pojawiał. Można dosiać specjalną mieszankę do cienia

zbyt wilgotny

Należy nakłuć trawnik i w otwory nasypać piasku, albo zdrenować teren, aby nie stała woda po deszczach
Poniżej na zdjęciu prezentuję przyrząd z bolcami - rurkami, które wbija się w trawnik i wyskakuje rurka gleby z trawnikiem. W tę dziurę przegrabiamy piasek rozsypany na trawniku.






albo taki aerator rurkowy



zbyt ubity wskutek częstego deptania

Należy trawnik rozluźnić poprzez wertykulację lub aerację (napowietrzanie). Potem wykonać piaskowanie. Posypać piaskiem i przegrabić plastykowymi grabiami

kwaśna gleba (pH niższe niż 6,0)

Należy zwapnować trawnik, aby przywrócić obojętne pH czyli 6,5

niedostateczny drenaż

Postępowanie jak wyżej, przy zbyt wilgotnym

za mało nawozu

Należy zastosować najpierw nawóz. Nawożona trawa jest silna i mech jej nie opanuje.
Zagłodzona jest podatna na choroby, opanowują ją chwasty i mech.

powierzchnia trawnika jest zafilcowana na skutek koszenia bez użycia kosza

Obumarłe i niezagrabione źdźbła trawy spadają i tworzą filc. Należy kosić z koszem lub grabić skoszoną trawę. Wykonywać co najmniej raz w roku wertykulację (czesanie i nacinanie trawnika)

zbyt częste i zbyt niskie koszenie

Należy kosić wyżej niż 4 cm. Koszenie "na zapas" czyli zbyt rzadko, a bardzo krótko jest błędne. To pierwszy stopień do mchu w trawniku

Są to najczęstsze przyczyny, trzeba je rozpoznać i dopiero rozpocząć jakieś działania.
Można zastosować Antymech lub preparat Mogeton w czasie ciepłych miesięcy. Jeśli nie usuniemy przyczyn podanych wyżej, mech powróci po jakimś czasie.


Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika 09:03, 17 mar 2021

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Do góry
Proszę o podpowiedź, zbliża się wertykulacja trawnika.
Będę ją wykonywał wertykulatorem elektrycznym, po tym zabiegu dosianie trawy + nawóz + delikatna warstwa świeżej dobrej ziemi. Czy można po wertykulacji przysypać nawóz ziemią - Torf odkwaszony pH 5,5 - 6,5 80 l? Jaki rodzaj ziemii najlepiej się nadaje po takim zabiegu ?
Druga sprawa: w zacienionych miejscach mam dużo mchu - czy wertykulacja + nawóz na mech załatwi sprawę ?
Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika 06:57, 02 kwi 2019

Dołączył: 11 cze 2015
Posty: 131
Do góry
bartek_s1992 napisał(a)
Dzień dobry. Mam pytanie czy juz wykonujecie werykulqcje trawnika ? Jeśli byłby przykrozek to nie nie zaszkodzi?
mozesz robic
Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika 20:10, 31 mar 2019

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Do góry
Dzień dobry. Mam pytanie czy juz wykonujecie werykulqcje trawnika ? Jeśli byłby przykrozek to nie nie zaszkodzi?
Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika 11:55, 10 kwi 2018

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Do góry
WItam, czy po wertykulacji posypujecie trawnik świeżą ziemią a przed tym nawozem ?
Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika 08:40, 08 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Do góry
bartek_s1992 napisał(a)
A jaki jest optymalny termin ? Po pierwszym koszeniu ?


Waldek udzielił odpowiedzi, ale termin wertykulacji zawsze jest inny w różnych rejonach Polski. Wrocław ma inny klimat (wcześniej wszystko rusza), Warszawa inny, a Suwałki jeszcze inny. Tam wiosna jest opóźniona.

Gdy ziemia obeschnie - dobry przykład, albo gdy kwitną forsycje. Wiesz jak wyglądają forsycje?
Ponieważ nie podałeś w jakim rejonie mieszkasz, popatrz u siebie po ogrodach, żółte krzewy wiosną wyznaczają termin zrobienia wertykulacji.

Przeczytaj ten artykuł to dojdziesz do wniosku, kiedy u ciebie będzie ten właściwy termin.
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/291-latwe-ogrodnictwo-jak-zrobic-wertykulacje-trawnika




Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika 03:41, 07 kwi 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Do góry
bartek_s1992 napisał(a)
A jaki jest opytymalny termin ? Po pierwszym koszeniu ?


Wertykulację i aerację trawnika możesz przeprowadzić zawsze, gdy tylko jest taka potrzeba i nie ma tu optymalnych terminów. Zabiegi te najprościej jest jednak przeprowadzić wiosną po obeschnięciu gleby.
Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika 14:06, 06 kwi 2018

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Do góry
A jaki jest opytymalny termin ? Po pierwszym koszeniu ?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies