Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w malinówkach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w malinówkach

anuska2507 22:56, 05 mar 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2580
Ja bym cię namawiała na cisy. Podobno wcale tak wolno nie rosną, tylko wymagają starannego przygotowania gleby i potrzebują sezon lub 2 na ukorzenienie się, a potem ruszają z przyrostami. Sprawdzam to w praktyce u siebie Na razie po pierwszym sezonie stwierdzam, że moje, chociaż sadzone w lipcu, są bardziej zielone niż te, które lato spędziły w doniczkach w szkółce i lekko pożółkły.
U mnie ten żywopłot ma spełniać podobną rolę, czyli zasłaniać część warzywną i bałagan dzieciaków. Ale wydaje mi się, tutaj wysokość 1-1,5m wystarczy. Wyższym żywopłotem zamkniesz sobie przestrzeń i zmniejszysz i tak niezbyt dużą działkę.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 22:59, 05 mar 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2580
Widziałam kiedyś w wątku o choinie kanadyjskiej chyba 10-letni żywopłot osłaniający warzywnik. Więc chyba da się ją prowadzić niewysoko, ale nie wiem, czy wymaga to dużo cięcia.

PS. Uzupełniam o link do zdjęć Pszczelarni, o których pisałam
https://www.ogrodowisko.pl/watek/1238-choina-kanadyjska-tsuga-canadensis?page=16
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Marcin89 07:48, 06 mar 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2716
Jeszcze napiszę skąd pomysł tego żywopłotu.

Optymalnie było by obsadzić działkę po obwodzie i wtedy planować ogród. Wówczas okazało by się, że mam duży plac, a w oddali na środku ten orzech i niezbyt piękna wiśnia. Nie wiedział bym jak to wkomponować. Poprzeczne rabaty nie przesłoniły by widoku na sąsiada, który nie ma żywopłotu.

Teraz, gdy patrzę w realu to na końcu działki (za orzechem) jest naprawdę mało miejsca na żywopłot. Przy warzywniku z kolei nie chciałbym czegoś co mi wrośnie korzeniami w grządki, a do tego przysłonił bym szklarnię od południa.

Wtedy zrodził się pomysł wydzielenia takich "pokoi ogrodowych". Wiadomo nie będzie to tak książkowo, że ścieżka idącą z pokoju do pokoju, ale zamknął bym wizualnie przestrzeń wokół domu.

Tutaj ma być zadbany trawnik i wymuskane rabaty. To nie tak, że tutaj nie ma części rekreacyjnej i nic tu nie robimy. Przecież na tarasach będą zapewne meble ogrodowe, a przy tarasie można usiąść na trawie, czy kocu. Postawić leżaki i cieszyć się ładnym widokiem.

Te brzydsze elementy zostaną za szpalerem/przegrodą. Tam nie będę się martwił aż tak mocno chwastami w trawniku, czy porozrzucanymi zabawkami.

Ogólnie rzecz biorąc ta działka jest dla mnie wyzwaniem. Tutaj nic nie jest proste, nawet granice
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Wiolka5_7 08:09, 06 mar 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20757
Ja Cię rozumiem , że chcesz ukryć nieciekawe widoki i podoba mi się pomysł tego żywopłotu, bo lubię jak ogród ma tzw. pokoje a nie w koło rabaty a na środku trawnik.

Jeśli grab i cis Ci nie odpowiadają to szukaj dalej
A cis wcale wolno nie rośnie. Ja posadziłam sobie jesienią cisy na żywopłot przy warzywniku. Dziś tylko jego bym sadziła ,bo jest piękny ,elegancki ,długowieczny i nie sprawia kłopotów. No ale ja kocham cisy i żywopłoty cięte pod linijkę

Ps. U mnie też wszystkie granice krzywe
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Marcin89 08:17, 06 mar 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2716
Wiolka5_7 napisał(a)
Ja Cię rozumiem , że chcesz ukryć nieciekawe widoki i podoba mi się pomysł tego żywopłotu, bo lubię jak ogród ma tzw. pokoje a nie w koło rabaty a na środku trawnik.

Jeśli grab i cis Ci nie odpowiadają to szukaj dalej
A cis wcale wolno nie rośnie. Ja posadziłam sobie jesienią cisy na żywopłot przy warzywniku. Dziś tylko jego bym sadziła ,bo jest piękny ,elegancki ,długowieczny i nie sprawia kłopotów. No ale ja kocham cisy i żywopłoty cięte pod linijkę

Ps. U mnie też wszystkie granice krzywe
Wcale nie twierdzę, że cisy są brzydkie, po prostu nie brałem ich pod uwagę tutaj.

Masz też brzydką ścianę garażu, tak jak ja
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Wiolka5_7 08:33, 06 mar 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20757
Marcin89 napisał(a)
Wcale nie twierdzę, że cisy są brzydkie, po prostu nie brałem ich pod uwagę tutaj.

Masz też brzydką ścianę garażu, tak jak ja


Cisy do nowoczesnego ogrodu pasują idealnie

Brzydkiej ściany już nie mam,bo jest teraz pięknie zielona
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Judith 08:33, 06 mar 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10320
Marcinie, pomysł pokoi ogrodowych zawsze jest dobry.
I pomysł wydzielenia tyłu działki na planowane aktywności jest także dobry. Ja jedynie poddałam w wątpliwość planowaną wysokość ścian w tych pokojach .
Zwróć uwagę, że napisałam wcześniej o przemyśleniu w tym miejscu żywopłotu cisowego lub berberysowego . Taki metrowy żywopłot osłoni zabawki i kompostownik, ale nie oddzieli całkowicie tej części ogrodu i nie zmniejszy Ci działki (!). Dodatkowo ponad nim będą widoczne obecne drzewa, co doda dynamizmu widokowi.

Rozumiem doskonale chęć osłonięcia się od sąsiada. Pokaż na zdjęciach tę tylną część - może uda nam się wspólnie dostrzec jakąś możliwość .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Marcin89 08:46, 06 mar 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2716
Judith napisał(a)
Marcinie, pomysł pokoi ogrodowych zawsze jest dobry.
I pomysł wydzielenia tyłu działki na planowane aktywności jest także dobry. Ja jedynie poddałam w wątpliwość planowaną wysokość ścian w tych pokojach .
Zwróć uwagę, że napisałam wcześniej o przemyśleniu w tym miejscu żywopłotu cisowego lub berberysowego . Taki metrowy żywopłot osłoni zabawki i kompostownik, ale nie oddzieli całkowicie tej części ogrodu i nie zmniejszy Ci działki (!). Dodatkowo ponad nim będą widoczne obecne drzewa, co doda dynamizmu widokowi.

Rozumiem doskonale chęć osłonięcia się od sąsiada. Pokaż na zdjęciach tę tylną część - może uda nam się wspólnie dostrzec jakąś możliwość .
No i super, że jest tzw. burza mózgów

Może za mało tutaj zdjęć dałem. Poszukam coś albo zrobię. W sezonie ten orzech "robi robotę", ale gdy nie ma liści jest zupełnie inny widok.
Przed świerkami chciałem hortensje bukietowe, które same mają 1-1,5 m, to by zasłoniły owy niższy żywopłot. Wydaje mi się, że potrzebuję tu coś wyższego. Tła dla rabaty.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 09:01, 06 mar 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2716
Zrobiłem zdjęcie z pokoju na górze.
Stojąc na dole widać przede wszystkim bryłę domu, jego podjazd i z lewej czarny blaszak. Zaraz za granicą jest drewniana huśtawka.


Poniżej na czerwono przebieg granicy. Jest z jakieś 3 m za pniem orzecha, a 2 m przed pniem śliwy (to drzewo na prawo).

Żółty kolor to droga dojazdowa na moją ulicę (wieś, domki jednorodzinne), więc ruch umiarkowany. Jak jestem na grządkach, nie zwracam aż tak uwagi, że mnie widać. Jak jedzie auto to świeci przez moment na okno tarasowe. No ogólnie jest widok na przestrzał od tamtej strony w kierunku naszego bliźniaka.


Edit:
Żywopłot zasłoni też szklarnię, widać ja zwłaszcza z okien brata, mi zasłania budynek gospodarczy.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Judith 09:08, 06 mar 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10320
Hortensje? No to jest kolejny powód, by nie dawać tu świerków - hortensje potrzebują dużo wody.
Natomiast same hortensje mogą być tym niskim "żywopłotem" (a za nimi ewentualnie miskanty). I to hortensje mogą stanowić tło dla roślin rosnących przed nimi .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies