Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Planowanie w Wyżełkowie

Pokaż wątki Pokaż posty

Planowanie w Wyżełkowie

Jabeska 20:02, 19 sty 2013


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 663
Witam serdecznie wszystkich zaglądających do mojego Wyżełkowa Mam już co prawda swój wątek na forum w którym pokazuję to co już udało mi się zrobić w ogrodzie dzięki temu, że odkryłam Ogrodowisko. Teraz przychodzę prosić o Waszą bezcenną pomoc w zagospodarowaniu tego co w moim ogrodzie wymaga zmiany i uporządkowania. Muszę się przyznać, że nie mam wyobraźni przestrzennej, niczego nie potrafię sobie wyobrazić i co gorsza nie potrafię tego narysować. Próbowałam wiele razy różnymi sposobami i ciągle nic Bardzo proszę o pomoc....



____________________
Witajcie w Wyżełkowie proszę o pomoc w planowaniu Planowanie w Wyżełkowie pozdrawiam Joanna
Jabeska 20:23, 19 sty 2013


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 663
Ponieważ nie potrafię zrobić planu więc szukam różnych sposobów jak go pokazać. Znalazłam na google maps zdjęcie satelitarne, to taki widok ogólny



Jakoś tam zagospodarowałam przedogródek, chciałabym coś tam jeszcze pozmieniać, ale o tym później.

Ogród jest otoczony wysokim żywopłotem z ligustru . Takie ogrodzenie sprawia, że w ogrodzie jesteśmy odizolowani od otoczenia, jest cisza i poczucie intymności. To jest wspaniałe ale zrobił się efekt pudełka.
Wokół nas są puste pola a na horyzoncie widać las, żadnych drzew ani domów. Tutaj fragment żywopłotu z 2007 roku.



Ogród w całości ma niecałe 11 arów. Przedogródek i dom to mnie więcej jedna trzecia całości. Na pozostałej części jest mały zakątek leśny, sad i warzywnik





Gleba jest gliniasta, od wielu lat produkuję własny kompost, żeby ją użyźnić. W ogrodzie stosuję też różne gnojówki i nawozy naturalne.


____________________
Witajcie w Wyżełkowie proszę o pomoc w planowaniu Planowanie w Wyżełkowie pozdrawiam Joanna
Gardenarium 20:43, 19 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jabeska napisał(a)






Masz babo placek, do narysowania jakiegokolwiek planu jest niezbędny podkład, czyli rzut działki tak jak z satelity, z naniesionymi wymiarami i tym co już rośnie.

Żywopłot jest piękny, ale reszta jest zbyt porozrzucana po trawniku. Trzeba jasno wytyczyć linię trawnika. Pokażę Ci jakiegoś gotowca, żebyś pojęła o co chodzi, ale akurat nie mam takiego kształtu, albo z awielkie albo za małe

Może u Ciebie po prostu trzeba rozłożyć wąż ogrodowy i pofalować linię trawnika. Jedne drzewka będą w rabacie, inne w trawniku, ale tu gdzie ma być rabata, trzeba trawę zerwać i przekopać. Bo rabata to rabata a trawnik to trawnik.

Można też zrobić rabaty wyspowe.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jabeska 20:47, 19 sty 2013


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 663
W poprzednim sezonie rozpoczęliśmy przebudowę ogrodowych ścieżek. Są zrobione z otoczaków z obwódką z szarej kostki, żeby łatwiej się kosiło.








Pierwszym problemem, który się pojawił i którego nie potrafię sama rozwiązać, to jak poprawić linie rabaty z lewej strony zdjęcia. Chcę ją przedłużyć, aż do zakątka leśnego w rogu po tej samej stronie.

Pojedyncze kamienie w trawniku były kiedyś ścieżką do zakątka leśnego i chyba ich linia wyznaczy obrys tej rabaty.

____________________
Witajcie w Wyżełkowie proszę o pomoc w planowaniu Planowanie w Wyżełkowie pozdrawiam Joanna
Jabeska 20:55, 19 sty 2013


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 663
Jeszcze kilka ujęć tego miejsca. Problemem według mnie jest to, że na drodze ścieżki z pojedynczych kamieni prowadzącej do zakątka leśnego jest pergola z ostrężynami i linia rabaty musiałaby przechodzić pod stelażem. To chyba wyglądałoby nie wyglądało by dobrze.









____________________
Witajcie w Wyżełkowie proszę o pomoc w planowaniu Planowanie w Wyżełkowie pozdrawiam Joanna
Jabeska 21:01, 19 sty 2013


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 663
Danusiu dziękuję bardzo za pomoc i oczywiście masz rację! Na kolejnych zdjęciach pokazałam zmiany jakie już nastąpiły. Trawnik nieco opustoszał i teraz chcę go ująć w jakieś ramy rabat. Całe lato chodziłam z wężem ogrodowym, ale nie udało mi się nic sensownego wymyślić, przestudiuję teraz dokładnie to co mi wkleiłaś.
____________________
Witajcie w Wyżełkowie proszę o pomoc w planowaniu Planowanie w Wyżełkowie pozdrawiam Joanna
Gardenarium 21:10, 19 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zrób zlot u siebie, to Ci ułożę przebieg linii trawnika, tak po zdjęciach po prostu się nie da. Muszę mieć podkład.

Moim zdaniem ognisko między ścieżkami jest fatalnie usytuowane

Dla mnie tutaj nie ma żadnego problemu, ale rękami Ci nie pokażę jak powinno być.
Na tym zdjęciu, gdzie ono jest, jak dla mnie ścieżki strasznie przytłaczają ten ogród
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:13, 19 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Musisz poprawić stan trawnika, żeby go nie brakowało Ładne linie i super trawnik = super ogród. Potem rośliny do kompozycji i będzie lepiej.

Ale najpierw jasno określone rabaty trawnik i ścieżki.

Oraz elementy architektury ogrodowej miejsca z ławkami, ognisko itd.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jabeska 21:33, 19 sty 2013


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 663
Zlot u mnie to super pomysł. Zapraszam bardzo serdecznie Może przy okazji spotkania w Pisarzowicach uda mi się wszystkich zaprosić do mnie Albo jakiś inny termin?

Co do ogniska, to już są jego ostatnie chwile w tym miejscu, wiem, że w tym miejscu powinien być tylko trawnik. Będzie porządny, jesienią posiałam trawę a na wiosnę zrobię kanciki. Tak żeby było po Ogrodowiskowemu.

Ławeczki są już w zakątku leśnym



pod niebieską pergolą



i chciałabym jeszcze jedną widokową ławeczkę z widokiem na okolicę na tej górce

____________________
Witajcie w Wyżełkowie proszę o pomoc w planowaniu Planowanie w Wyżełkowie pozdrawiam Joanna
Jabeska 21:48, 19 sty 2013


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 663
Trawnik jest taki zniszczony przez budowę ścieżek, która jeszcze się nie zakończyła i będziemy ją kontynuować wiosną, ale ten fragment ogrodu, będzie można zagospodarować.
Po budowie ścieżek powstały już rabaty, które można na nowo obsadzić. Tu pierwsza z nich. To jest rabata wokół pergoli tarasowej. Rosło już na niej wiele różnych roślin, ale nic nie wyglądało porządnie
Tego lata wyglądała tak



zimą widać tylko bukszpanowe prawie kulki fi każda inna fi 50, 60,35
plan mam taki żeby wszystko ogrodzić obwódką z bukszpanu, sadzonki już zrobiłam i jeśli przeżyją zimę w garażu, wiosna będą do wsadzenia. Szerokość tej rabaty to około 1m na środku długość około 8m na wewnętrznym łuku. Miejsce słoneczne.

____________________
Witajcie w Wyżełkowie proszę o pomoc w planowaniu Planowanie w Wyżełkowie pozdrawiam Joanna
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies