Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Patrycja_KG_Lu 13:45, 12 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2791
Wafel napisał(a)
Jak przed dereniami dużo hortensji to mogą być pomiędzy nimi mocniejsze w wyglądzie i pionowe trzcinniki albo niższe miskanty fontannowe;jak jeżowki to więcej zwiewnych traw nadających miękkości np. molinii, rozplenic i trzcinniki krótkowłose. Tak ja to widzę, molinie przy hortensjach zginą. A tak wogóle to super zestaw roślin tylko dobrze to poukładać w zależności co ma być dominujące na rabacie. Czy te brzozy czy hortensje? Co ma być gwiazdą na tej rabacie, co tylko dopełnieniem?... O to jest pytanie


Zimowe gwiazdy:
Biała kora brzóz, czerwona kora dereni białych, zaschnięte rozchodniki, (związane/luzem) suche rozplenice
Wiosna:
Cebulowe + odżywające po zimie rozchodniki z przodu (‚kapustki’)
Letnie hity: rozchodniki, hortensje i rozplenice (największą radością z nich dla mnie są hortensje, czyli musi ich być sporo)
Lato dopełnienia: jeżówki, werbena, miskanty na bokach jako zaznaczenie ramy rabaty, trzcinniki jako akcent
Jesień: przebarwienia hortensji i liści dereni
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
olciamanolcia 13:46, 12 wrz 2023


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7313
anuska2507 napisał(a)

Ile gustów, tyle porad mi przed chwilą Hania odradzała sosenki, a Wiola polecała cisy

hahah ja bym nic z tego nie dała ale jak już Patrycja chce-podpowiadam
sama mam dwie kosodrzewiny w rabacie z werbeną ale oeraz sa niewidoczne-przykryła je rozplenica
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Patrycja_KG_Lu 13:48, 12 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2791
MartaCho napisał(a)
Może jeszcze na przód na obwódkę daj kocimiętki, żeby wiosną i wczesnym latem było tam trochę kwiecia? Rozplenice można też kilkoma kępami szałwii poprzeplatać.
Mam podobny bardzo zestaw w moim projekcie, mam nadzieję, że jeszcze w tym sezonie uda się go zrealizować- za plecami dereni IH mam w planie miskanty Memory.

Dziękuje za uwagi. Z przodu domu mam wąskie rabaty kocimietkowo-szałwiowe oraz trójkątną pod oknem kuchennym z jako powtórzenie części roślin. Kocimiętki i szałwie chyba dam naprzeciwko w rabacie z piwoniami, lipą i miłorzębem, a tu postawię na inne rośliny, których nie mogłam dać z przodu. Dobra uwaga z tym, że wiosną coś brakuje. Myślę by dołożyć tam cebulowe.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 13:55, 12 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2791
anuska2507 napisał(a)

W moich okolicach Elegantissima i Sibirica są popularne, dość często je widziałam. IH spotkałam dopiero w tym sezonie, a i tak mam wątpliwości, co do odmiany.


Kuszą mnie te mniej pstrokate odmiany z mocnym wybarwieniem kory zimą. Muszę o nich więcej poczytać i sprawdzić dostępność oraz docelowe wymiary.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 13:59, 12 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2791
anuska2507 napisał(a)

Ile gustów, tyle porad mi przed chwilą Hania odradzała sosenki, a Wiola polecała cisy

Kusi mnie ten Pin. Tutaj akurat cis ‚Robusta’. W sezonie niemal niewidoczny, za to zimą zmienia totalnie odbiór tej rabaty.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 14:03, 12 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2791
olciamanolcia napisał(a)

hahah ja bym nic z tego nie dała ale jak już Patrycja chce-podpowiadam
sama mam dwie kosodrzewiny w rabacie z werbeną ale oeraz sa niewidoczne-przykryła je rozplenica

A nie masz z nimi problemu z tego powodu? Z tujami podobno cieżko jest, bo brązowieją w takich przypadkach i do trójkątnej rabaty z przodu mi odradzano z powodu bezpośredniego styku z hakone.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
anuska2507 14:05, 12 wrz 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2573
Niepstrokaty jest dereń biały Sibirica (bez dopisku "Variegata" w nazwie) albo dereń świdwa Midwinter Fire. Tego drugiego ma Mrokasia.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
olciamanolcia 14:11, 12 wrz 2023


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7313
Patrycja_KG_Lu napisał(a)

A nie masz z nimi problemu z tego powodu? Z tujami podobno cieżko jest, bo brązowieją w takich przypadkach i do trójkątnej rabaty z przodu mi odradzano z powodu bezpośredniego styku z hakone.


Coś Ty nic sie z nimi nie dzieje. na wiosnę je przytnę bo poszły za lekko w górę
odnośnie tuj-przemilczę-wczoraj podcinałam im czubki-wszystkie na jedna wysokość.
mimo ,ze o nie nie dbam to naprawdę sa ładne-nie brazowieja nie chorują.
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
olciamanolcia 15:12, 12 wrz 2023


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7313
Patrycja_KG_Lu napisał(a)

Kusi mnie ten Pin. Tutaj akurat cis ‚Robusta’. W sezonie niemal niewidoczny, za to zimą zmienia totalnie odbiór tej rabaty.


No pięknie a zamiast cisów dałabym tu takie betonowe słupy coś mniej więcej takie

https://pl.pinterest.com/pin/856317316661160723/

https://pl.pinterest.com/pin/392094711321022647/

https://pl.pinterest.com/pin/80431543337976563/

____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Wiolka5_7 16:47, 12 wrz 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20716
Moje derenie IH mają 1,5 m wys i szer. Jeśli odpowiada Ci ten wymiar to je sadź
Ja je bardzo lubię na brzozowej ,bo oprócz wiosennego cięcia nic więcej przy nich nie robię
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies