Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

patrycja_roz... 14:52, 09 kwi 2016

Dołączył: 28 kwi 2012
Posty: 20
co znaczy '' miały mocno zacienioną podstawę '' ? pewnie głupie pytanie
Czyli nie mam co liczyć ze od dołu się zabuduja / odrosną ?
Mazan 16:09, 09 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Patrycja_roz...

Foto pokazuje, że rośliny u dołu były ocienione - rosły im 'w nogach' inne lub były osłonięte np. murkiem. Można poprowadzić linię.
Wątpię żeby się zabudowały choć wykluczyć tego nie można. To jednak krzewy często przyjmujące formę drzewka nie byliny czy pnącza.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 11:24, 10 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
patrycja_rozycka napisał(a)
co znaczy '' miały mocno zacienioną podstawę '' ? pewnie głupie pytanie
Czyli nie mam co liczyć ze od dołu się zabuduja / odrosną ?


To oznacza, że w szkółce nie chciało się pielić i mocno zarosły wysokimi trawami i chwastami, stąd przecena i wypchniecie ich za niską cenę, naiwnym posiadaczom ogrodów. Aby się pozbyc tylko. Podsadź je bylinami, krzewami, bo cudownego oprysku nie ma.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mco2 09:38, 12 kwi 2016

Dołączył: 12 kwi 2016
Posty: 1
Od 2 tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem działki, która jest obsadzona tujami. Na kilku z nich zauważyłem lekkie przebarwienia (nie są mocno zielone tylko lekko przechodzące w brąz - całe drzewka, 3 tuje są brązowe od połowy w górę jak na zdjęciach. Proszę o pomoc czy to jakaś choroba, jak można z nią walczyć?

Mazan 12:56, 12 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mco2

Tuje są porażone przez grzyb powodujący zamieranie pędów drzew i krzewów iglastych. Stosowanym środkiem do oprysku jest Topsin, po 7 - 10 dniach Bravo i ponownie Topsin lub Sarfun. Niezależnie od oprysku należy usuwać porażone pędy, a opadające fragmenty utylizować.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Bozena 10:11, 23 kwi 2016


Dołączył: 28 mar 2011
Posty: 35


Mam prośbę o pomoc w zdiagnozowaniu problemu z tujami.
Moje tuje rosną od ponad 15 lat i do tej pory nie stwarzały problemów aż do zeszłego suchego lata po którym jedna z nich zaczęła schnąć zimą "na zielono" a nie na rudo jak tuje innych sąsiadów( przypuszczam że po suszy letniej). Jest zdecydowanie do wycięcia . Ale zauważyłam że podobne objawy zaczyna mieć sąsiadujące z nią drzewko , też już przymarniało, jakby nieco przywiędło. Na moje oko to nie kwestia zeszłorocznej suszy ale chyba jakaś choroba, szkodnik. Proszę o pomoc.

Karol99 11:51, 23 kwi 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Jeżeli zaczęła schnac w zimę to przez tzw. suszę fizjologiczną. Roślina zimozielona tez potrzebuje wody zimą, pewnie po suszy letniej była dodatkowo osłabiona i padła.

Konieczne jest regularne podlewanie. Tej juz się nie uratuje, ale trzeba uważać żeby następne nie padły.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Bozena 09:03, 24 kwi 2016


Dołączył: 28 mar 2011
Posty: 35
Dziękuję za odpowiedz.To w sumie dobra wiadomość że z przesuszenia marnieją bo łatwo można temu zaradzić. Najbardziej obawiałam się choroby z którą walka bywa ciężka.
Gardenarium 09:05, 24 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie można już zaradzić, one umierają, przeszły już pewną granicę, gdzie nie da się odwrócić skutków przesuszenia. Podlanie już nic nie pomoże.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Bozena 10:39, 24 kwi 2016


Dołączył: 28 mar 2011
Posty: 35
Wiem Danusiu ale można uratować jeszcze na szczęście te które zostały. Idę podlewać !!!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies