Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Pszczelarnia

Pokaż wątki Pokaż posty

Pszczelarnia

Pszczelarnia 22:53, 15 wrz 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Bogda napisał(a)
i co będzie?

Trawnik. M. będzie miał więcej koszenia.
Bogda, Tobie dedykuję ten cykl zdjęć.
Na wątku u mnie były dyskusje o tym miejscu (daleka część ogrodu wzdłuż strumienia). Że może łąka kwietna, rabata z krzewami, wersja pierwsza nasza była taka, że to będzie domowe arboretum. Nawet drzewa posadziliśmy, takie, jakie 13 lat temu były mi znane. Dodałam krzewy. A potem...? Przemyślałam wszystko dogłębnie (za mała powierzchnia na arboretum), rozważałam łąkę albo rabatę bylinową. Głowiłam się i szukałam inspiracji oraz starała się odczytać moje potrzeby i oczekiwania. Zrobiłam wstęgę bylinową.
Trud nie lada, bo same kamienie, brak gleby, zapasy ziemi kompostowej wyczerpane, bylin trzeba dużo, trzeba wysadzić krzewy (5 tawuł, 5 berberysów, 2 jaśminowce, budleja skrętolistna, róże rugosy, 3 krzewuszki, 3 derenie), drzewa (octowiec, modrzew, daglezja, lipa, 2 leszczyny, grochodrzew, grab, korkowiec amurski).
Przygotowania, czyli wysadzenia trwały 2 sezony ogrodnicze. I jeszcze nie skończone. Ale w tym roku, jeszcze w lipcu zaczęłam. M. skopał wszystko (czasami zostawiał jakiś głaz pomny instrukcji, że nie mamy ziemi na uzupełnienie ubytków). Następnie motyką przeleciałam wszystko rozbijając darń i dłubiąc ziemię. A potem poszło ustawianie i kombinowanie z roślin dostępnych, darowanych i zdobytych oraz zakupionych.
Oto odsłony robocze. Oczywiście, że jeszcze brakuje roślin, że nie ma linii rabaty ostatecznej, że trzeba na zimę dokładnie wyłożyć obornik a kompost wiosną. Ale jest pomysł, plan i rysunek oraz pewność, że tak będzie dobrze. Kolorystyka: zieleń, jasna i ciemna żółć, bordo i delikatne pomarańcze oraz nawet czerwień.




A zajmując się początkiem rabaty na tyłach, czyli 150 m dalej, miałam już tak. Po prostu zarastało. Więc pobudka 6 rano w sobotę i gimnastyka poranna.






____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
AgnieszkaW 23:00, 15 wrz 2014

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Przedpłocie śliczne, rabata nad strumykiem zapowiada się pięknie Lubię bywać u ciebie Ewo
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
Pszczelarnia 23:10, 15 wrz 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Zdjęcia Artemis dla Pani Przyrody:


____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 23:18, 15 wrz 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Dla Madżenny pokrój krzaczastej róży Heritage:


____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 23:22, 15 wrz 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Wracam do lektury różanej, Izabello - Konstancjo
(aparat szwankuje)
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Konstancja30 23:25, 15 wrz 2014


Dołączył: 06 maj 2012
Posty: 6260
dziękuję ... muszę wygooglać
____________________
Iza - Ogród marzeń... cegła...róża... lawenda
Pszczelarnia 23:26, 15 wrz 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
MarekW napisał(a)
Grzyby wspaniałe aż zazdroszczę, bo nie mam czasu się wybrać na grzybobranie. Piec też mi się podoba


Marek, to może na jabłka zdążysz? Te są nn (miała być koksa pomarańczowa) ale mamy jeszcze tzw. bojkeny, te poczekają na Ciebie.




____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gabriela 23:30, 15 wrz 2014


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Morał z Twojej opowieści o rabacie wzdłuż strumienia: cierpliwość jest złotem ogrodnika, nie tylko kompost.

Zielnik uroczo zarośnięty. Różę Heritage masz imponująco gęstą i dużą, u mnie krwawnik ją dusi zbytnio...
____________________
Ogród w budowie nieustającej
agniecha973 23:31, 15 wrz 2014


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Ewa, ile taka jabłonka u Ciebie liczy wiosen?
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
Pszczelarnia 23:32, 15 wrz 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Gabrysiu, , byłoby fajnie ale tę różę czeka kolejna przeprowadzka. Trafiła tutaj na pobyt roczny. Na szczęście znalazłam jej dobre miejsce.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies