Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

emanuel 13:13, 09 cze 2016

Dołączył: 14 lip 2015
Posty: 16
Witam ponownie,
Nie wiem co się dzieje, ale nie jest dobrze. Jednego świerka już wykopałem, jałowiec leczony, a teraz na drugim ze świerków zauważyłem na pewnej jego części pełno mrówek. Chyba po coś tam przyszły?! Już się mogę martwić?

Pozdrawiam
Mazan 13:15, 09 cze 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ewusia81

Oprysk jesienią czy zimą to "musztarda po obiedzie". Teraz zerwij i spal liście z naroślami, a na przełomie lipca/sierpnia zaopatrzona w dobrą lupę obserwuj czy już wędrują do miejsc zimowania, czyli do pąków. Wtedy oprysk i czekasz do wiosny, gdy śliwy będą w fazie białego pąka. Wówczas jeśli się pojawią kolejny oprysk lub zapobiegawczo Promanalem.

Pytasz czy co roku są takie kłopoty. Oczywiście, ale bywają większe.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Monka 16:16, 09 cze 2016


Dołączył: 11 kwi 2016
Posty: 1466
Mazan napisał(a)
Monka

To szara pleśń. Doskonale widoczny objaw choroby na starszym pędzie /foto 1/. Wszystko co chore usunąć i spalić. Opryskać Dithane i po 10 - 14 dniach Rovral Flo.


Pozdrawiam


Bardzo dziękuję , wkraczam do akcji
____________________
Monika ogród i co dalej
koti 20:33, 09 cze 2016

Dołączył: 16 wrz 2014
Posty: 29
Proszę o pomoc w sprawie azalii schneeperle, kupiona i sadzona wiosną, pięknie kwitła:



dzisiaj przy oczyszczaniu z przekwitłych kwiatów zauważyłam biały nalot i pozwijane listki na 1 pędzie:




Co zrobić, aby zapobiec chorobie?
koti 21:52, 09 cze 2016

Dołączył: 16 wrz 2014
Posty: 29
Moje kolejne problemy:
trzmielina - co roku coś mi ją podgryza, czym ją zabezpieczyć? Często przeglądam i szukam szkodnika - bez efektu Chcę posadzić jej więcej, ale najpierw chciałabym wiedzieć co to za szkodnik


Czy takie pojawiające się sporadycznie listki bluszczu - jakby plamy przypalone to coś poważnego? Nigdy nie podlewam po liściach w słońcu, bluszcz rośnie przy płocie - strona wschodnia.
Juzia 22:10, 09 cze 2016


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 39276
Na trzmielinie pewnie opuchlak.
Trzeba go szukać w nocy. Polecam iść z latarką
Małe, czarne chrząszcze, jak się ruszy gałązką to spadają na ziemię i udają trupy
Można wyzbierać jak nie jest ich dużo. Z chemii to Mospilan chyba tylko działa na dorosłe owady. Można też lać wrotyczem żeby odstraszyć lub herbatką tymiankową.

Biały nalot to chyba mączniak prawdziwy.
Wyciąć wszystko co z nalotem i oprysk Score lub Topsin.
Albo octan wapnia


____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
koti 22:52, 09 cze 2016

Dołączył: 16 wrz 2014
Posty: 29
Juzia napisał(a)
Na trzmielinie pewnie opuchlak.
Trzeba go szukać w nocy. Polecam iść z latarką
Małe, czarne chrząszcze, jak się ruszy gałązką to spadają na ziemię i udają trupy
Można wyzbierać jak nie jest ich dużo. Z chemii to Mospilan chyba tylko działa na dorosłe owady. Można też lać wrotyczem żeby odstraszyć lub herbatką tymiankową.

Biały nalot to chyba mączniak prawdziwy.
Wyciąć wszystko co z nalotem i oprysk Score lub Topsin.
Albo octan wapnia




Tak podejrzewałam opuchlaka, a z azalii wycięłam właśnie tą 1 gałązkę i jutro oprysk w ruch. A dzisiaj przeczytałam całą lekturę na temat HT i OW

Dziękują bardzo za pomoc.

... a czy z bluszczem to mam coś poważnego?
Juzia 08:55, 10 cze 2016


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 39276
Wydaje mi się, że nie.... może jakieś przypalenie?
Ale ja fachowcem nie jestem
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
koti 10:41, 10 cze 2016

Dołączył: 16 wrz 2014
Posty: 29
Na azalii niepokoi mnie jeszcze to zgrubienie liści, czyżby to był powłocznik azaliowy?
Mazan 14:29, 10 cze 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Robert_kaniewski

Olcha - To ślady po żerowaniu hurmaka olchowca.
Jabłoń - mączniak prawdziwy.
Pestkowe - brunatna zgnilizna drzew pestkowych, czyli monilioza.
Głóg - mogłeś podejść bliżej i zrobić fotkę, ale zawsze można powiedzieć, że są atakowane przez te same choroby co drzewa owocowe.
Jeszcze jedno: owocówki to szkodniki owoców drzew owocowych. Nie myl pojęć.
W innym wątku pokazałeś świerka. Sprawdź dokładnie czy nie ma na nim misecznika.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies