Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowe przebudzenie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe przebudzenie

Madziakmadziak 22:36, 24 lut 2022


Dołączył: 13 lut 2022
Posty: 25
Cześć wszystkim

Przekopując się przez którąś z kolei stronę z wynikami wujka Google o rabatach kwiatowych, natrafiłam na bardzo interesujący artykuł Pani Danusi, który przybliżył mi wiele istotnych kwestii w temacie zakładania i planowania zmian w ogrodzie. Potem poszło już z górki Przeczesałam Ogrodowisko zapisując sobie kolejne artykuły do lektury, aż moim oczom ukazał się magiczny przycisk "Forum" - i tu przepadłam

W 2 dni przeczytałam kilkanaście wątków, zapisując pomysły i inspiracje z Waszych ogrodów, i nie myśląc długo postanowiłam dołączyć do Ogrodowiskowej społeczności, w nadziei na fachowe rady, które umożliwią mi stworzenie mojego wymarzonego ogrodu!

I tak oto za namową jednej z Was (pozdrawiam Basiu ) zakładam właśnie wątek, w którym mam nadzieje, że i Wy znajdziecie coś ciekawego dla siebie
Będzie mi przeogromnie miło, jeśli podzielcie się ze mną swoją wiedzą i z Waszą pomocą uda mi się stworzyć wyjątkowy ogród dla mnie i moich bliskich

A do przeróbki jest sporo ale o tym w kolejnym poście
____________________
Magda - Ogrodowe przebudzenie
Gosialuk 22:42, 24 lut 2022


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5254
Witaj Madziu Społeczność ogrodowiska jest bardzo przyjazna, na pewno znajdziesz tu swoje bratnie dusze. Lubimy się również spotykać w realu, przy okazji podziwiając zaprzyjaźnione ogrody.
Popracuj nad zielonym podpisem w stopce, żeby łatwo było do ciebie napisać w odpowiedzi. Z ciekawością czekam na ciąg dalszy opowieści.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
sylwia_slomc... 22:45, 24 lut 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81927
Witaj i pokazuj co tam masz
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Madziakmadziak 22:55, 24 lut 2022


Dołączył: 13 lut 2022
Posty: 25
Ogród nie jest duży, ale powiedziałabym, że trudny Na połowie działki, od strony południowej, rosną kilkunastoletnie (albo i lepiej ) świerki, które rzucają sporo cienia na cały teren. Pod nimi założyłam rabatę cienistą, na której nie dzieje się (jeszcze) nic ciekawego, co mogłabym pokazać.

Po drugiej stronie mam dosyć dużą rabatę, którą założyłam w zeszłym roku. Usunęliśmy cały szpaler starych tui, a w ich miejsce powstała rabata i stanął domek narzędziowy.

Tak to wyglądało:





A tak było w zeszłym roku, kilka miesięcy po założeniu rabaty:



Już wtedy byłam zachwycona efektem, ale teraz wiem, że popełniłam mnóstwo błędów i rabata jest do przerobienia, praktycznie w całości
Mam już na nią plan, nawet zrobiłam kilka projektów, które później tu wrzucę.

Nie mam za wiele zdjęć z zeszłego roku, ale postaram się dodać jeszcze kilka kadrów.



____________________
Magda - Ogrodowe przebudzenie
Madziakmadziak 23:26, 24 lut 2022


Dołączył: 13 lut 2022
Posty: 25
Roślinki sadziliśmy w połowie maja, a już miesiąc później efekt był fajny (dla mnie - nowicjuszki)





Wymarzyłam sobie róże i clematisy na wysokim ogrodzeniu (dwa clematisy, które wsadziłam nie przeżyły starcia z moimi pieskami), a przed nimi hortensje, byliny i trawy. Wyszło jak wyszło, misz-masz totalny W wiosennym amoku kupowałam wszystko, co mi wpadło w ręce W tym roku planuję tę rabatę ujednolicić.

Niestety od sierpnia nie byłam w stanie zajmować się ogrodem w pełni i mam świadomość, że część z tych roślin nie przetrwała zimy. Część nie wygląda też tak dobrze, jak zakładałam (przez brak pielęgnacji na początku), ale jestem dobrej myśli i już mam plany na przeróbki i dosadzenia
____________________
Magda - Ogrodowe przebudzenie
Madziakmadziak 23:28, 24 lut 2022


Dołączył: 13 lut 2022
Posty: 25
sylwia_slomczewska napisał(a)
Witaj i pokazuj co tam masz


Gosialuk napisał(a)
Witaj Madziu Społeczność ogrodowiska jest bardzo przyjazna, na pewno znajdziesz tu swoje bratnie dusze. Lubimy się również spotykać w realu, przy okazji podziwiając zaprzyjaźnione ogrody.
Popracuj nad zielonym podpisem w stopce, żeby łatwo było do ciebie napisać w odpowiedzi. Z ciekawością czekam na ciąg dalszy opowieści.


Cześć dziewczyny, dziękuję za sympatyczne powitanie! Rozgośćcie się, a ja powolutku będę opowiadać historię naszego ogrodu i zdawać relację z tegorocznych prac
____________________
Magda - Ogrodowe przebudzenie
Agatorek 11:49, 25 lut 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13174
Hej Magda

Kojarzę Twoje zdjęcia z wątku o projektowaniu pojedynczych rabat.
Dobrze zrobiłaś, że założyłaś wątek

Niezłe początki, bardzo dobrze zrobiliście, że pozbyliście się tych rozczochranych tuj. Psułyby widoki

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
sylwia_slomc... 21:15, 25 lut 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81927
Ja mam mieszane uczucia co do tych tui, ale mnie zawsze żal roślin Widzę, że masz jeszcze drugi taki szpaler, podpowiem tylko, ze przy odpowiedniej pielęgnacji i przycinaniu po całości można z nich zrobić gęściutkie zielone rośliny, które będą wspaniałym tłem dla innych roślin. Czasem warto włożyć trochę wysiłku i cierpliwie poczekać dwa trzy sezony na efekt, zawsze to krócej niż gdyby posadzić młode roślinki i czekać aż urosną
Plan na clematisy i róże na płocie jest super
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Madziakmadziak 21:51, 25 lut 2022


Dołączył: 13 lut 2022
Posty: 25
Agatorek napisał(a)
Hej Magda

Kojarzę Twoje zdjęcia z wątku o projektowaniu pojedynczych rabat.
Dobrze zrobiłaś, że założyłaś wątek

Niezłe początki, bardzo dobrze zrobiliście, że pozbyliście się tych rozczochranych tuj. Psułyby widoki



sylwia_slomczewska napisał(a)
Ja mam mieszane uczucia co do tych tui, ale mnie zawsze żal roślin Widzę, że masz jeszcze drugi taki szpaler, podpowiem tylko, ze przy odpowiedniej pielęgnacji i przycinaniu po całości można z nich zrobić gęściutkie zielone rośliny, które będą wspaniałym tłem dla innych roślin. Czasem warto włożyć trochę wysiłku i cierpliwie poczekać dwa trzy sezony na efekt, zawsze to krócej niż gdyby posadzić młode roślinki i czekać aż urosną
Plan na clematisy i róże na płocie jest super



Cześć Dziewczyny!

Dzięki, że odwiedziłyście mój wątek!

Widzę, że zdania na temat tujek są podzielone Muszę przyznać, że i mi było żal je wyrywać, ale walczyliśmy o nie 2 lata i może robiliśmy coś źle, a może już było za późno na ich ratowanie, ale z roku na rok było tylko gorzej. Te akurat tuje były przesadzane w to miejsce już jako duże okazy, z innego ogrodu i od początku nie wyglądały imponująco. Potem jeszcze przez kilka lat działka stała niezamieszkała i nikt się nimi nie zajmował - myślę, że to ostatecznie je 'dobiło'.

Co do tujek wzdłuż bramy - te za rabatą widoczną na zdjęciu też mamy w planach usunąć, natomiast po drugiej stronie bramy zostaną

Za to za domem mamy piękny 'mur', o który dbamy bardzo i mam nadzieję, że z sezonu na sezon będzie coraz bardziej zielony i gęściutki



____________________
Magda - Ogrodowe przebudzenie
Madziakmadziak 22:46, 25 lut 2022


Dołączył: 13 lut 2022
Posty: 25
Oto rabatka pod bramą, którą mam w planach przerobić - w wątku z pojedynczymi pytaniami dot. projektowania rabat wrzucałam zdjęcia i prosiłam Was o pomoc w jej przerobieniu. Strona wschodnia, z tyłu tuje golaski.



A tak wygląda 'w sezonie'



Propozycja p. Danusi.
Jeżeli nie wytniemy tujek teraz na wiosnę, to będę chciała obsadzić ją w ten sposób, bo pomysł bardzo mi się spodobał.



Jeszcze bardziej podoba mi się wizja kulistego drzewa przy furtce i bramie, więc chyba będę pertraktować z mężem wycinkę jak najszybciej Wtedy chciałabym żeby wyglądała jakoś tak:



Co sądzicie? Może macie jakieś propozycje co innego mogłabym posadzić pod platanem?

Tak jak pisałam pod postem w tym drugim wątku - będziemy montować sztachety i malować podmurówkę na grafitowy kolor.
____________________
Magda - Ogrodowe przebudzenie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies