Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w malinówkach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w malinówkach

Wiolka5_7 11:13, 04 mar 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20616
Zmierzyłam...
Mam od boku żywopłotu to ogrodzenia 70cm.
Żywopłot jest już docelowych rozmiarów

____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
pawel2806 13:35, 04 mar 2023


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Sporo masz tam miejsca u mnie jest 30cm i ciasnawo
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Wiolka5_7 13:38, 04 mar 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20616
pawel2806 napisał(a)
Sporo masz tam miejsca u mnie jest 30cm i ciasnawo


No można swobodnie stanąć i ciąć, psica też ma wybieg przy płocie

Oj 30 cm to faktycznie dla chudzinki

____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Marcin89 18:29, 05 mar 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2533
Cześć W końcu udało się zrobić plan koncepcyjny ogrodu. Wziąłem pod uwagę również działkę brata. Z góry przepraszam za jakość zdjęcia i samego rysunku. Bardzo ciężko zrobić to na mapie w skali 1:50. W przyszłości zrobię raczej swój rysunek całości, wówczas rabaty będą jako detale
Zatem:


Mapka nr 1:
Kolor ciemnozielony
To żywopłot wokół działki, szpaler ze świerków serbskich "w poprzek" działki i bluszcz wokół budynku gospodarczego.
Kolor zielony
Rabaty które już teraz mam "zaplanowane", np. między kostką brukową na froncie, między naszymi tarasami, przed szpalerem świerków, przy warzywniku i na samym tyle ogrodu.
Kolor jasnozielony
To trawniki i miejsca nie utwardzone, do dalszego planowania.
Kolor szary i czarny
To powierzchnie utwardzone, tarasy, podjazdy i ścieżka do wejścia budynku gospodarczego.
Kolor brązowy
To miejsce na warzywnik i kompostownik, w środku szklarnia ogrodowa.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 18:52, 05 mar 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2533
Jeśli chodzi o podział funkcjonalny:

Kolor niebieski
Część ozdobna wokół budynków, gdzie będą najładniejsze/ulubione rośliny i zadbany trawnik. Z powodu długiej, a wąskiej działki chcemy zrobić zakończenie tej części ze szpaleru świerków serbskich. Przed nimi rabata, która dodatkowo "schowa" dekle od studni chłonnych. Ograniczę też powierzchnię tej najbardziej pracochłonnej części ogrodu, a świerki będą tłem i ochroną przed wiatrem.
Kolor zielony
Część użytkowo-rekreacyjna. Wspólna dla dwóch domów. Tutaj trawnik taki dziki, mniej zadbany. Miejsce do zabaw dzieci, może kiedyś domek dla dzieci, trampolina itd. Rośnie tutaj wiśnia i orzech włoski, który daje fajny cień. Z czasem można tu zrobić drewutnię, wędzarnię, czy placyk do posiedzenia. Może jakiś mini sad z drzewkami kolumnowymi. Wówczas świerki zasłonią ten mniej ładny widok, gdy patrzy się od strony domu.
Kolor fioletowy
To część użytkowa przeznaczona na warzynik i krzewy jagodowe. Znajdzie tutaj miejsce także szklarnia ogrodowa i kompostownik. Rabata, która oddziela grządki od trawnika to będzie pas krzewów i roślin jagodowych (borówki, porzeczki, może truskawki). Tak sobie wymyśliłem.

Zwieńczeniem ogrodu za mini sadem i warzywnikiem ma być żywopłot swobodny z krzewów (np.forsycje, lilaki, tawuły).

Póki co cały tył ogrodu, cały bok po stronie brata i u mnie przy warzywniku nie ma ogrodzenia i dobrze by było zrobić chociaż żywopłot. Może właśnie na tyle grabowy zamiast tego z krzewów liściastych? Tak naprawdę to tam powinny być świerki, ale jakoś tego nie widzę, bo jest ten duży orzech włoski i śliwa tuż za granicą.

Teraz proszę o wszelkie sugestie i porady. Zróbmy burzę mózgów
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Judith 19:05, 05 mar 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10032
Przemyśl to oddzielenie świerkami tylnej części działki. A świerki szybko rosną .
IMO dla wydzielenia sadu, placu zabaw, rekreacyjnego czy warzywnika wystarczy niski żywopłot (np cisowy czy berberysowy) - lekka przesłona bez pozbawienia się możliwości zerknięcia od strony domu.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Wiolka5_7 19:19, 05 mar 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20616
Właśnie te świerki rosną szybko i wysoko ,będziesz je ciął? Będą sporo zacieniać jak by urosły wysokie
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
LIDKA 19:41, 05 mar 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7305
Niedaleko mnie jest taki ze 30 letni żywopłot ze świerków. Przemyśl bo ten który widuje jest ogromny. I juz nie wygląda dobrze.


Czy brat będzie uczestniczył w pracach. Czy wszystko będzie na Twojej głowie i z Twojego portfela?

Pytam bo ogrodowanie to nie jest tanie hobby.

Plan koncepcyjny ogólnie dobry.
Ja jednak bym zajeła się własną działką.
Teraz przemyśl etapy realizacji i do dzieła.


Edit.
Jeszcze jedno
Przyszła Strefa dla dzieci chyba będzie za daleko od domu i tarasu.
Raczej chce się mieć je na oku.

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Marcin89 19:48, 05 mar 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2533
Judith napisał(a)
Przemyśl to oddzielenie świerkami tylnej części działki. A świerki szybko rosną .
IMO dla wydzielenia sadu, placu zabaw, rekreacyjnego czy warzywnika wystarczy niski żywopłot (np cisowy czy berberysowy) - lekka przesłona bez pozbawienia się możliwości zerknięcia od strony domu.
Wiedziałem, że będą takie głosy, bo żywopłot powinien być na końcu na granicy z kolejnym sąsiadem, tylko tam na pewno nie wejdzie. Tam z kolei krzewy liściaste. A tutaj wymyśliłem sobie taki podział na odrębne części i fajne tło.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 19:52, 05 mar 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2533
Wiolka5_7 napisał(a)
Właśnie te świerki rosną szybko i wysoko ,będziesz je ciął? Będą sporo zacieniać jak by urosły wysokie
Właśnie podobają mi się świerki serbskie. Ale nie chcę zielonej, prostej ściany z nich, tylko bardziej swobodny szpaler wysoki na jakieś 2,5-3 m. Czyli będę pilnował wysokości. Ogólnie blisko domu bym nie posadził takich strzelistych drzew, ale tam będzie gdzieś 17,5 m od domu
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies