Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mam marzenie

Pokaż wątki Pokaż posty

Mam marzenie

11stokrotka 19:32, 23 sie 2012


Dołączył: 02 sie 2012
Posty: 534
Jeszcze raz się przedstawię - jestem Małgosia. Mój ogród jest moją wielką radością a zarazem wyzwaniem. Jest pod Łodzią, ma 1200 m2. Mam w głowie zarys koncepcyjny, wciąż obmyślam szczegóły. Przyznam się, że teraz - latem - co druga moja myśl dotyczy ogrodu. Pomysłów mam mnóstwo, jeszcze więcej wątpliwości. Za każdym razem trudno mi podjąć decyzję dlatego proszę Was, pomóżcie. Liczę na Was.

Ostatnio mam na tapecie dwa tematy:
1. rabata przy północnej ścianie frontowej zakręcająca na wschód,







Rabata ma wymiary: szer.- 1,90 m, długość 7m strona północna, 3m strona wschodnia. Tu wymieniam powoli ziemię na urodzajniejszą. Po północnej stronie planuję (licząc od wejścia) - jakąś reprezentacyjną, zawsze atrakcyjną roślinę (myślałam np. o strzyżonym w dużą kulę ostrokrzewie, bo podobno "odgania złe moce"), trzmielina na pniu (jest), 4 różaneczniki Cunningham's White, na zakręcie znów coś innego, strzyżonego, na ścianie wschodniej, pewnie zwów różaneczniki, bo jest dość zacieniona. W części mam już posadzone choiny Jeddeloh oraz runiankę jako najniższe piętro, będzie ich więcej.

2. południowa strona działki - część najlepiej widoczna z dużego pokoju.




Mimo tego, ze to strona południowa jest tam dużo cienia - jodły i brzoza pospolita po mojej stronie działki, ciemne pęcherznice i tuje od strony sąsiadów. Chcę ten cień "rozbić: - zlikwidować moją brzozę, może z jedną jodłę i dosadzić roślin z jasnymi liśćmi, kwiatami, korą. Cały czas myślę o dosadzeniu 3 brzóz użytecznych Doorenbos, które mają białe pnie i nie urosną tak wysoko jak brzoza pospolita. Chciałabym aby te drzewa rosły strzeliście i nie były zbyt gęste - mają tylko dawać jasny akcent i zasłaniać dom sąsiada. Czy tym brzozom można podcinać gałęzie, można je kształtować? A może powinnam posadzić inne drzewa - wystarczy takie do 7-8 m wysokości. Między jodłami planuję posadzić białe hortensje (Limelight ?) i podsadzić je czymś jasnym np. żółtym (myślę o ostrokrzewie Golden Gem), trzmielinie biało obrzeżonej itp.)


Napiszcie cokolwiek, proszę.
____________________
Mam marzenie
11stokrotka 19:39, 23 sie 2012


Dołączył: 02 sie 2012
Posty: 534
Czy Wy też widzicie tylko takie malutkie zdjęcia? Co zrobić? Muszę iść podlać ogród...
____________________
Mam marzenie
Moniika 21:20, 23 sie 2012


Dołączył: 04 gru 2010
Posty: 2777
Brzozy o których piszesz są faktycznie piękne ... Masz fajne pomysły na rozjasnienie tej cienistej rabaty
____________________
Mój ogródek pod Gdańskiem
ana_art 21:41, 23 sie 2012


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
ups... nie widać zdjęć tylko linki, a jak się w nie wejdzie strasznie malutkie foteczki, pokombinuj ze wstawianiem fotek będzie łatwiej
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
11stokrotka 12:34, 24 sie 2012


Dołączył: 02 sie 2012
Posty: 534





Myślałam, że pamiętam jak się wkleja zdjęcia.
Dziękuje dziewczyny za odzew....
Idę zrobić jeszcze kilka zdjęć z bliska....
____________________
Mam marzenie
11stokrotka 12:59, 24 sie 2012


Dołączył: 02 sie 2012
Posty: 534

Na dole początki wrzosowiska, głębiej sosny, różaneczniki pod kapturkami z siatki cieniującej...




Pierwszy mój własny kwiat na różaneczniku



Golterie pod sosną (moim zdaniem są urocze, czekam kiedy się rozkrzewią)



Zbliżenie rabaty północnej przy wejściu - jak dokładnie spojrzycie widać trzmielinę na pniu oraz wsadzone już do gruntu runiankę oraz choiny jadelloh. Do dołków chcę wsadzić różaneczniki jak na zdjęciu wyżej. Nie wiem co posadzić na samym początku, jeszcze przed trzmieliną.





____________________
Mam marzenie
Moniika 17:57, 24 sie 2012


Dołączył: 04 gru 2010
Posty: 2777
Bardzo ładnie sie zapowiada Twój ogród!!
____________________
Mój ogródek pod Gdańskiem
Moniika 17:57, 24 sie 2012


Dołączył: 04 gru 2010
Posty: 2777
Pod tą trzmielina jest słonecznie czy odwrotnie ??
____________________
Mój ogródek pod Gdańskiem
betysia 18:04, 24 sie 2012


Dołączył: 18 cze 2012
Posty: 1810
Witaj stokrotko
pieknie sie zapowiada, wlasciwie juz jest i zapewne bedzie jeszcze piekniej....cudny teren i dom!
pozdrawiam cieplutko
____________________
Stary dom, zapomniany ogrod i ... ja na francuskiej ziemi http://starydomzapomnianyogrodija.blogspot.fr/
11stokrotka 12:46, 26 sie 2012


Dołączył: 02 sie 2012
Posty: 534
Dziękuję, że wpadłyście do mnie...Trzmielina rośnie w cieniu, przy ścianie północnej. Dom ma wejście z północy. W przyszłym tygodniu kupię i posadzę różaneczniki, czekam na wypłatę.... Zastanawiam się co dosadzić na zakręcie i przy wejściu. Zapraszam ponownie do odwiedzin. Pozdrowionka, Małgosia
____________________
Mam marzenie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies