Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Patrycja_KG_Lu 23:24, 11 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2737
anuska2507 napisał(a)
Też mam zapisane te połączenia i planowałam coś podobnego, bo mam przebarwiające się hortensje, ale zrezygnowałam.
Musisz chyba przejrzeć te inspiracje i pomyśleć, co podoba ci się najbardziej. Hortensje i miskanty wydają mi się spokojne i eleganckie. Trawy i byliny zrobią taki preriowy busz. Pytanie, jakiego efektu oczekujesz.


Najbardziej mi w duszy gra rabata w stylu tej, którą ma Justyna:
olciamanolcia napisał(a)







____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
anuska2507 23:27, 11 wrz 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Tak, molinie mają delikatniejsze kwiatostany, które układają się fontannowo. Wiola ma różne odmiany i bardzo chwali.
Ja niedawno kupiłam jedno i drugie, więc też dopiero się przekonam, czy to był dobry wybór.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Wafel 23:27, 11 wrz 2023


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 992
Derenie białe są bardzo wyrazistym pstrym akcentem , ja bym przed dereniami posadziła pomieszane ale plamami jeżówki z moliniami np. Edith Dudszus i gdzieniegdzie trzcinniki krótkowłose czy też ostrokwiatowe. Nie wiem czy kolejne piony przy tych brzozach w formie cisów to nie za dużo szczęścia. Pionami będą brzozy i po bokach miskanty. (Memory mam i polecam) ale Gracillimus też by pasował ale on u nas chyba nie kwitnie. Zerknij też na takie połączenie derenia z turzycami mogą być np. włosiaste Frosted Curls albo hakonechloa.

https://images.app.goo.gl/RX6T5wkJHpN1PQQg8

Może inne bardziej ogrodowo doświadczone dziewczyny doradzą lepiej.
____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
Wiaan 23:30, 11 wrz 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5301
Molinie są bardzo różne zarówno w kolorze jak i liściach. Mam trzy odmiany u siebie i każda inna, testuję ale dobrze zauważyłaś mają delikatniejszy pióropusz.
Molinię Heidebraut mam też przy brzozie, jest tam sporo cienia i fajnie rośnie, nie chorują, nie łapią grzyba. Molinie mają niższe kępy, dopiero kwiatostany dodają im wzrostu ale one później ruszają choć kwiatostany są już latem. Jesienią ładnie się przebarwiają.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wafel 23:30, 11 wrz 2023


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 992
Molinie tworzą piękną ażurową kurtynę, jakby woal na rabacie jesienią.
____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
anuska2507 23:31, 11 wrz 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Patrycja_KG_Lu napisał(a)


Najbardziej mi w duszy gra rabata w stylu tej, którą ma Justyna:
To chyba masz gotowy zestaw miskanty, hortensje, rozplenice, rozchodniki. Ewentualnie wymień miskanty z tyłu na derenie. Będziesz miała podobny efekt i mniej cięcia wiosną.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 23:33, 11 wrz 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Wafel napisał(a)
Molinie tworzą piękną ażurową kurtynę, jakby woal na rabacie jesienią.
Dlatego właśnie chcę je u siebie
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Wiaan 23:38, 11 wrz 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5301
Brzozowa Justynki jest boska po głębszym przemyśleniu molinie zginą w hortensjach i rozchodnikach. Do nich rozplenice i stipy są idealne. Wykrzykniki z trzcinnika też fajne. Podpytaj Justynę, kochamy Jej brzozową
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Dorii 23:53, 11 wrz 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Co do odległości to zależy jaką odmianę wybierzesz np hortensji czy miskanta bo mogą się różnić bardzo.

Trzcinnik i molinia to zupełnie inny efekt choć to też zależy od odmiany. Trzcinniki są strzeliste i bardziej zwarte a Molinie raczej fontannowe, kwiaty ażurowe tu jednak odmiana ma znaczenie. I kwitną znacznie później niż trzcinnik

Na mojej rabacie jest trzcinniki ostrokwiatowe Avalanche już zasuszone a pomiędzy jest molinia Skyracer która niedawno zaczęła kwitnąć. Trzeba się dobrze przyjrzeć bo jest mocno ażurowa.

Rabata Justyny to dobra i spiracja :⁠-⁠D
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Wafel 23:54, 11 wrz 2023


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 992
Jak przed dereniami dużo hortensji to mogą być pomiędzy nimi mocniejsze w wyglądzie i pionowe trzcinniki albo niższe miskanty fontannowe;jak jeżowki to więcej zwiewnych traw nadających miękkości np. molinii, rozplenic i trzcinniki krótkowłose. Tak ja to widzę, molinie przy hortensjach zginą. A tak wogóle to super zestaw roślin tylko dobrze to poukładać w zależności co ma być dominujące na rabacie. Czy te brzozy czy hortensje? Co ma być gwiazdą na tej rabacie, co tylko dopełnieniem?... O to jest pytanie
____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies