Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Spełnianie marzeń - ogród czas start

Pokaż wątki Pokaż posty

Spełnianie marzeń - ogród czas start

ElzbietaFranka 23:13, 23 sie 2023


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 14007
Angelika95 napisał(a)
No dobra - szału nie ma, ale nikt nie powie, że nie ma różnicy.

Szałwie przycięte zbierają się do drugiego kwitnienia



Myślę, że w przyszłym roku możesz szmaragdom przyciąć czubki ok 10-15 cm nabiorą masy. Mam ok 100 szt - szmaragdów i ponad 200 brabantow i też od takich maluchów zaczynałam. Brabanty pod wpływem mokrego śniegu się nie wyginają, szmaragdy giętkie i potrafią się złamać.
W następnym wyrównać z najmniejszym.
Nie wiem kiedy je sądziłas nawiez je dolistne (nawóz rozpuścić i opryskać) nawozem jesiennym do Tui.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Angelika95 09:11, 24 sie 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 1079
Tuje sądziłam w kwietniu tego roku, planowałam z nawożeniem wstrzymać się do wiosny, tak radził właściciel ze szkółki.

One nie są takie małe, widywałam mniejsze za podpowiedź o cięciu dziękuję
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Angelika95 10:06, 24 sie 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 1079
Zastanawiam się nad kolejnością kolejnych prac na działce. Najpierw chciałam zrobić rabaty, a potem wyrównać teren (rabaty będą trochę wyżej niż trawnik, bo gdyby miało być wszystko na równo to trzeba by przywieźć ziemi za kilkadziesiąt tysięcy). A teraz nie wiem czy ta kolejność będzie właściwa, bo co z obrzeżami? W którym momencie je dać? A nie chciałam najpierw równać terenu, żeby nie chodzić po tym błocie i żeby nie siać trawy tam gdzie mają być rabaty
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
anuska2507 11:01, 24 sie 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2573
A jakie obrzeża chcesz dawać? Możesz zrobić tylko kancik w trawniku.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Angelika95 12:29, 24 sie 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 1079
Krawężniki betonowe takie jak do kostki się daje
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Patrycja_KG_Lu 12:34, 24 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2816
Obrzeża to koszty, trudności w przesunięciu rabat z czasem. Zawsze można je dołożyć pózniej gdyby się na nie zdecydować. Przy wystających trudno się wąsy z trawy kosi. Kanciki potrafią być piękne i eleganckie. Dodatkowo jak się rabaty wynosi wyżej to tyci spadek do krawędzi się robi by w przypadku ulewy woda z rabaty lepiej uciekała.

Przypomnij proszę układ rabat jaki wybrałaś na działce i układ funkcjonalny.

Edit:
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
anuska2507 13:18, 24 sie 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2573
Przy betonowych będziesz musiała od razu ustalić poziom, na jakim będziesz kłaść krawężniki. Dobrze by było, żeby wszystkie były na jednej wysokości, a to trudne do osiągnięcia na dużej działce. No i może się właśnie okazać, że trzeba będzie dowieźć sporo ziemi. O ile rabaty mogą zostać poniżej poziomu krawężnika, to pod trawnik trzeba będzie wyrównać.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Angelika95 13:27, 24 sie 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 1079
Myślałam o kancikach, ale mam miejsca gdzie rabaty będą graniczyć ze ścieżką z kamienia i nie dam rady utrzymać tam porządku między zrębkami a żwirkiem - tak myślę.

Wiem, że to duży koszt i nie wiem właśnie jak wyrównać teren, żeby to miało ręce i nogi i żebym nie zbankrutowała.

Może wpadnę jeszcze na jakiś inny pomysł. Może zmienię nawierzchnię ścieżki? Ale tak mi się marzyła żwirowa ścieżka przy rabatach..

Brałam jeszcze pod uwagę ułożenie obrzeży przy rabatach a koło obrzeży jeszcze mały rowek kilkucentymetrowy z kamykiem, żeby się dobrze kosiło, na wysokości takiej jak trawnik, żeby można było przejechać kołem kosiarki. Co myślicie?
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
anuska2507 13:39, 24 sie 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2573
Z tymi kamykami przy obrzeżu dołożysz sobie pracy, bo trawa i tak tam wrośnie. Krawężniki możesz dać tylko tam, gdzie potrzebujesz. A na pozostałych rabatach zostawić kanciki.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Angelika95 13:53, 24 sie 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 1079
Muszę się jeszcze zastanowić, ale może faktycznie zrobię tak jak mówicie. Czy utrzymywanie estetyki między trawą a wyściółkowanymi rabatami jest trudne? Widziałam takie podkaszarki z kółkiem, ale pokazana była tylko ich praca między glebą a trawnikiem, nie wiem czy te moje zrębki nie będą latać w powietrzu i lądować w trawie? Jak to u Was wygląda?
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies