Gdzie jesteś » Forum » Wrzosowate » Rabata z kwasolubnymi

Pokaż wątki Pokaż posty

Rabata z kwasolubnymi

IwonaRain 20:03, 04 kwi 2013

Dołączył: 31 mar 2013
Posty: 5
Zapraszam do wspólnego zaprojektowania rabaty z kwasolubnymi. Podzielcie się swoimi pomysłami, opracujmy rabatę w kształcie trójkata a może bardziej rogala o wymiarach 5,20 na 5,0 m szerokości.

Jesienia przygotowałam ziemię, zakwasiłam ja obornikiem i liścimi z dębu.
Rabata od strony północnej osłonieta jest tujami 5,2m, od str. wschodniej są świerki 5,0m, od połunia kładzie się cień wielkiego kasztanowca, od zachodu jest główna ścieżka a za nią dom.
Zamarzyłam sobie na tej rabacie rododendrony, hortensje i azalie, chciałabym aby było kolorowo ale lubię też pierisy.-
Zamówiłam 4 szt. hortensji wiechowatej.
Działka jest blisko Łodzi i już przygladałam sie kolekcji rh w Ciepluchy.
Gardenarium 20:32, 04 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wiem tylko czy to nie powinno być w projektowaniu ogrodów. Jeśli tylko ta rabatka to może zostać, ale jak ma rozwinąć się w cały ogród to raczej do działu Projektowanie

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
IwonaRain 07:37, 10 maj 2013

Dołączył: 31 mar 2013
Posty: 5
Szkoda, że nikt mi nie pomógł. Nasadziłam różnokolorowe rh i azalie o różnych wysokościach, dołożyłam do tego trzy hortensje wiechowate, uzupełniłam orlikami. Wyglada to całkiem nie źle. Czekam aż wszystkie zakwitną. Zastanawiam sie czy pokryć całą rabatę korą czy też macie inne sprawdzone pomysły.
20:13, 11 maj 2013
Myślę że kora będzie najlepsza, jeśli chodzi o kwaśność podłoża a do tego ziemia mniej paruje i więcej wilgoci zostaje w korzonkach.
Gardenarium 23:19, 16 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Masz artykuły o wrzosowiskach - tam jest zdjęć bez liku, to już zostało napisane Przy takiej ilości wątków musiałabym siedzieć 100 godzin na dobę

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/203-prosty-przepis-na-wrzosowisko

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/60-czas-na-wrzosowisko

Niesymetrycznie posadź bonsai, a potem 5-6 pól z róznych gatunków, o innej kolorystyce w tym jedna albo dwa pola iglaste niskie (Tsyga canadenis Jeddeloh, jakiś Juniperus żółty niski Limeglow np.

Pozostałe to wrzośce i wrzosy i jedno pole kostrzewa sina albo niedźwiedzie futro.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:24, 16 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308




Sadź dużymi ilościami jeden kolor.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:25, 16 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mnie się zdaje że trzeba jeszcze dodać wory kwaśnego torfu.

Poczytaj o zakładaniu wrzosowiska w artykule.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MirellaB 12:59, 25 sty 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Witam. Mam w donicach przed domem 22 sztuki wrzosów. Nie pamiętam jaka to odmiana, były jesienią śliczne fioletowe, bardzo długo kwitły, kupione w szkółce. Teraz wyglądają tak ☺





Na wiosnę bym chciała przesadzić wrzosy na rabatę. Dzięki Ogrodowisku wiem już chyba wszystko odnośnie zakładania wrzosowiska. Mam tylko pytanie jak najlepiej te moje 22 sztuki porozsadzać: po kilka sztuk w rzędzie, czy raczej plackowato. Co roku będę sukcesywnie dosadzała po 27 sztuk (wyliczone tyle potrzebuję do donic, a potem na rabatę).
Doradzicie jak rozsadzić, żeby ładnie wyglądało?
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
Gardenarium 13:57, 25 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Żeby ładnie wyglądało posadź plamami, ale wszystko zależy od stylu ogrodu, Jeśli nowoczesny to kwadratami lub kreskami, a jeśli styl sadnymi plamami.

Służę przykładami w galeriach zdjęciowych tutaj. Na pewno zobaczysz o co w tym chodzi. Tylko że po 7 sztuk to żadnej plamy nie zrobisz (najwyżej mała plameczka 0,5 m?. Co najmniej kilkanaście jest potrzebne.

Na 1m2 wrzosowiska potrzeba około 9-15 wrzosów lub wrzośców.

http://www.ogrodowisko.pl/tag/wrzosy
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MirellaB 14:31, 25 sty 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Dziękuję Pani Danusiu. W takim razie na początek powstaną dwie wrzosowe plamy ☺.
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies