Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mój przyszły ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój przyszły ogród

ewalm 17:50, 23 sty 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Iwciu, tak myslałam nad tym 'Carnival' - jeżeli posadzisz dereń o pstrych lisciach, to ja bym już nie dawała na tej samej rabacie drzewa biało-zielonego chyba
możesz też przemyśleć coś soliterowego o zwisających pędach, szczepionego na pniu
ale nie wiem jaką masz ziemię
a 'Carnival', według zszp nadaje sie na stanowisko półcieniste raczej, a według ibro na każde
może klon po drugiej stronie domu? tylko tam, to juz na pewno masz słonecznie
____________________
Ogródek na trzy lata
Iwcia 18:56, 23 sty 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Poszukam zatem coś czerwonego. Spodobał mi się ten klon i tak myślałm gdzieby go upchnąć A co do zbierania liści jesienią - dam radę to tylko 1 drzewko będzie. Wydaje mi się, że wskazany byłby tam jakiś liściak. Muszę w wolnej chwili narysować taki rzut z góry na to moje poletko z dokładną rozpiską.
____________________
Mój przyszły ogród
Iwcia 18:27, 27 sty 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Spójrzcie proszę na mój przyszły ogród. Wszystkie uwagi, pomysły, opinie bardzo mile widziane. Rabata pod oknem:
1.Cis formowany na stożek 2.RH kwitnący na biało (nie wiem jakiemu nie będzie zbyt ciemno)
3.kula bukszpanu 4.funkie patriot 5.5szt.thuje danica
Rabata wysypana białym kamyczkiem. Aby zachować promień koła muszę wyjść za róg domu. Funkie muszą byćw pasie, na który zsuwa się śnieg z dachu.
Tarasik przy drzwiach:ławka i pergola z winobluszczem trójklapowym

Rabata pomiędzy chodnikiem a podjazdem wysypana kamykiem:
1. ciurkadełko lub inna forma ozdobna 2. klon carnival (czy nie bedzie miał zbyt ciemno?)
3. 3 kule bukszpanu
Przedogródek od zachodu: tu zostaje łatka (0,6 na 3m) przy boksie śmietnikowym (ucięty na zdjęciu) Nie mam na nią pomysłu
Przedogródek:
1. dereń Ivory Halo 2. 3 szt. rozplenica 3. 3 szt. cis stożek 4. 3szt. hortensja phantom 5. 3 szt. kule bukszpanu 6. miskant gracilimus (lub morning light) ile sztuk? 7. 2 szt. hortensja limelight 8. 5szt. szmaragdów 9. zawijasek bukszpanowy wysypany kamyczkiem 10.śliwa wiśniowa 11.hortensja bombshell
Nie wiem co dać w róg za szmaragdy i czym wypełnić bok ok. 3m. Czy dać ekran z cisa czy coś innego?
Strona wschodnia:
1. 3 wiśnie umbraculifera,
2. RH cuningham. ile sztuk? c.d.n.

____________________
Mój przyszły ogród
Iwcia 18:45, 27 sty 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
3. pergola jeszcze nie wiem z czym podsadzona różami
4. 3 kule bukszpanu
5. ekran z cisa hicksii
6 kula bukszpanu
7 stożek cisa i może miskant zebrano( o ile nie przekręciłam nazwy)?
8 3 szt. świerk serbski picea omorika
9. buk purple fountain
10. 3 szt. RH cuningham
I nie wiem co dalej - powtórzyć ekran z cisa, może smargdy?
Strona zachodnia (uboga):
1. szmaragdy
2. wierzba hakuro szczepiona
3. wierzba hakuro krzew (mam je i muszę gdzieś upchnąć)
4, Warzywniak z otoczką z bukszpanu, obok ekran z cisa zasłaniający kompostownik (zły numer wpisałam)
5. formy szczepione?
Pozostały mi ze 4 drzewka owocowe do upchnięcia.
Przy tarasie pod oknem chcę piwonie tylko znowu nie wiem z czym. A obok taras kończy się mini skarpką i kwietnikiem murowanym z kulą bukszpanową. To ten fragment zakreskowany na niebiesko.
UFF to tyle

____________________
Mój przyszły ogród
ewalm 00:05, 28 sty 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Iwciu, a czemu warzywniak akurat tak?
i dlaczego chcesz mieć tak niesymetrycznie zejście z tarasu na bok?
(na rysunku przydałyby się wymiary)
____________________
Ogródek na trzy lata
Iwcia 08:17, 28 sty 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
A wiesz, nie zastanawiałam się dlaczego takie zejście z tarasu. Tak było w projekcie i nie widziałam przeciwwskazań temat jest zatem do przemyślenia, bo taras ma na razie tylko podbudowę betonową i kwietnik murowany.W sumie to mogłabym dać schody na miejscu skarpy ale będą bardzo długie a na wprost tego miejsca mam szklany fix i wskazane byłoby aby był przed nim fajny widok. Na tej skarpce od góry chciałam dać jakieś świateło, może ciurkadełko.
Warzywniak raczej musi być w tym miejscu. Nie chciałam takiej kiszki rozciagniętej pod płotem. Co do kształtu - początkowo myślałam o kwadracie ale skoro wszystko mam zaokrąglone...
Co do wymiarów - szerokość działki 19m, długość 38m. Boki tylko 4m, od tarasu do granicy ok. 15m.
____________________
Mój przyszły ogród
ewalm 12:26, 28 sty 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Iwciu,
co do schodów z tarasu - zrobiłabym albo jedne na środku, a z boków te małe skarpy (ale to jest niepraktyczne rozwiązanie, takie małe skarpy), albo po obu bokach i oddzielone na środku donicą bez dna, wymurowaną i w kolorze elewacji domu. W niej może być małe źródełko, mogą być dosadzane kwiaty sezonowe, może być kompozycja z zimozielonych, co tam chcesz.
co do widoku z okien salonu, a zwłaszcza z tego dużego - on się nie skończy na granicy tarasu, ten widok to przede wszystkim rabaty przy granicy działki i tu powinnaś się skupić na kompozycji "zawsze ładnej".
a co do kształtu rabat i warzywnika, to mozna na przykład tak:


albo tak:


potrzebowałabyś Iwciu, rysunków w skali, choćby na kartcę w kratkę, bo z tych trudno się zorientować w wymiarach
____________________
Ogródek na trzy lata
Iwcia 13:01, 28 sty 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
ok. będzie kartka w kratkę Te rysunki mają zachowane proporcje ale faktycznie kratka będzie wygodniejsza.
Jesli przysunę się do tego rzędu szmaragdów z warzywnikiem to obawiam się, że gdy urosną thuje to będą rzucać duży cień na warzywka i warzywka nie będą rosnąć zbyt ekstra bo będzie walka o składniki pokarmowe. (rodzice mają na działce tego typu problem). Poza tym za płotem jest droga polna, po której jak przejedzie rolnik unosi się tuman kurzu. Truskawki z krzaka nie zjesz. Płotek bukszpanowy będzie miał wysokość ok 40cm - stąd pomysł, aby kompostownik osłonić wyższym ekranem z cisa a byłby dostępny od strony. warzywnika.Kwietnik już już jest i nic z nim nie zrobię. Mam w nim bukszpan, latem była bakopa wkoło i fajnie wyglądało. (Wkleiłam wcześniej zdjecie)
____________________
Mój przyszły ogród
Iwcia 13:05, 28 sty 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Bardziej do mnie przemawia chyba Twój I układ. W tym półkolu wrysowanym przez Ciebie przy warzywniku możnaby powtórzyć bukszpan i hortensję z miskantem. Jak myślisz?

A gdyby jescze wzdłuż tego boku warzywnika powtórzyć pergole z powonikami lub czymś tam...
____________________
Mój przyszły ogród
ewalm 17:59, 28 sty 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
można by powtórzyć hortensje i miskant, ale pergola na boku warzywnika zacieni warzywa
a jak ma wyglądać warzywnik wewnatrz bukszpanowej obwódki? i co w nim bedzie rosło?

myslę, że co do sasiedztwa z tujami, to sporo tu zalezy od nawożenia i nawodnienia, jakie zapewnisz
sąsiedztwo każdej dużej rośliny jest nienajlepsze dla warzyw.
możesz jeszcze oddzielić tuje od warzywnika długą grządką podwyższoną,
czy Twój ogród będzie miał nawadnianie?

a co do zejścia z tarasu, znalazłam zdjęcie - a nie można do istniejącego kwietnika (to jest donica?gazon?) dobudować większego kwietnika? powiedzmy w środkowej częsci zejścia wymurować grządkę podwyższoną, ale niższą od kwietnika, taka lekko półkolistą, w linii schodka,, a kwietnik zostawić na jednym końcu tej grządki, tak jak jest teraz - i jednak zrobić zejścia na dwie strony?
zejście na jedną stronę i to akurat na tę bliżej płotu może się okazac niewygodne,
a w najgorszym razie może się okazać, że skracacie sobie drogę przez "skarpkę" (zwłaszcza dzieci)

masz może zdjęcie zrobione z tarasu?

planując ogród przemyśl, które miejsca tak naprawdę widujesz - z okien, albo często przechodząc
____________________
Ogródek na trzy lata
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies