Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

bartek_s1992 10:22, 02 maj 2021

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Proszę o poradę. Mam tuje, przyciąlem ja na wiosnę około miesiąc temu w kulkę - tylko wyrównanie i po jakimś czasie zaczęła cała żółknąć. Dawałem nawóz specjalny. Czy da się to jakoś uratować ??
Gosiatekla 18:38, 03 maj 2021

Dołączył: 16 cze 2020
Posty: 3
Dzień dobry Państwu!
Chociaż od dawna podziwiam Państwa ogrody i ogromną wiedzę dopiero teraz odważyłam się poprosić o pomoc. Mam do zaaranżowania rabatę przedstawiona na zdjęciu. Jak widać jest to rabata obok chodnika prowadzącego do domu. Bardzo bym chciała, aby to była rabata różana (nie wiem czy to dobry pomysł). Mam 7 róż Chopin oraz 5 Ausblusch. Posiadam również 5 niewielkich bukszpanowych stożków oraz 7 cisów elegantissima, które formuje w kulki (są niewielkie, ale przecież urosna ). Wzdłuż siatki rosną cisy hicksii. Przed cisami będą hortensje bukietowe, trawki i coś jeszcze (nie zdecydowałam jeszcze co).
Rabata ma 9,60 cm długości i 1,60cm szerokości. Wzdłuż brzegu rabaty od strony trawnika biegnie rura wodociągowa. Może jeszcze pomyśleć o czymś wyższym np. miłorzęb na pniu lub cyprysik na pniu? Większe drzewa chyba nie wchodzą w grę ze względu na rurę. Rabata jest praktycznie cały dzień w słońcu. Zapomniałam dodać, że rośnie tam róża pienna Alba Meidiland (mogę ją przesadzić). Bliżej domu jest mniejsza rabatka. Tam rosną hortensje, miskanty, kulki ostrokrzewu. Teraz tulipany, latem szałwia i jarzmianka. Bardzo proszę o podpowiedź. Wszelkie sugestie mile widziane. Bardzo dziękuję.
bartek_s1992 21:12, 03 maj 2021

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Proszę o poradę. Mam tuje, przyciąlem ja na wiosnę około miesiąc temu w kulkę - tylko wyrównanie i po jakimś czasie zaczęła cała żółknąć. Dawałem nawóz specjalny. Czy da się to jakoś uratować ??

bettka 17:52, 04 maj 2021

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 67
Pani Danusiu, drzewo liściaste znaczy? Bo z iglaków to upatrzyłam sobie sosnę szczepioną na pniu Wintergold.
Jeśli liściaste to może miłorząb?. Na razie żadne inne liściaste nie przychodzi mi do głowy...


Gardenarium napisał(a)
Lilaki dobrze wyglądają na rabacie "ubrane" w obfitość różnych liściastych i kwitnących bylin. Sam krzew po przekwitnieciu nie jest zbyt atrakcyjny, a nawet bym powiedziała, że jest "brzydki" . Ja mam sporo lilaków, ale nie ekscytuję się nimi zbytnio. Gdy kwitną wącham i podziwiam kwiaty, ale trwa to krótko.

Na taką frontową rabatę nie nadaje się. Wsadź go gdzie indziej. Nawyrasta odrostów, zarośnie cały listeczek-rabatka i będą wykopki za kilka lat i przebudowa rabaty.

Posadź wybrane kuliste drzewo, aby korona była nad płotem - da masę zieleni i akcent. Dopiero po wyborze drzewa, myśl co pod nim.
Agni_78 21:01, 06 maj 2021


Dołączył: 16 mar 2020
Posty: 153
Witam. Borykam się z jednym miejscem hmm nie wiem czy trwanik podciągnąć pod żywopłot czy zostawić rabatę zygak?
____________________
Aga Aga w ogrodzie
Mista87 14:37, 07 maj 2021


Dołączył: 27 kwi 2021
Posty: 52
Agni_78 napisał(a)
Witam. Borykam się z jednym miejscem hmm nie wiem czy trwanik podciągnąć pod żywopłot czy zostawić rabatę zygak?


Wrzuć inne zdjęcie z lepszą perspektywą albo plan narysuj to łatwiej będzie coś podpowiedzieć.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11057-magdy-ogrodu-poczatki?page=1#post_1
Agni_78 17:41, 07 maj 2021


Dołączył: 16 mar 2020
Posty: 153
Mista87 napisał(a)


Wrzuć inne zdjęcie z lepszą perspektywą albo plan narysuj to łatwiej będzie coś podpowiedzieć.

Chodzi mi o tą rabatę zygzak .
____________________
Aga Aga w ogrodzie
Anetka 10:28, 09 maj 2021


Dołączył: 03 maj 2014
Posty: 132
Mam placyk na basen. Miał być wyżwirowany i obsadzony hortensjami i trawami w środku na ławeczkę. Ale że basen stojący na środku działki mocno raził to będzie stał właśnie na tym placyku. Mocno go jednak widać z tarasu i zastanawiam się jak będzie wyglądał cały wkomponowany w rabatę Tutaj widać , że koło wychodzi w trawnik a może powiększyć obsadzić już przed kołem. Czekam na trawnik to teraz jeszcze można przestawić zraszacze
____________________
Aneta Daleka droga do ogrodu
asiak 13:09, 10 maj 2021


Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 8518
Kochani od kilku dni myślę i myślę i nic nie mogę wymyśleć.
Do tej pory wzdłóż rabaty miałam wsadzone żurawki i pomiędzy nimi begonie stale kwitnącą. Z uwagi na to, że żurawki co jakić czas trzeba wymieniać szukam rozwiązania jak najmniej pracochłonnego. Kupowanie begoni co roku to też niemały wydatek, bo potrzebuję ich sporo na całą działkę.
Czy macie jakiś pomysł na obsadzenie brzegu rabaty, żeby było ładnie. Jestem w stanie zainwestować raz i mieć spokój na kilka lat
Bardzo proszę o pomoc, bo mi brakuje pomysłu

____________________
AsiaDziałeczka Asi
Mista87 09:03, 11 maj 2021


Dołączył: 27 kwi 2021
Posty: 52
Z tymi żurawkami i begoniami jest przepięknie.

Mi przychodzi na myśl berberys np admiration. Widziałam że często był wykorzystywany żeby zrobić kolor na rabacie.

Może też floks szydlasty? Tworzy piękne kolorowe poduchy.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11057-magdy-ogrodu-poczatki?page=1#post_1
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies