Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

gabriela_kra... 11:34, 29 kwi 2016


Dołączył: 18 lut 2013
Posty: 655
Gardenarium napisał(a)
Tuje szyszkują jak mają sucho, bardzo to się nasila np. u Brabantów. u Smaragdów prawie nie widziałam nigdy szyszek. Koniec roku był suchy.

Na wiosnę podlewaj je i zasil Pinivitem albo innym nawozem do iglaków, ale najlepiej w płynie. Samo rozsypanie pod krzewami nic nie da. Powinno się nawóz rozpuścić, więc lepiej od razu płynny zastosować.

Na pewno już lepiej wyglądają. Na konserwacjach czyszczenie tui robiliśmy zawsze wiosną.


Moje tuje Brabanty niestety, już jesienią dostały dużo szyszek. Teraz na wiosnę te, które od góry miały ich mega dużo zaczynają masowo (oprócz brązowienia w środku co działo się co roku, zawsze obczyszczałam, nawoziłam i było ok) żółknąć od góry, igły oblatują tworząc brzydkie puste gałązki. Zdjęcie wkleję po powrocie z pracy. Czym je ratować?
____________________
Gabisiowy ogród...początki...
gabriela_kra... 11:49, 29 kwi 2016


Dołączył: 18 lut 2013
Posty: 655
____________________
Gabisiowy ogród...początki...
patryk_bysiak 09:30, 10 maj 2016

Dołączył: 10 maj 2016
Posty: 2
Witam. Posiadam 120 tuj okolo 15 letnich. W tym roku po suszy ubieglorocznej cos niedobrego zaczelo sie dziac. Tuje od gory brazowieja. Nawiozlem tuje preparatem na brazowienie igoel w polmniejszonej dawce pzeby im niezaszkodzic. Nawiozlem kilka dni temu. Nigdy ńiemialem z ńim problemu. 3 drzewa ogolocilem z uschnietych galezi moze odbija. Na niektorych tujach pojawilo sie pelno brazowych plam i niepotrafie twierdzic czy to zamieranie pedow czy jaks grzyb. Co radzicie.? Zrobic oprysk ? Czy czekac? Niewyglada mi to na naturalny cykl rosliny. Nieczyszcze roslin w srodku z uschnietych starych igilek tak samo nieusuwam spod tui. Czy uwazacie to za blad?Z gory dziekuje i pozdrawiam.
bold text
Wiolka5_7 20:05, 11 maj 2016


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
Witam!
Chciałabym prosić o pomoc w identyfikacji choroby u moich tuji szmaragd.Tuje zaczęły już ładnie rosnąć aż dziś zobaczyłam plamy na gałązkach , co to jest i czym zwalczyć?
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Wiolka5_7 20:10, 11 maj 2016


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Mazan 09:35, 12 maj 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Wiolka5_7

Prawdopodobnie to atak szarej pleśni lub fuzariozy. Zastosuj Bravo/Gwarant lub Dithane i po 10 dniach Topsin.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
gruba_dynia 10:24, 12 maj 2016


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
Poproszę o poradę, co dolega moim tujom aureospicata. Tuje nawożone i podlewane.

W całym żywopłocie część tui brązowieje - od prawej strony żywopłotu gdzie rosną one na podwyższonym terenie względem reszty ogrodu. Jedna z nich zbrązowiała do reszty wiec ja wymieniliśmy. Reszta jest brązowa nie w całości i tylko tak jakby do pewniej wysokości od dołu. Zaznaczam że ogród jest ogrodzony i nie mamy zwierząt. Miejsce jest wietrzne.

Podobnie zbrązowiały rosnące obok szmaragdy. Szmaragdy są gęste i na nich można to zbrązowienie opisać, że wygląda jakby ktoś je sprayem brązowym opryskał. Od środka tui są zielone a na obwodzie brązowe.

Aureospicata nie są takie zwarte więc trudno określić jaką część gałązki obejmuje zbrązowienie. Poza tym górne części tui aureospicata mają zdrowe przyrosty i wyglądają bardzo dobrze.

to jest cały żywopłot w widoczną częścią której dotyczy brązowienie (na prawo na dole za trzmieliną):



Chore tuje:



Chore tuje z bliska (zdjęcie robione po deszczu, błyszcza krople wody, nie ma oznak widocznych gołym okiem bytności jakichś owadów, nie ma nalotu, narośl itp.:


Dla porównania górna część tych samych chorujących tui:


I na koniec szmaragdy rosnące po sąsiedzku:


____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
Wiolka5_7 11:31, 12 maj 2016


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
Mazan dziękuję za pomoc.Pozdrawiam
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Mazan 13:12, 12 maj 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Gruba_dynia

Proponuję obejrzeć kilka postów z początkowych stron /2, 4/. Jeżeli nie pasuje nic to wówczas daj znać.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
gruba_dynia 14:45, 12 maj 2016


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
Przeczytałam cały wątek, no ale zerknę jeszcze raz. Nie chciałabym pryskać wszystkimi truciznami po kolei.
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies