Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Zakładam ogródeczek

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładam ogródeczek

hania78 16:04, 31 sty 2013


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Witajcie. Jak w temacie, chcę założyć ogródeczek. Poletko mam malutkie, ale będzie to wizytówka mojego podwórka, bo będzie to jedna z dwóch częsci ogrodu znajdujących się przed domem. Zaplanowanie tej częsci ogrodu uważam za najtrudniejsze i pilne ponieważ:

- chcę aby był to ogród głównie zimozielony (iglaki)
- rośliny mają nieco przysłonić budynek, również okna, ale nie za mocno, by była jakaś widoczność, a z drugiej strony, by przechodnie nie zaglądali mi do domu (mam okna "na przestrzał" i przy odsłoniętych roletach widać wszystko w domu mimo firanek)
- rośliny będą rosły blisko domu więc ich system korzeniowy nie może uszkadzać budynku
- ogród powinien też trochę kwitnąć
- być różnokolorowy (iglaki: zielone, zielono-niebieskie, żółte, złote + jakieś akcenty czerwone, kwitnące krzaczki, kwiaty np. hortensje, forsycja itp)
- mam małe, eksperymentujące dzieci, stąd, roślinki nie powinny być trujące (z tego powodu, wykarczowałam krzaki ze zdjęcia poniżej - miały bardzo trujące fioletowe owoce)

Miejsca mam mało około 7x7m

Obecnie posiadam zdjęcie marnej jakości nie obejmujące całego poletka. Przy ładnej pogodzie zrobię lepsze zdjęcie i wrzucę, jak również dokładnie opomiaruję.

Czy ktoś zechciałby mi pomóc w stworzeniu projektu ciekawego ogrodu, który byłby naprawdę piękną wizytówką i moją dumą?
Próbowałam już pracować na programach do projetowania, ale kiepski ze mnie projektant chyba.

Nadmienie że kupiłam kilka roślinek, które możnaby wykorzystać: Cyprysik lawsona Iwonne, Jałowiec pulmosa variegata - płożący, świerk pospolity nidiformis -rośnie: 1mx1m, cyprysik groszkowy pulmosa aurea nana - to chyba też mały krzaczek i cyprysik lawsona columnaris (rozdeptany przez dzieci, nie wiem czy odżyje ).

Na działeczce tej rośnie stary już jałowiec kolumnowy - jego nazwy nie znam.

jak wspomniałam, obecnie nie ma już na działce krzewów przedstawionych na zdjęciu.


Czekam na odzew i porady.
____________________
zakładam ogród
zbigniew_gazda 16:52, 31 sty 2013


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11136
Jest odzew Haniu. Czekam na dalsze foty i jak się działko do stron świata - bo to ważne.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Gardenarium 19:56, 31 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Witaj, ten ogródeczek to taki cukiereczek może być.

A czy coś rośnie przy samym płocie? Może zrobić żywopłot przy samym ogrodzeniu, wtedy wysłoni od spojrzeń ciekawskich.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
hania78 20:39, 31 sty 2013


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Zywopłt przy ogrodzeniu raczej by mi nie odpowiadał, bo chciałabym by było widać ten mój ogródeczek.... Dodatkowo to jest bardzo wąska jednokierunkowa uliczka i np. tuje bardzo by ją przytłoczyły i mój budynek oddalony od płotu o max.6-7 m też. Coś niższego przy płocie z kolei - np. jakieś berberysy - nie zasłoniłyby okien, tak jak chcę. Poza tym ja tak czasami lubię spojrzeć co się w otoczeniu dzieje - tj. przed domem
Okna mam od strony hmmm północno wschodniej (?) bo w godzinach miedzy 6-9 (w lato ) zagląda mi w okna słoneczko całkiem mocno.
Poza tym, chciałabym mieć jakiś prześwit, żeby widzieć kto stoi przy bramce - jeszcze nie mam domofonu...
Myślę, że jeśli posadzę rośliny w 1 metrowym odstępie od bdynku i nie bedą bardzo gęste te, które znajdą się w jego pobliż, to słoneczko rano nadal będze mnie budzić

A przy okazji moje usytowanie działki (północno wschodnie) ma chyba ogromne znaczenie dla rodzaju roślin.

Nie mam innych zdjęć na chwilę obecną, a dni ponure ostatnio, ale jak tylko się uda to uwiecznię moją działeczkę z różnych perspektyw no i czekam na podpowiedzi co i dzie posadzić....
____________________
zakładam ogród
Madziarzeszow 20:42, 31 sty 2013


Dołączył: 23 sty 2013
Posty: 1912
Małe jest piękne czekamy na zdjęcia ...
____________________
Pozdrawiam..... Mój mały skrawek ziemi~~~~~~~~Wizytówka - Mój mały skrawek ziemi
hania78 08:51, 02 lut 2013


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Tak wygląda moja działeczka obecnie:

Świerk ze zdjęcia to poświateczna pozostałość, pewnie na wiosnę zostanie z niego rózga...

Stworzyłam "projekt" ogródeczka - tak jak potrafię, ale wydaje mi się, że wymiary roślin mogą być w rzeczywistości większe..... nie wiem cz nie za dużo i szczerze mówiąc jakoś mnie ten projekt nie przekonuje do końca - zbyt duży bałagan wyszedł.....

Jedyna rzecz która mnie przekonuje do takiego obsadzenia, to fakt, że większość z tych roślinek (dużych): jałowce, forsycja dadzą się formować-przycinać. Może za wyjątkiem jałowca pospolitego "horstman:.
Jeśli ma ktoś jakiś pomysł na moją działeczkę według wytycznych z pierwszego postu to proszę, chętnie poczytam
____________________
zakładam ogród
nieszka 09:28, 02 lut 2013


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 2676
Witam,
Ja bym zrobiła w trawniku dwa nakładające się na siebie kwadraty, w tym bliżej domu hortensje i bukszpany, w tym drugim stożki cisowe i i azalie japońskie. Pomiędzy jakieś trawki - carex ice dane fajnie wygląda cały rok.

____________________
jeszcze hobby czy juz uzaleznienie
hania78 11:21, 02 lut 2013


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Kwadraty to rzeczywiście fajny pomysł, tylko Musze pomyśleć nad wyższymi roślinkami w nich, by przysłoniły nieco okna. Poza tym, nie chce opierać się głównie na kwiatach, bo ogród ma być atrakcyjny także zimą.. ale hortensje i róże być muszą u mnie.
____________________
zakładam ogród
ewa004 11:49, 02 lut 2013


Dołączył: 29 maj 2012
Posty: 15264
Witam Haniu
ze mnie tam żaden ekspert ,ale zastanawiam się dlaczego chcesz zasłonić okna ???
Agi propozycja jest fajna , ona ma nosa do tych spraw

____________________
Ewa - Co z tym ogródeczkiem począć
hania78 13:55, 02 lut 2013


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Tak całkowicie to nie będą zasłonięte, ale nieco przysłonięte, ponieważ w dzień przy odsłoniętych roletach widać wszystko co jest w mieszkaniu - bo mam okna "na przestrzał". Rośliny aż tak nie zmniejszą mi światła, a poza tym jałowce będę mogła przycinać (np. w bonsai). Poza tym elewacja budynku jest co najmniej nieciekawa. Tu wrzuce zdjecie widoku z mojego okna w kuchni - widać na nim jak ładnie "obsadzili się" sąsiedzi, też mają pozasłaniane nieco okna....
Albo tu sąsiad posadził właśnie cyprysik groszkowy - tak mi się wydaje...
U nas okna są bardzo nisko i bardzo blisko ulicy.... i to jest problem..
Teraz dumam właśnie nad "ogródeczkiem nr 1" - oto usytuowanie mojej całej działki
____________________
zakładam ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies