Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Dżdżownice kalifornijskie

Pokaż wątki Pokaż posty

Dżdżownice kalifornijskie

ewa_k 22:00, 29 gru 2012


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
Do tej pory byłam tylko czytającą i oglądającą wątki, tak dużo tu wszelakiej informacji!!!!
ale nie znalazłam niczego o dżdżownicach kalifornijskich wspomagających rozkład resztek.
czy ktoś to może próbował? i ma doświadczenie i ewentualnie uwagi?
____________________
Ewa
Gardenarium 22:54, 29 gru 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja nie mam w tym żadnego doświadczenia, chodzi o te hodowlane dżdżownice? Wspomagają rozkład materii organicznej w kompoście.
Chcesz się dowiedzieć gdzie się je kupuje? Bo to że są pożyteczne to wiadomo.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ymma 23:03, 29 gru 2012


Dołączył: 08 lip 2012
Posty: 365
ewa_k napisał(a)
Do tej pory byłam tylko czytającą i oglądającą wątki, tak dużo tu wszelakiej informacji!!!!
ale nie znalazłam niczego o dżdżownicach kalifornijskich wspomagających rozkład resztek.
czy ktoś to może próbował? i ma doświadczenie i ewentualnie uwagi?


z artykułów dostępnych w sieci wiem, że dżdżownice kalifornijskie wymagają temperatur dodatnich ( czyli na zimę np do ogrzewanego garażu), z tego co pamiętam min 5 stopni na plusie

zakupić można na allegro, są opisy w aukcjach jak hodować

osobiście w ogródku stosowałam tylko nawóz płynny produkowany przy udziale tych dżdżownic, bardzo sympatyczny i wydajny, brak możliwości przedawkowania, roślinki rosły jak szalone
____________________
Ogród sezon V - czas cięcia :)
Jabeska 23:08, 29 gru 2012


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 663
Ja też stosuję tylko gotowy nawóz, bo jakoś mi się ich szkoda zrobiło jak przeczytałam , że zmarzną w zimie a trudno mi było sobie wyobrazić wybieranie ich z kompostu przed zimą
____________________
Witajcie w Wyżełkowie proszę o pomoc w planowaniu Planowanie w Wyżełkowie pozdrawiam Joanna
Gardenarium 23:12, 29 gru 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie zmarzną, trzeba tylko dobrze nakryć grubą warstwą słomy lub trocinami

http://dzdzownicekalifornijskie.republika.pl/

tu o hodowli

http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,tajniki-hodowli-dzdzownicy-kalifornijskiej,46617
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewa_k 08:44, 30 gru 2012


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
dziękuję za odzew, w necie głównie tematem przewodnim dżdżownic jest wędkarstwo i ich mnożenie w celu zwiększenia populacji, nawet na youtube, pokazują specjalne sita do hodowli. To co przetworzą jest produktem ubocznym, czyli "juice" czyli ta super woda do podlewania, a to co przerobią pod kwiatki. Hodowane są w zamkniętych pojemnikach.
Ale zastanawiam się jak ich umiejętności przenieść do naszych kompostowników? czy nie uciekną? czy będę musiała tworzyć nowe specjalne zbiorniki? mam starą wannę myślałam żeby na próbę to wykorzystać. I kranik do spuszczania płynu można zamontować. Tylko jak zrobić żeby mieć kompost bez ręcznego wybierania "pracowników"?
____________________
Ewa
Gardenarium 15:42, 30 gru 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dżdżownice póki mają co przerabiać - nie uciekną. Dowodem na to, że kompost jest dojrzały - jest brak dżdżownic
Jeśli zależy Ci tylko na kompoście, skup się na prawidłowej jego produkcji a niekoniecznie zajmuj się tak dokładnie hodowlą dżdżownic kalifornijskich, skoro nie zamierzasz wędkować.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/289-kompost-najlepszy-nawoz-do-ogrodu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sonka 16:43, 30 gru 2012


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2245
Witam, ja mam dzdżownice kalifornijskie od od wielu lat, kiedyś może 20 lat wstecz kupiłam ziemię do kwiatów wyprodukowaną przy pomocy dżdżownic, użyłam część, resztę, ponieważ zauważyłam tam małe dżdżowniczki wrzuciłam na pozostałość po gnojowniku, lecz bez obornika już wtedy, wrzucałam tam odpady biologiczne, jakież było moje zdziwienie,kiedy po czasie zauważyłam mnóstwo dżdżownic, dużych i małych, dosłownie kłębowisko. Wtedy zapytałam co to za one w szkółce, bo nie znałam ich jeszcze wtedy. Od tej pory mam je stale, wydzieliłam im miejsce na tym, aktualnie klombiku, przerabiają resztki a jak przerobią zmieniają miejsce, bo wydzielam im nowe. Mniej więcej dwa razy do roku, lub raz, wybieram na głębokość ok 1,5 metra przerobiony kompost pod rośliny.Poźną jesienią schodzą głębiej, ale wiosną jak temperatura waha się w okolicach ok 15 stopni C wychodzą na żer na usypane zimą nowe odpady.Lubią fusy z kawy, herbaty, świeżą trawę, daję też szare rolki z papieru toaletowego,ponieważ celuloza jest im potrzebna do rozrodu. To bardzo, bardzo pożyteczne istotki, dzięki nim moje roślinki ładnie rosną na piasku, bo dodaję podczas sadzenia. Robię również kompost z liści i koszonej trawy.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
ewa_k 17:12, 30 gru 2012


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
Super dzięki Sonka, o takie informacje mi chodziło, praktyków.
Czyli robale zimują sobie w gruncie.Rozważałam już wprawdzie przenoszenie części wyłapanej populacji do garażu lub piwnicy zimą, ku ogólnemu protestowi pozostałych domowników. Chyba tak zresztą pierwszej zimy zrobię bo działka trochę na wschód i zimniej niż w opolskim i nie wiem czy im nie zaszkodzi.
Czyli reasumując- kompostownik masz taki standardowy tylko "zaszczepiony" dżdżownica kalifornijską?
____________________
Ewa
Sonka 18:33, 30 gru 2012


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2245
Tak, taki naturalny z byłego gnojownika, jest bez betonowego dna, ale pomiędzy dwoma budynkami, więc mają ciepło, jak widać na zdjęciu, wydzielam im kwatery a na pozostałym miejscu sadzę rozsady i sieję warzywa, bo całośc jest dobrze użyźniona.


____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies