Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Własny Vengerberg

Pokaż wątki Pokaż posty

Własny Vengerberg

Yenna 11:57, 08 kwi 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 444
Witajcie

Jestem człowiekiem z bloku. Spędziłam tam całe swoje życie. Od dziecka marzyłam o domu, a dokładniej o przydomowym ogródku. Kilka lat temu przedyskutowałam sytuację z małżkonkiem i zapadła decyzja o zmianie mieszkania. Rozważaliśmy trzy opcje: 1) większe mieszkanie z dużym balkonem; 2) większe mieszkanie z przydomowym ogródkiem; 3) dom. Dla mnie szczęśliwie podjęliśmy decyzję o szukaniu działki. Udało się, w grudniu 2018 staliśmy się posiadaczami własnego zakątka o powierzchni 1004m2.

Działka sobie stała (czemu nie pomyślałam wcześniej, żeby coś już rozplanować i posadzić drzewa?), projektowaliśmy dom, zdobywaliśmy wszystkie pozwolenia. Aż w końcu nadejszła wiekopomna chwila i mogę powiedzieć, że w tym miesiącu ruszymy z budową.

Stan ziemi na działce jest tragiczny. Sąsiad od północy utwardził sobie dojazd na działkę podaczas budowy (żeby nie rozjeżdżać drogi wewnętrznej - ta po prawej stronie na mapie). Dlatego wszędzie jest rozwleczony gruz obecnie, rośnie zielsko, chwasty.
Zanim zaczną kopać fundamenty za całej działki będziemy ściągać ok 30-40cm ziemi. Dodatkowo nasz zakątek jest położony poniżej drogi miejskiej (od południa) i naszej wewnętrznej. Liczymy, że ziemia z wykopów trochę nam wyrówna, ale i tak będzie jeszcze sporo trzeba będzie nawieźć.

O ile nie będzie obsów czasowy, to do końca roku ma stać gotowa bryła domu (ewentualnie elewacja na wiosnę), dlatego chcę równocześnie pracować nad ogrodem.

Ogrodowy plan 2021:
- przemyśleć zagospodarowanie działki
- postawić płot od zachodu
- latem (gdy będzie już bryła domu) rozpocząć nawiezienie ziemi (przynajmniej tam, gdzie nie będą się budowlańcy szwędać)
- jesienią posadzić żywopłot
- jesienią posadzić drzewa owocowe do micro sadu
- jesienią posadzić brzozy doorenbos przy miejscu na altankę
- późną jesienią zakupić solitera

____________________
Marta z Vengerbergu
sylwia_slomc... 12:07, 08 kwi 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Witaj
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Yenna 12:22, 08 kwi 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 444
Pierwszy plan zagospodarowania działki

Na razie bardzo ogólnie, od czegoś trzeba zacząć.



Kierunki zachowane, północ jest "do góry".
Czarna linia, to brzydki betonowy płot sąsiada, który musi zostać zasłonięty
Niebieska linia to płot, który musimy jeszcze postawić. Planujemy tam zwykłe panelowe ogrodzenie na betonowej podmurówce.
Z pozostałych dwóch stron (czyli od dwóch dróg) jest ogrodzenie z siatki leśnej, zostanie ono aż do zakończenia budowy i kieeedyś zostanie zamienione na docelowe "ozdobne".
Zielona linia to żywopłot (i bardzo się skłaniam do do tego, żeby zrobić go z grabu gdzieś na 2-3m cięty docelowo).

Dwa szare "cypelki" od północy to wykostkowane miejsce na pompę ciepła oraz wiatę śmietnikową.

Brązowy prostokąt między placem zabaw a warzywniakiem to domek na narzędzia ogrodnicze.
Drugi brązowy prostokąt to altanka, miejsce na grilla albo ognisko.
Zielone kółka do brzoza doorenbos.
Gwiazdka - soliter - mąż się zgodził, żeby zakupić duże drzewo wraz z profesjonalnym przesadzeniem. Tak, żeby mieć wokół czego planować ogród.

Czym będzie soliter jeszcze nie wiem.

Żywopłotu od strony dróg nie planuję. Na pewno jakieś mniej szczelne zasłonięcie od południowej strony będzie potrzebne.

Czego jeszcze nie ma na planie, a być musi to woda. Mogę powtórzyć za Anią Shirley - "Zawsze marzyłam o tem, żeby mieszkać kiedy nad strumykiem". Sztuczna rzeczka, może staw. Coś gdzieś powstanie.

I najważniejsze: ogród ma być nowoczesny. Z kwiatami w kolorze bieli, czerni, a jako dopełnienie - błękit, fiolet.

Wiem, że mam dużo czasu do nasadzeń, mogę więc wszystko zaplanować.

Witam Was jeszcze raz bardzo serdecznie i otwieram się na Wasze uwagi i sugestie.

____________________
Marta z Vengerbergu
antracyt 13:12, 08 kwi 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11395
Witaj
Plan już jest, z tego co piszesz wstępny pomysł też, to już dużo
Najważniejsze, prócz pomysłu na ogród, to dobre przygotowanie ziemi. Na forum na pewno znajdziesz sporo inspiracji na jedno i drugie
ps. Dodaj jak najszybciej zielony podpis
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Yenna 13:29, 08 kwi 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 444
sylwia_slomczewska napisał(a)
Witaj

Dziękuję za odwiedziny

antracyt napisał(a)
Witaj
ps. Dodaj jak najszybciej zielony podpis

Witaj sąsiadko na południowym krańcu miasta doznań powstanie mój zakątek.
PS. link dodany


I tak zapisując plany na ten rok, policzyłam ile ziemi musielibyśmy nawieźć (nie licząc tej z wykopu). 600 ton!!! Zaczynam rozważać skarpy...

Zamówiłam też książkę p. Danusi o projektowaniu ogrodów. Szykuje się miła lektura na weekend.
____________________
Marta z Vengerbergu
antracyt 15:19, 08 kwi 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11395
No i super, kolejny ogród w okolicy
Musisz szybko zacząć kompost produkować na te tony ziemi
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Anda 16:18, 08 kwi 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Hej, witaj Wnioskuję z nicka i nazwy wątku że jesteś fanką sagi o Geralcie Ja też

Będę kibicować i zaciskać kciuki
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Agatorek 19:47, 08 kwi 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 12871
Hej Yenna

Masz już bardzo sprecyzowane plany, super.
Jestem bardzo ciekawa tego biało-czarnego ogrodu.
Myślałaś może o postawieniu gdzieś dużych szachów ogrodowych? Chyba pasowałyby do nowoczesnego ogrodu

Pozdrawiam
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Basieksp 20:44, 08 kwi 2021


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 9999
Witaj plany już są, pomysł na typ ogrodu i kolory też będę podglądać
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Yenna 23:45, 11 kwi 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 444
Zuzanno, tak dumałam nad tym kompostownikiem i stanęło, że na razie na balkonie powstanie wermikompostownik. Może na jesieni uda się postawić coś większego na działce.

Ewo, tak kocham tę sagę miłością wielką. Jak również kilka innych. Planujemy w domu i ogrodzie kilka smaczków związanych z fantastyką. Na chwilę obecną na balkonie rośnie mi bez, planuję go później przesadzić i dosadzić agrest Będziemy kiedyś szukać zdolnego kowala, bo marzy nam się zakątek z bramą do Morii. I pozwól, że na razie więcej nie zdradzę co planujemy

Agnieszko, podsunęłaś niezły pomysł. Dziękuję Ci i zapiszę na swojej liście planów

Basiek witaj, zapraszam do podglądania
____________________
Marta z Vengerbergu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies