Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Wafel 00:26, 12 wrz 2023


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 992
Rabata Justyny, ło matko ale wypas, niezła inspiracja. Hortensje jak na sterydach
____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
MartaCho 08:39, 12 wrz 2023

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2194
Może jeszcze na przód na obwódkę daj kocimiętki, żeby wiosną i wczesnym latem było tam trochę kwiecia? Rozplenice można też kilkoma kępami szałwii poprzeplatać.
Mam podobny bardzo zestaw w moim projekcie, mam nadzieję, że jeszcze w tym sezonie uda się go zrealizować- za plecami dereni IH mam w planie miskanty Memory.
____________________
Marta Ogród zacząć czas
olciamanolcia 11:58, 12 wrz 2023


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7149
Bardzo mi miło , że moja rabata brzozowa wpadła Tobie w oko i Wam Dziewczyny równiez dziękuje za uznanie.

Jak chcesz ode mnie miskanta Kleine i Silberspinne-daj znać -na wiosne wyslę Ci sporą kępę
jak chcesz fajne niewysokie miskanty z wysokim przepięknym pióropuszem-tez daj znać wyślę Ci bo mam nadmiar ( te ostatnie mam w rabacie z werbena przy płocie posadzone na mijankę z trzcinnikami
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
olciamanolcia 12:04, 12 wrz 2023


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7149
To Kleine Silberspinne ta kluska po srodku zdjęcia




A to miskant Graziella ma piekny pokroj liście podobne do Morning Light ale szersze jest niewysoki i kwitnie bosko





____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
olciamanolcia 13:06, 12 wrz 2023


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7149
Patrycja_KG_Lu napisał(a)







odnośnie nasadzeń- nie planuj werbeny bo i tak bedziesz miała ja na całej rabacie-jeśli jej nie upilnujesz i jeśli oczywiscie sie rozsieje.
Nie pchaj zbyt blisko rozplenic obok sienie- co najmniej 70 cm -wybierz niśka odmiane bo zasłoni Ci rozchodniki- te ostatnie tez sie rozrastają- w brzozowej -po remoncie sadziłam je co 70 cm-za rok sie i tak zejdą.
Odnośnie hortek wybierz wyższe i niezbyt pokładające się odmiany-do takich należy Limelight silver dollar, wims red pinky winky, magical vesuvio pięknie sie wybarwia, jezówki daj przed hortensje-w hortach zginą.
swoje w rabacie pod grabami dałam pomiedzy rozplenice-przesadziłam je tydzien temu z pomiedzy hortek.
A i stipa -w grabowej mam ja juz wszędzie -mi w to graj
Z wysokich i sztywnych miskatów mam Cabaret i apache oraz kilka innych, które zapewne miały mylne etykiety
Juz lepiej zamiast cisów dać jakies mini sosenki bądź jak lubisz tujowe kule
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Patrycja_KG_Lu 13:13, 12 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2736
Wafel napisał(a)
Jeśli mogę coś doradzić to derenie Ivory są niskie do 1,5 m, więc hortensje przed nimi nie bardzo chyba bo to podobna wielkość i szerokość więc raczej pomiędzy, chyba że dasz wyższe derenie Elegantissima
Czytam właśnie o dereniach białych…ojjjj jest z czego wybierać - sporo odmian.
W ogrodach rzadko spotyka się czysty gatunek derenia białego, gdyż dużo bardziej ozdobne są jego liczne odmiany. Do najciekawszych można zaliczyć między innymi: „Aurea” - o pięknych, dużych liściach w kolorze żółtym, przebarwiających się jesienią na czerwono, odmiana dorasta do ok. 2 m. wys. i rośnie dość szybko, „Elegantissima” - spotykana również pod nazwą „Argenteomarginata” posiada niezwykle dekoracyjne, zielone liście z wyraźną, szeroką, nieregularną, białą obwódką i dorasta do wys. ok. 2 m., „Sibirica Variegata” - bardzo podobna do poprzedniej, jednak jej pędy są wyjątkowo intensywnie zabarwione na czerwono, natomiast liście ciekawie przebarwiają się jesienią na czerwono-różowy kolor, „Gouchaultii” - to ciekawa odmiana o zielonych liściach z szerokim, żółtym obrzeżem, wiosną podbarwionym na różowo, dorasta do ok. 3 m. wys.,” Kesselringii” - o lekko poskręcanych liściach w kolorze ciemno-zielonym lub brązowo-zielonym, dorasta do ok. 2 m. wys. „Siberian Pearls” - o ciemnozielonych liściach, przebarwiających się jesienią na mono czerwony kolor, ładnie kontrastujący z białymi owocami, dorasta do ok. 2-3 m. wys., IVORY HALO „Bailhalo” - odmiana bardzo podobna do „Elegantissima”, jednak dorastająca do ok. 1-1,5 m. wys. i osiągająca podobną szerokość, „Hessei” – jedna z najoryginalniejszych i rzadko spotykanych odmian derenia białego, o zielonych, mocno poskręcanych, pofalowanych i pomarszczonych liściach, przebarwiających się jesienią na bordowo, dorastająca do ok. 2,5-3 m. wys.

Ciekawe jak z dostępnością i cenami tych mniej popularnych odmian
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 13:23, 12 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2736
LIDKA napisał(a)
Rozplenice się szeroko przewieszają -pokrój fontannowy mają. Stipa rozwirzona a trzcinniki takie raczej wyprostowane. Mam england i brachytrycha. Jeszcze miscanty.
Za dużo gat na jedną rabatę.

Ale to moje zdanie.


Wracam jeszcze dziś ponownie do komentarzy. Dobrze, że uwagę zwracasz na pokrój i dynamikę. Trzcinnik by kontrastował jako ten sztywny, stojący z fontannową rozplenicą japońską. Stipa by za dużo już zamieszania zrobiła. Zedytuje rysunek niebawem i ją wywalę.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
anuska2507 13:28, 12 wrz 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
olciamanolcia napisał(a)
Juz lepiej zamiast cisów dać jakies mini sosenki bądź jak lubisz tujowe kule

Ile gustów, tyle porad mi przed chwilą Hania odradzała sosenki, a Wiola polecała cisy
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 13:31, 12 wrz 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Czytam właśnie o dereniach białych…ojjjj jest z czego wybierać - sporo odmian.

Ciekawe jak z dostępnością i cenami tych mniej popularnych odmian

W moich okolicach Elegantissima i Sibirica są popularne, dość często je widziałam. IH spotkałam dopiero w tym sezonie, a i tak mam wątpliwości, co do odmiany.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Patrycja_KG_Lu 13:33, 12 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2736
anuska2507 napisał(a)
Tak, molinie mają delikatniejsze kwiatostany, które układają się fontannowo. Wiola ma różne odmiany i bardzo chwali.
Ja niedawno kupiłam jedno i drugie, więc też dopiero się przekonam, czy to był dobry wybór.

Biorąc sobie do serca uwagę Lidki o doborze pokroju roślin molinia odpada. Trzcinnik jako kontrast do rozplenicy wygrywa.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies