Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Co posadzić na kaskadzie wodnej?

Pokaż wątki Pokaż posty

Co posadzić na kaskadzie wodnej?

karo369 16:30, 11 mar 2012

Dołączył: 11 mar 2012
Posty: 2
W zeszłym roku "ulepiliśmy" przy oczku wodnym kaskadę wodną z kamieni polnych. Obok mogę coś posadzić. Między kamieniami wmurowaliśmy doniczki. Niestety są to doniczki bez odpływu wody. Nasz błąd.

Nie są to duże doniczki ale chcę coś tam posadzić najlepiej zwisającego. Fajnie by było gdyby to były trawy np,żółte. Ale czy utrzymają się w razie deszczu?Co radzicie...?
Gardenarium 17:37, 11 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A czy masz zdjęcie tej kaskady?

Ciekawa jestem jak wysoka. Może da się przewiercić dziury w kamieniach, bo jednak odpływ jest konieczny.

Polecam choine kanadyjską "Jedeloh", cyprysik groszkowy "Filifera Aurea Nana", różne karłowe kuliste świerczki typu "Echiniformis", "Nidiformis", Pumila Nigra", Procumbens". "Little Gem".
Jałowce o kolorowych igłach np. Juniperus chinensis "Plumosa Aurea", Juniperus conferta "Schlager", Juniperus horizontalis "Golden Carpet" i "Winter Blue", Juniperus squamata "Dream Joy". karłowe irgi np. Mooncreper i trzmieliny o kolorowych listkach "Emerald'n Gold i "Sunspot".

Rośliny skalne o pokroju poduszkowym np. zawciągi nadmorskie, gęsiówki, smagliczki, dzwonki, rojniki i rozchodniki, rośliny cebulowe.
Jeśli to tylko pojedyncze donice to najlepiej posadzić krzewy liściaste i iglaste z tej listy w.wymienionej.

Pozdrawiam

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 19:26, 11 mar 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Z bylin ciekawie będzie wyglądać tojeść rozesłana tak zwisająca z donicy - może też rosnąć w wodzie
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1548-tojesc-rozeslana-lysimachia-nummularia

Tutaj w ogrodzie Aliny oczko jest obsadzone - może będzie to dla Ciebie inspiracją
http://www.ogrodowisko.pl/watek/47-ogrod-u-stop-klasztoru?page=3#post_9
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
karo369 21:24, 11 mar 2012

Dołączył: 11 mar 2012
Posty: 2
Dziękuję za propozycje...już mam jakieś pomysły, ale chętnie zobaczę jeszcze
inne
ElAri 20:07, 22 mar 2012


Dołączył: 26 sty 2012
Posty: 142
Trzeba było do donic doprowadzić wodę z kaskady, posadzić rośliny bagienne, filtrowałyby (oczyszczały) przepływającą wodę i natleniały ją dodatkowo nie musiałabyś montować dodatkowych filtrów do pompy np.
____________________
Mój ogród to moje szczęście. Ogród potrzebuje czasu, miłości, uwagi, energii i troski, by rozkwitać.
Gardenarium 12:40, 23 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tylko obieg wody musiałby być wcześniej przemyślany i dobrze wykonany aby przez te donice nie ubywało wody w całym obiegu. Strumień nadaje się także do tego celu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ElAri 13:29, 23 mar 2012


Dołączył: 26 sty 2012
Posty: 142
Przy robieniu kaskady oczywiście należy wyłożyć ją folią tak samo jak i donice w niej. Mam inne zdanie jeśli chodzi o funkcję kaskady jako filtru woda brudna która przepływa przez kamienie zostawia na nich osad z dna oczka, gdy to wyschnie kamienie robią się szare i są brudne. Donice obsadzone roślinami zdecydowanie lepiej spełniają funkcje oczyszczającą wodę. Najlepiej jest gdy woda z oczka wpada bezpośrednio do większej donicy na kaskadzie, tam osady spadają na jej dno i spływa już czysta woda
____________________
Mój ogród to moje szczęście. Ogród potrzebuje czasu, miłości, uwagi, energii i troski, by rozkwitać.
ElAri 13:34, 23 mar 2012


Dołączył: 26 sty 2012
Posty: 142

Woda wypływa z donicy w której rośnie Pałka Wąskolistna i Bobrek Trójlistny, rośliny bardzo skutecznie sprawdzają się jako filtr.
____________________
Mój ogród to moje szczęście. Ogród potrzebuje czasu, miłości, uwagi, energii i troski, by rozkwitać.
Gardenarium 22:45, 23 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
U Ciebie to "mercedes - donica" a właściwei część kaskady - półka, a Karo ma donice nieduże pewnie gdzieś z boku, więc na takie rozwiązanie jak u Ciebie już za późno. To stawowa oczyszczalnia glebowo-korzeniowa. Zdradź nam jak to u Ciebie działa?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ElAri 07:49, 24 mar 2012


Dołączył: 26 sty 2012
Posty: 142
Donica ma70cm średnicy i 50cm głębokości, na jej dno został wysypany piasek w to posadziłem Pałki i Bobrek, resztę powierzchni wysypałem drobnymi kamieniami ok 1-2cm. Działają jak filtr, idealnie zatrzymują osady. Polecam ten sposób wszystkim, kto planuje lub zamierza zmienić coś w swojej sadzawce. Nie wymaga to częstego czyszczenia jak w przypadku filtrów, wystarczy raz na miesiąc.
____________________
Mój ogród to moje szczęście. Ogród potrzebuje czasu, miłości, uwagi, energii i troski, by rozkwitać.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies