Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » ogród na deweloperce. Glina, piach i wielki pies. czy to się uda ?

Pokaż wątki Pokaż posty

ogród na deweloperce. Glina, piach i wielki pies. czy to się uda ?

domiszka 08:57, 23 kwi 2024

Dołączył: 04 lip 2022
Posty: 31
LIDKA napisał(a)
Hey, super Ci idzie- naprawdę sobie radzisz. nie leniłaś się kiedy tu Cię nie było,

Prosze narysuj choćby ogólny szkic gdzie jaka rabata się mieści.

Wiem ze masz dużo chciejst ale do czasu poprzesadzania i uporzadkowania nasadzeń nic nie kupuj.
Kurde, jak tak patrze i czytam to jakbym siebie 3 lata temu widziała- nasadziłam bo nakupiłam a potem rewolucja.

no to:
-tam gdzie furtka do likwidacji - zrobiłabym porządnie szeroka rabatę.

-tam gdzie morningi - poszerzyć o metr lub wiecej - będzie miejsce na jeżówki, phatoma poprowadzisz wysoko to w końcu będzie większy od rozplenic.

- rośliny czasem padają, jeśli woda stoi okresowo to brzozy i wierzby powinny sobie poradzić.

hosty i runianka to raczej do cienia i pólcienia rośliny.

narazie tyle.

A Czy możesz rozbić/zmieniać rabata po rabacie po kolei? bez planu i systematyczności będziesz się chyba kręcić w kóŁko.

Może zacznij od żywopłotów i drzew a potem reszta. roślin masz już dużo bardzo.


Edit:
Doczytałam o zraszaczach i kablach od kosiarki. Mam ten sam ból.

Te rabaty co mam zostawiam a bede rżnąć wielką na środku trawnika. Zraszacze troche poprzestawiamy i coś dołożymy a kabel zostanie tylko wkoło nowej dojdzie kolejny.



hej Lidko, dziekuje ze nadal o mnie pamietasz bardzo to miłe !

To tak, tam gdzie furtka, poki co bez szans poki owa furtka jest, mam za furtka kompostownik, wywalamy tam skoszona trawe, za plotem giganteusy.
Jak bedzie trzeba zlikwidowac to oczywiscie tak zrobie, nie bedzie mnie juz ograniczało dojscie do furtki, a poki co taki sledzik na 60 cm.

Plan ja ogolny mam co do rabat, nie mam jednak talentu do kompozycji, jak ukladac rosliny zeb to wygladało dobrze, zawsze ukladam w rzedach jedno za drugim, a to wydaje mi sie takie nudne i nie dzisiejsze.

Tak jak mowisz bede szła etapami, najpierw duza szeroka rabata bo juz ja cała rozkopałam wziełam teraz tydzien urlopu zaczynajac od piatku wiec akurat bedzie ciepło bede działać.

Potem biore sie za rabate gdzie sa runianki, nie mam jeszcze pomysłu co z nimi zrobic, ale faktycznie, zle im u nas w słoncu, nie mam jednak na działce w ogole cienia, najszybciej pojawia sie cos po 15.

Potem bede działać z rabata gdzie sa funkie, tez dosc waska bo 90 cm, ale o dziwo te funkie dobrze znosiły słonce, docelowo maja byc pod drzewkami jak urosną wiec beda miały cien, ale czy tam zostana ? Myslalam ze nie, bylam pewna ze zimy i wilgoci nie przezyja a bardzo mnie zaskoczyły.

Nadal moim nadrzednym problemem jest jak ukladac rabaty, ogladam cala mase kompozycji ale tam jest juz widok na gotowe rabaty, nie widac faktycznie jak te rosliny poukladano wiec bede miała zagwostke

a teraz ide zerknac co tam u Ciebie nowego !
____________________
Dominika Standardowy ogródek przy deweloperce, czyli przegląd typowych błędów nowicjusza :)
An_na 10:01, 23 kwi 2024


Dołączył: 16 lip 2022
Posty: 1500
Witam się
Przyszłam za Lidką
Nadrobię wątek i będę kibicować.
Z doradzania jestem słaba, ale z trzymania kciuków całkiem niezła
____________________
Ania**Ania na Żuławach
domiszka 17:15, 24 kwi 2024

Dołączył: 04 lip 2022
Posty: 31
PRzyszły dziś moje grabiki w doniczkach, jakies takie długie, waskie, bede musiała mocno przyciac, oby jeszcze zechciały puscic listeczki bo beda stały łyse kijaszki...
jutro przyjda kolejne, drozsze, z innego miejsca wiec porownam, bo przypuszczam ze i tak mi braknie wiec bede wiedziała chociaz u kogo dokupic

Oficjalnie więc zaczynam sadzić żywopłot.
Dziwny ten ogrod, od frontu w eLce tuje - chciałam zeby było zimozielono.
Tył i jeden bok bedą graby a z lewej niesmiało rośnie ligustr... misz masz, moze wymienie z czasem ten ligustr na grab, a moze nie ? zobaczymy
____________________
Dominika Standardowy ogródek przy deweloperce, czyli przegląd typowych błędów nowicjusza :)
Narsilia 19:06, 24 kwi 2024


Dołączył: 21 maj 2020
Posty: 492
Hej ja też przyszłam od Lidki, bardzo duży progres od ostatniej obecności zazieliniło się i wypełniły rabaty.

Naprawdę nie wygląda to tak źle jak ci się wydaje , rozumiem potrzebę zmian i to że ,,coś nie pasuje,, ale myślę że małe tetrisy i będzie dobrze.

Mnie się ogólnie podoba sadzenie symetrycznie powtarzalnie nadaje nowoczesnego charakteru .

Masz trudne warunki z tego co piszesz podmakanie i do tego dużo słońca ale to są same ekspertki napewno pomogą i doradza
____________________
Klaudia Ogród vs budowa czyli trudne początki ogrodniczki
LIDKA 19:51, 24 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7123
To Ci gości naspraszałam hihii
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
domiszka 09:06, 25 kwi 2024

Dołączył: 04 lip 2022
Posty: 31
LIDKA napisał(a)
To Ci gości naspraszałam hihii


ah dziekuje, bardzo mi miło

____________________
Dominika Standardowy ogródek przy deweloperce, czyli przegląd typowych błędów nowicjusza :)
domiszka 09:07, 25 kwi 2024

Dołączył: 04 lip 2022
Posty: 31
Dzis dojedzie reszta grabików, 1500 litrów ziemi z ekagro, bedzie sadzenie !

Jutro zabieram sie za porządkowanie tarasu po zimie, bedzie co robic...

widze ze sporo osob wrzuca tu zdjecia z drona, chyba tez tak zrobie, pokaze wam od gory jak planowalam ogrod
____________________
Dominika Standardowy ogródek przy deweloperce, czyli przegląd typowych błędów nowicjusza :)
domiszka 10:17, 25 kwi 2024

Dołączył: 04 lip 2022
Posty: 31
Powiedzcie mi dziewczyny, da sie jakos zmienic tytuł mojego wątku ?
____________________
Dominika Standardowy ogródek przy deweloperce, czyli przegląd typowych błędów nowicjusza :)
LIDKA 10:57, 25 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7123
nie wiem czy tytuł da się zmienić

napisz do admina - możę się uda. to Ronin.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Yenna 11:27, 25 kwi 2024


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 583
Witam się i ja


Lidka dobrze radzi. Narysuj plan, zaznacz kierunki świata, strefy. To dużo pomaga. Nawet jeśli później będziesz zmieniać, to będziesz miała gotową bazę do odniesienia.
____________________
Marta z Vengerbergu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies